Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mezgėjos rankų sušildyti
Ar ka­da nors pa­gal­vo­jo­te, kad Rie­ta­vas ga­lė­tų gar­sė­ti ne tik sa­vo is­to­ri­ne praei­ti­mi, ne tik Va­ka­rų Lie­tu­vo­je di­džiau­siu tur­gu­mi, o, pa­vyz­džiui, ir mez­gė­jo­mis? Ar esa­te bent vie­na au­si­mi gir­dė­ję, kad nuo gal­vos iki ko­jų jus ga­lė­tų ap­megz­ti Rie­ta­vo tur­ge­lio pa­kraš­ty­je įsi­kū­ru­sio­je mez­gyk­lė­lė­je? Ma­no­te, megz­ti rū­bai – tik mo­čiu­tėms? O megz­tas spor­ti­nis kos­tiu­mas?

Dra­bu­žiai – iš­skir­ti­niai

Apie šią mez­gyk­lė­lę ma­žai ži­no­jo­me ir mes. Kol ne­pa­kal­bi­no­me jos sa­vi­nin­kės, Rie­ta­vo se­niū­ni­jos mo­te­rų klu­bo pir­mi­nin­kės Pal­mi­ros Mi­ka­laus­kie­nės. Sve­tin­gai mus pa­si­ti­ku­si mez­gė­ja ma­lo­niai pa­kvie­tė už­suk­ti į sa­vo jau­kų kam­pe­lį, ku­ria­me mo­te­ris plu­ša ap­sup­ta pa­čių spal­vin­giau­sių siū­lų ri­čių, jau baig­tų megz­ti ir sa­vo pir­kė­jo lau­kian­čių vil­no­nių, li­ni­nių ar med­vil­ni­nių dra­bu­žių bei mez­gi­mo ma­ši­nų gaus­mo. Ir klys­ta ma­nan­tie­ji, kad šiuo­lai­ki­nių mez­gė­jų dar­bas – pa­pras­tas. Esą vi­są juo­dą dar­bą už jas at­lie­ka į pa­gal­bą pa­si­tel­kia­ma tech­ni­ka. Tik pri­sė­dai – ir mez­gi­nys kaip­mat baig­tas... O iš tie­sų ma­ši­no­mis čia tik siū­lės ap­mė­to­mos. Vi­sa ki­ta ten­ka darbš­čioms mez­gė­jų ran­koms. Rei­kia ir apy­kak­les ap­siū­ti, ir iš­siu­vi­nė­ti. Kiek­vie­nas dra­bu­žė­lis, kiek­vie­nas nie­ku­tis mez­gė­jos ran­kų nu­čiu­pi­nė­tas, su­šil­dy­tas. Vie­ne­ti­nis ir iš­skir­ti­nis.

Mez­gyk­lė­lė – po aki­mis, ta­čiau ži­no re­tas

O ga­mi­nių mez­gyk­lė­lė­je – daug. Čia ga­li­ma ras­ti vis­ko, kaip pa­ti Pal­mi­ra sa­ko, nuo ko­ji­nių iki ke­pu­rių. Rei­kia krai­čio nau­ja­gi­miui – ne bė­da. Rei­kia su­kne­lės pa­si­puoš­ti į šven­tę ar jau­kaus už­mes­tu­ko vis žvar­bė­jan­tį ru­de­nį – ir­gi ra­si­te. O gal jau dai­ro­tės pal­to? Rie­ta­viš­kė sa­ko apie vi­sus pa­gal­vo­jan­ti. Mo­te­ris do­mi­si ma­do­mis ir dra­bu­žiams paieš­kan­ti to­kio su­kir­pi­mo, ku­ris pa­tik­tų net jau­ni­mui. Ir aky­se re­gė­ję ne­bu­vo­me megz­to spor­ti­nio kos­tiu­mo... Skam­ba neįp­ras­tai? Bet at­ro­do iš­ties puoš­niai. Ar­gi Rie­ta­vas to­kia mez­gė­ja ne­ga­li gir­tis? Ta­čiau tur­būt tik re­tas rie­ta­viš­kis ži­no, kad vi­sas šias gro­žy­bes ga­li įsi­gy­ti sa­va­me mies­te. Nie­kur ne­rei­kia va­žiuo­ti. Darbš­čia­ran­kė sa­ko kar­tais jau­čian­ti nuo­skau­dą, kad jos ga­mi­niai ne vi­sa­da įver­ti­na­mi. An­tai My­ko­li­nių šven­tei juk bu­vo li­ni­nių mai­še­lių su žir­gų ap­li­ka­ci­jo­mis pri­siu­vu­si. Ma­nė, kad gal ir val­džia su­si­do­mės – juk to­kie pui­kiai tik­tų dė­ti rep­re­zen­ta­ci­nes do­va­nas. O ir ko­kia do­va­na bū­tų – pa­čių rie­ta­viš­kių ga­min­ta. Bet dė­me­sio ne­su­lau­kė. Ir vie­ti­niai pre­ky­bos cent­rai jos pre­kių bai­do­si – esą tuo­met žmo­nės ne­be­pirks pi­ges­nių, ki­niš­kų. Be to, ten­ka kon­ku­ruo­ti ir su pre­kė­mis, ak­ty­viai rek­la­muo­ja­mo­mis in­ter­ne­to pla­ty­bė­se. Pir­kė­jus daž­nai su­vi­lio­ja šių kai­na. Nors to­kį ke­lis­kart iš­skalbk – ir jis jau ne­be toks, kaip pirk­tas. Pab­lu­kęs, iš­si­tam­pęs. Megz­to dra­bu­žio kai­na ne kiek di­des­nė. O ir ne­šio­ti jį ga­lė­si­te tiek, kad net at­si­bos – Pal­mi­ros mez­gi­niai yra il­ga­lai­kiai. Net ir pa­bo­dus mo­te­ris siū­lo išei­tį: „At­neš­ki­te, „pa­tur­bin­sim“. Esą kar­tais už­ten­ka pa­keis­ti ma­žy­tę de­ta­lę, pri­dė­ti mez­gi­nu­ką, pri­tai­ky­ti ap­li­ka­ci­ją – ir jis aky­se pa­si­kei­čia. Į mez­gyk­lė­lė ver­ta už­suk­ti ir tiems, kas, kaip da­bar la­bai ak­tua­lu, yra su­si­rū­pi­nęs var­to­ti at­sa­kin­gai. Rie­ta­viš­kė siū­lo iš užuo­lai­dų pa­siū­tų per­ma­to­mų mai­še­lių. Vie­toj plast­ma­si­nių. Dėk į to­kius rie­šu­tus, sėk­las, ki­tus smul­kius pir­ki­nius ir var­go ne­ma­tyk, o kar­tu ir gam­tą sau­gok.

Mez­gė­jos gys­le­lę pa­vel­dė­jo iš ma­mos

Jau tris­de­šimt me­tų mez­gė­ja dir­ban­ti Pal­mi­ra pa­se­kė ma­mos pė­do­mis, ku­ri dir­bo mez­gė­ja tuo­me­ti­nė­je liau­dies kū­ry­bos ga­mi­nių įmo­nė­je „Mi­ni­ja“. Pas­kui ją at­se­kė ir duk­ra. Ir čia dir­bo il­gai, kol įmo­nė iši­ro. Bet se­nie­ji klien­tai, pa­mė­gę Pal­mi­ros dar­bą, ją su­si­ras­da­vo ir po to, kai mo­te­ris ėmė dirb­ti na­mie. Ir pa­ti Pal­mi­ra nė­ra it tas bat­siu­vys – be ba­tų. Mo­te­ris ne­šio­ja tik sa­vo pa­čios pa­ga­min­tus dra­bu­žius. Juo­kau­ja, kad, pa­no­rė­ju­si, įma­ny­tų ir pėd­kel­nes nu­si­megz­ti. Nes da­bar tik jas ir apa­ti­nį tri­ko­ta­žą be­lie­ka pirk­ti. Vi­sa ki­ta sa­vo­mis ran­ko­mis pa­si­ga­mi­na. Mo­ters duk­ra Bri­gi­ta, dar lan­ky­da­ma mo­kyk­lą, taip pat ma­mos megz­tus ap­da­rus ne­šio­da­vo. Net­gi no­sį ries­da­vo – ne kiek­vie­na ma­ma to­kiais su­ge­bė­ji­mais ap­do­va­no­ta. Neat­si­li­ko nuo ma­mos ir ji pa­ti – įgi­jo siu­vė­jos spe­cia­ly­bę. Bro­lis Mant­vy­das stu­di­juo­ja ma­dos di­zai­ną. Jis pa­si­rū­pi­no su­kur­ti ma­mai mez­gyk­lė­lės „PO Gi­ja“ pre­kės ženk­lą.

Va­do­vau­ja ir mo­te­rų klu­bui

Tei­sin­gai žmo­nės sa­ko: kuo dau­giau da­rai, tuo dau­giau ir spė­ji. Veik­li mez­gė­ja ne tik įgy­ven­di­no sa­vo sva­jo­nę at­si­da­ry­ti sa­vo mez­gyk­lė­lę, bet dar ir su­bū­rė mo­te­ris į Rie­ta­vo se­niū­ni­jos mo­te­rų klu­bą. Jis įkur­tas 2012-ai­siais. Da­bar klu­bas vie­ni­ja de­vy­nias na­res. Vie­ną jų, Oną Ei­ni­kie­nę, su­ti­ko­me mez­gyk­lė­lė­je. Pa­si­ro­do, mo­te­rys vie­nu me­tu net bu­vo bend­ra­dar­bės – Ona tal­kin­da­vo Pal­mi­rai mez­gyk­lo­je. Bet iš­si­lai­ky­ti iš šio ama­to – itin su­dė­tin­ga. To­dėl mėgs­ta­mą dar­bą skau­dan­čia šir­di­mi jai te­ko pa­lik­ti. Ona – Pal­mi­ros mo­ki­nė, šio ama­to iš­mo­ku­si per vie­nus iš klu­bo reng­tų kur­sų. Ta­da taip su­si­ža­vė­ju­si mez­gi­mo stak­lė­mis, kad, pa­de­da­ma mo­ky­to­jos, ne­tru­kus pa­ti ėmė uo­liai megz­ti. Ir nors da­bar iš to duo­nos ne­pel­no, klu­bo veik­lo­je da­ly­vau­ja ak­ty­viai. Ir ko tik ga­bios mo­te­rys ne­vei­kia: mez­ga, au­džia, pi­na krep­šius, siu­va pri­juos­tes, da­ro šiau­di­nu­kus, ku­ria pa­veiks­lus iš sėk­lų, ki­tų gam­tos gė­ry­bių, odos, skiau­ti­nių, juos pri­sta­to pa­ro­do­se. Yra čia ir ke­ra­mi­kių, ir žo­li­nin­kių, ir siu­vė­jų, ir ki­tų ga­bu­mų tu­rin­čių mo­te­rų. Jos ir mo­ko vie­na ki­tą, o per edu­ka­ci­nius pro­jek­tus ama­tų pa­si­mo­ky­ti kvie­čia ir ap­lin­ki­nius. Kaip sa­kė klu­bui va­do­vau­jan­ti Pal­mi­ra, tik gai­la, kad ma­žai pa­ra­mos iš Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vų su­lau­kia. Klu­bas net ne­tu­ri sa­vo pa­tal­pų. Pra­šė me­ro pa­gal­bos jas ski­riant, bet at­sa­ky­mas bu­vęs vie­nas – pa­tal­pų mo­te­rims rink­tis Sa­vi­val­dy­bė ne­tu­ri. Tad da­bar klu­bo mo­te­rys kar­tą ar net du per sa­vai­tę ren­ka­si mez­gyk­lė­lė­je „PO Gi­ja“. Ir ki­ta pa­ska­ta, pa­sak mo­ters, joms vi­sa­da pra­vers­tų. An­tai ne­se­niai su­ži­no­ju­sios, kad klu­bas ga­li teik­ti pro­jek­tus pa­ra­mai gau­ti... Esą nie­kas ne­pa­si­rū­pi­na to­kius da­ly­kus pa­vie­šin­ti. No­rė­tų, kad pa­ti Sa­vi­val­dy­bė dau­giau in­for­ma­ci­jos apie klu­bo veik­lą bei ga­bius vie­ti­nius ama­ti­nin­kus skleis­tų. No­ro steng­tis, ro­dy­tis, ei­ti į prie­kį yra, tik kad daž­nai pri­trūks­ta tos glo­bo­jan­čios ran­kos.
  logo,zemaitis
Rekomenduojami video