Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Laikas, kai moteris turi itin mylėti save

  „Prieš kurį laiką pastebėjau, kad mano veido oda tapo gerokai sausesnė ir dirglesnė. Plaukai taip pat ėmė slinkti ir tapo pastebimai plonesni. Žmonės sako, kad taip nutiko dėl prasidėjusios menopauzės ir nieko padaryti nebegalima, nes esą organizmas persitvarko. Tačiau tikriausiai yra būdų, kaip šiuos nemalonius procesus sustabdyti ar bent sulėtinti. Kaip tai padaryti?“ – teiraujasi Stasė G. iš Šakių r.

Inga Norkiene   

Atsako vaistininkė, edukacinio projekto „Moteriškumas be pauzės“ specialistė Inga Norkienė.

Premenopauzė ir menopauzė – tai tas laikotarpis, kai moteris turi labai save mylėti. Tada visus pokyčius sutiksite ramiai, o nemalonios būsenos bus lengvesnės. Ne išimtis ir rūpinimasis oda bei plaukais. Organizme mažėja estrogeno, gaminančio kolageną – vieną svarbiausių odos ir plaukų elementų, o mažėjant kolageno lygiui oda praranda elastingumą, stokoja drėgmės ir tampa plonesnė. Šie pokyčiai gali sukelti niežulį, išryškėja kraujagyslės ir padidėja jautrumas aplinkos poveikiui. Dėl to oda, ypač jos elastingumu, drėkinimu ir apsauga nuo saulės, reikia rūpintis intensyviau, o tam būtina atnaujinti savo kosmetikos priemonių krepšelį.

Per pirmuosius 5 menopauzės metus moters oda praranda apie 30 proc. kolageno, vėliau kasmet jo kiekis mažėja po 2 proc. Elastingumą praradusioje odoje atsiranda raukšlelių, kurios anksčiau išryškėdavo tik šypsantis ar susiraukus. Todėl brandžiai odai prižiūrėti reikia rinktis kremą, kurio sudėtyje yra retinolio – jis skatina kolageno gamybą ir gali padėti sumažinti raukšleles. Kolageno gamybą paskatinsite ir pakoregavusi mitybą. Geriau rinktis maistą, papildytą baltymais, naudingaisiais riebalais ir antioksidacinėmis medžiagomis – kalakutieną, lašišą, skumbrę, lapines salonas ir šviežias uogas.

Organizme mažėjant estrogeno, sutrinka ir odos drėgmės pusiausvyra. Pirmiausia sausėja veidas, ilgainiui sausos odos plotų atsiranda ant alkūnių, nugaros ir krūtinės. Situacija pagerės pakeitus prausimosi įpročius. Artėjant menopauzei, reikėtų atsisakyti karšto dušo, nes ši procedūrą tik dar labiau sausina odą, o iš kosmetikos krepšelio vertėtų pašalinti muilo turinčias priemones. Jas keiskite švelniais prausikliais. Nusipraususi, odą iš karto palepinkite drėkinančia priemone su glicerinu ar hialurono rūgštimi. Vėl pajutusi tempimą, procedūrą pakartokite.

Kadangi premenopauzės metu kraujotaka kapiliaruose suprastėja, oda ima plonėti, tampa jautresnė aplinkos poveikiui, ypač saulei, o menopauzės metu pasidaro itin jautri UV spinduliams, jai reikia stipresnės apsaugos. Rekomenduojama rinktis kremą su itin aukšta apsauga (SPF 50) ir naudoti jį ištisus metus, net žiemą. Šiuo kremu tepkite visas drabužių nepridengtas vietas – veidą, kaklą ir rankas.

Hormoniniai pokyčiai daro įtaką ir plaukų struktūrai – jie, kaip ir oda, tampa sausesni, plonesni, trapesni ir retesni. Sumažėjusi estrogeno gamyba trikdo odos ir plaukų riebalinių liaukų veiklą, tad tiek plaukai, tiek galvos oda ima sausėti, kartais atsiranda ir pleiskanų. Dėl to svarbu laiku atsisakyti agresyvių plaukų priežiūros priemonių, į šalį atidėti visas sausinančias priemones ir rinktis švelnesnes procedūras bei pakoreguoti savo mitybą.

Kadangi šampūnai, kondicionieriai, plaukų lakas ar dažai veikia plauko struktūrą, juos reikia rinktis dar atidžiau. Higienos priemonėse ieškokite kofeino, keratino ar rozmarinų ekstrakto, o formavimo priemones naudokite kuo rečiau, neveržkite plaukų gumytėmis, nekaitinkite žnyplėmis.Be to, galvą plaukite bent kas antrą dieną, kad jos oda galėtų palaikyti riebalų balansą. Kadangi sausus plaukus pažeisti itin lengva, naudokite apsaugines priemones nuo karščio ir UV spindulių.

Per dieną vidutiniškai netenkame apie 100–200 plaukų, o menopauzės metu šis procesas suintensyvėja, nes dėl hormoninių pokyčių sutrinka folikulų veikla. Nauji plaukai atauga silpnesni, o kartais neatauga visai. Tačiau plaukų slinkimui įtakos turi ir stresas, ligos bei genetika, o kovojant su plaukų slinkimu labiausiai padės gyvenimo būdo pokyčiai. Venkite ekstremalių dietų – subalansuota ir vitaminų nestokojanti mityba kur kas naudingesnė. Mažinkite kofeino, alkoholio kiekį, venkite streso, nes didesnis rūpinimasis savo organizmu padės sustabdyti plaukų slinkimą.

Plaukų folikulų veiklą stimuliuoja ir galvos masažai bei kai kurios vaistažolės, pavyzdžiui, ženšenis. Preparatai su juo ypač naudingi estrogenų stokojančiai galvos odai.

Rekomenduojami video