Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gongas – taikos ir meilės instrumentas

Pasak psichoterapeutės, gongo meistrės, studijos „Menas būti“ įkūrėjos ir vadovės Alicijos Eiliakas, gongas nėra vien muzikos instrumentas. Jo garsai – tai sustiprinta rezonansinė vibracija, padedanti subalansuoti fizinį, emocinį ir dvasinį kūnus, išvaikanti ligas.

Kūno ir dvasios prabudimas

Alicija išbandė ne vieną terapiją – egzistencijos, šokio, meno (ypač mandalų), –apkeliavo daugelį šalių, kuriose pasisėmė dvasinių patirčių, tačiau, išgirdusi gongo garsus, pajuto, kad būtent jie į bendrą visumą sujungia visus terapijos metodus. Šio ypatingo instrumento galią moteris pajuto nuo pirmos akimirkos.

Į pirmąjį seminarą, kurį vedė garso masažo meistras Tomas Čartoryskis, Alicija atvyko kankinama nemalonių migreninių galvos skausmų. Tačiau, vos jam ėmus groti, A.Eiliakas iškart pagavo ir nusinešė garso banga: tarsi išvalė kūną, kažką nereikalinga pasiėmė, liko skaidrumo, naujumo pojūtis, o apie galvos skausmą moteris net užmiršo... Pirmąjį susidūrimą su gongais ji vadina kūno ir dvasios prabudimu. Nors ir anksčiau sparčiai žingsniavo dvasinių ieškojimų keliu, atradusi gongą dar aiškiau ėmė suvokti, girdėti, matyti, jausti. Gongas nepalieka abejingų – anksčiau ar vėliau jis palyti kiekvieną.

Pasak Alicijos, gongų garsai valo erdvę, miestą, šalį. Asmeninio archyvo nuotr.

Visi metodai susipina

„Per dešimt intensyvaus darbo metų mes ir patys mokėmės, tobulėjome (Alicija dirba drauge su vyru Ričardu), vedėm gongų seansus savo studijoje, mokėme kitus entuziastus, – pasakoja gongo meistrė. – Buvome pradininkai ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Visos patirtys savotiškai susipina, padeda giliau matyti, suvokti. Iš pradžių mokėme kitus to, ką išmokom iš savo mokytojų Tomo Čartoryskio, Dono Conreaux, o dabar patys vedame autorinius seminarus. Klausytojams aiškiname, kas vyksta mūsų kūne, mūsų mažojoje visatoje. O jame dėl kasdienės įtampos, streso daugėja vadinamųjų energetinių kamščių, todėl kuris nors organas iškrenta iš bendro orkestro – kūno. Mat kiekvienas mūsų organas vibruoja tam tikru dažniu, sunegalavus tas dažnis sutrinka, o seanso metu garsas gali atkurti harmoningą pirminį dažnį. Todėl gongo garsų seansas gali tapti ne tik tikrąja psichoterapija, būdu pažinti save, augti dvasiškai, bet ir sustiprėti fiziškai.“

Pasirodo, daugybę dvasinių traumų esame nustūmę į savo pasąmonę. Kas daugiau, jei ne garso maudynės, gali tai ištirpdyti? Pasak Alicijos, per sakralųjį garsą žmogaus nesąmoninga gynyba apeinama, skauduliai emocijomis, pojūčiais (net ašaromis) iškyla į paviršių, vyksta nesąmoningas valymasis. Neigiamos emocijos tiesiog iškvėpuojamos, įsivyrauja ramybė, šviesa.

Meditacija garsu

Būna, kad gongo garsas iš pradžių išgąsdina. Mat žmonės staiga susiduria su savo baimėmis. Alicija sako, kad baimę reikia įsileisti, o ne išsyk išstumti. Padėti sau galima ritmingai kvėpuojant. Tokiu būdu tarsi išvėdinamas šis kamuojantis jausmas, o gal net sena trauma.

Po seanso paprastai apima palengvėjimas, atsipalaiduojama, nes tai, ko bijota, iš tiesų tėra akistata su savimi.

Asmeninio archyvo nuotr.

Tikslas – delta būsena

Per gongo maudynes pereiname ne vieną būseną. Pasak Alicijos, mūsų, vakariečių visuomenę galima pavadinti beta būsenos visuomene. Beta būsenoje esame tuomet, kai veikiame, mąstome, dirbame. Joje negalime atsipalaiduoti, užmigti, nes mus tarsi upės tėkmė užplukdo mintys.

Gilesnę, alfa būseną patiriame, kai snaudžiame, kai esame pusiau realybėje, pusiau sapne. Tai lengvo transo ar negilios meditacijos būsena. Į ją patekę lengviau pasineriame į garso lauką, atkoduojamos mūsų energetiniame lauke užkoduotos programos, sparčiau pradeda atsinaujinti ląstelės, įsijungia imuninė sistema.

Dar gilesnė būsena yra theta, pažįstama iš sapnų ar gilaus transo pasaulio. Tai mūsų vidinis gydytojas, atnaujinantis visą kūną. Neretai panirę į šią būseną patiriame, kad kūnas tarsi išnyksta, tačiau sąmonė prasiplečia iki begalybės, žmogus jaučiasi ramus, saugus, tarsi palaimintas.

Aukščiausias maudynių gongo garsuose tikslas – delta būsena. Mes ją pažįstame iš gilaus miego, kai panyrame į juodąją skylę, nieko nesapnuojame ir tarsi išnykstame. Tuo metu mūsų pasipriešinimas, mūsų ego nebeegzistuoja. Regeneracija vyksta sparčiausiai, užtenka keliolikos minučių – ir atsibundame atsipalaidavę, pailsėję. Pasirodo, senovėje deltos būsenoje žmonės išbūdavo po 3–4 valandas, šiuolaikinis žmogus – iki pusvalandžio, jei jam pasiseka. Vibracija, sklindanti iš instrumentų, kuriais grojama seanso metu, ištirpdo energetinius blokus, padeda organizmui sveikti.

 

Mes esame muzika

Gongo garsai – tai kelionė per įvairias būsenas, kuriose apstu užblokuotų energijų. Tai neišgyventi jausmai, patirtys, slypintys mūsų nervų sistemoje, raumenyse, ląstelėse. Tik garsas lengvai patenka į užblokuotos energijos terpę, ir negyva, sustingusi energija ima virpėti.

Kodėl tai vyksta? Todėl, kad mes irgi esame garsas, energija, poetiškai kalbant, mes esame muzika. Garsas virpina, ir mes imame jausti. Mus apgaubia tam tikri jausmai, mintys, asociacijos, net fiziškai išgyvename naujus pojūčius – stipriau plaka širdis, padažnėja kvėpavimas, rankos, kojos apsunksta, nurieda ašara, nes galbūt, užvaldo liūdesys, nerimas, baimė. Tai normalu, nes ne visada gražius jausmus savyje užblokavome. Kažkada išgyventos dvasinės traumos atgimsta iš naujo, o su garsu, su kvėpavimu toji sugrįžusi emocija lengviau ištirpsta. Žmogus perspėjamas: kad ir kas būtų, kvėpuok, tiesiog iškvėpuok visą praeitį. O kai pasigirsta fleitos garsai, „įsižiebia“ šviesa, ir žmogus tarsi patenka į ramesnį, šviesesnį gyvenimą. Muzika suteikia naujų kasdienybės atspalvių...

Turime muzikinį jausmą

„Grojame daugybe instrumentų, tai darome intuityviai, taigi jokio muzikinio išsilavinimo nereikia, nes visi mes turime savyje tam tikrą muzikinį jausmą – tikina gongų meistrė. – Svarbu nepaisyti vidinės kritikos, ribojančios laisvę.“

Prieš dešimt metų Alicija virkdė gongus drauge su vyru Ričardu, kuris dar yra ir verslininkas, vėliau prisidėjo ir abu sūnūs (šiuo metu Lukui 24 metai, Bartui – 17). „Kažkada su jaunėliu, kuriam tebuvo šešeri, lankėmės pas mūsų gongo mokytoją Tomą, – pasakoja Alicija. – Pusryčiausami išgirdome kažką gražiai skambinant pianinu. Ogi kitame kambaryje klavišais bėgiojo mūsų šešiametis! Teko pirkti pianiną, leisti improvizuoti, o tik paskui ieškojome mokytojo, kuris pamokytų teorijos. Taip patarė mokytojas Tomas. Mes neleidom Barto į muzikos mokyklą, patys suradom mokytoją. Vaikas greitai perprato natas, nes pats troško išmokti, pažinti. Dabar mūsų vyresnysis sūnus puikiai groja gitara, o kaunėlis – pianinu. Mūsų išleistame diske skamba jo sukurta daina „Meilės akyse...“

Kūryba yra gydytojas

Milžiniškas gydymo potencialas – tai kūrybinis procesas. Žmonės patys ima groti, dainuoti, šokti, kurti muziką. Per balsą, pasak Alicijos, galime išreikšti viską, kas glūdi sieloj: išdainuoti liūdesį ir jame ne paskęsti, o išplaukti į džiaugsmo vandenyną. Alicijos seminaras, pavadintas „Širdies balsu“, – tai emocinis, energetinis išsilaisvinimas per balsą. Tikslas – ne išmokyti dainuoti, bet išsivalyti energetiškai. Ne vienas profesionalus dainininkas yra pasakęs: aš nė nežinojau, kad tokį balsą turiu... Mat suskamba tikras balsas, be jokio dirbtinio nustatymo.

Asmeninio archyvo nuotr.

Apmokė šimtus žmonių

Paklausta, kas labiausiai pasikeitė per kūrybos dešimtmetį, A.Eiliakas sako, kad, intensyviai skambant gongams, pasikeitė daugelio jų klausiusiųjų sąmonė.

„Apmokėme šimtus žmonių, – tikina ji. – Kai pradėjome, niekas nežinojo, kas tai yra, bet mes atkakliai važinėjome po Lietuvą ir rengėme gongų seansus. Šiandien kone kiekviename mieste yra gongais grojančių mūsų mokinių bei jų mokinių. Tai nuostabu, nes gongai valo erdvę, miestą, šalį... Mes nuolat organizuojame gongų stovyklas, naktis, kviečiame kitus grojančiuosius šiais instrumentais, susijungiame su jais gongo garsuose... Mūsų mokytojas yra pasakęs, kad vieną dieną, kai suoš visi galingi gongai, mes, žmonės, susijungsime tuose teigiamuose virpesiuose, teigiamuose darbuose, švariose mintyse, ir gyvenimas taps gražesnis. Mat, gongas, gyvas jau 6 000 metų, yra taikos ir meilės instrumentas.“

Visagaliai instrumentai 

Gongas – pagrindinis instrumentas, pasižymintis turtinga garsų palete. Kiekvieno meistro siekiamybė – kokybiškas gongas.

Himalajietiški dubenėliai. Jų garsas be galo subtilus.

Fleita. Meistrai ypač mėgsta indėnų fleitą, vadinamąją meilės fleitą. Ji gydo širdį ir fiziologine, ir dvasine prasme. Fleitos garsai gerina kraujotaką, harmonizuoja spaudimą, gydo ligas, kilusias dėl streso. Fleita nepaprastai tinka sergant inkstų, kepenų, kasos ligomis. Jos naudinga pasiklausyti, o dar naudingiau ja groti.

Lietaus lazda, vandenyno būgnas, barškučiai, varpeliai, švilpukai, afrikietiška kalimba, tibetietiški varpeliai tingša, monochordas – tai archaiški instrumentai, skleidžiantys gamtos garsus, harmonizuojantys aplinką.

Šamaniški būgnai sujungia su žemišku ritmu, su širdimi. Šiuolaikiniam žmogui labai svarbu atkurti šį ryšį.

Krištolinis dubuo – galingus virpesius skleidžiantis kvarco krištolo indas. Jis seanso metu padeda nutraukti minčių srautą, išvalo protą. Tikėtina, kad grojantys krištoliniai indai buvo naudojami dar mitinėje Atlantidoje. Šiuo metu jie naudojami kaip fonas meditacijai.

Rekomenduojami video