Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Palaima sugrįžus namo
Žy­gin­ta Bi­ti­nė ir jos sū­nus Ti­tas iš emig­ra­ci­jios vi­sam lai­kui grį­žo į gim­tuo­sius Bir­žus.
Žy­gin­ta Bi­ti­nė, dar ne­bai­gu­si kir­pė­jos moks­lų, jau tu­rė­jo sa­vo klien­čių ra­tą. Mer­gi­na sėk­min­gai dir­bo kir­pė­ja sa­vo sa­lo­ne, pa­skui ke­liems me­tams iš­vy­ko iš ša­lies. O da­bar jos bu­vu­sios klien­tės trykš­ta džiaugs­mu – jų kir­pė­ja Žy­gin­ta su­grį­žo! Šį­kart – vi­sam lai­kui. Su Žy­gin­ta kal­bė­jo­mės apie vis­ką: kar­je­ros pra­džią, emig­ra­ci­ją, na­mų il­ge­sį…
Kas bu­vo pir­mo­ji Jū­sų klien­tė, ku­ri lei­do pa­si­reikš­ti Jū­sų ta­len­tui? Nuo ma­žens šu­kuo­da­vau sa­vo ma­mą, ji bu­vo pir­mo­ji ma­no klien­tė ir mo­ky­to­ja. Ma­ma ne­bu­vo kir­pė­ja, bet vi­sa­da tu­rė­jo tą pa­čią šu­kuo­se­ną, ku­ri va­di­no­si ita­liš­ku plau­kų kir­pi­mu. Pa­me­nu, bu­vau aš­tuo­nio­li­kos, kai ma­mai la­bai rei­kė­jo ap­si­kirp­ti, bet jos kir­pė­ja ta­da ne­ga­lė­jo. Ta­da ir iš­ban­džiau sa­vo jė­gas. Aiš­ku, ma­ma pa­dė­jo, ro­dė, kaip ką da­ry­ti, nes jau bu­vo iš­mo­ku­si iš sa­vo kir­pė­jos, kas­kart ma­ty­da­ma kir­pi­mo ei­gą.

O drau­gės ne­no­rė­da­vo pas Jus pa­si­gra­žin­ti?

Taip, ta­da pra­dė­jau kirp­ti sa­vo ir ma­mos drau­ges, da­ry­da­vau joms šu­kuo­se­nas, da­žy­da­vau plau­kus. Tai ir bu­vo ma­no, kaip kir­pė­jos pra­džia.

Ta­da ir už­dir­bo­te sa­vo pir­muo­sius pi­ni­gus?

Ka­dan­gi dar ne­bu­vau pro­fe­sio­na­li kir­pė­ja, pi­ni­gų iš sa­vo tuo­me­ti­nių klien­čių neim­da­vau. Net­gi pa­ti už sa­vo pi­ni­gus pirk­da­vau plau­kų da­žus, kad iš­ban­dy­čiau juos su sa­vo klien­tė­mis ir įgy­čiau kuo dau­giau pa­tir­ties.

Tur­būt ne­bu­vo sun­ku ap­si­spręs­ti, kuo no­ri­te tap­ti bai­gu­si mo­kyk­lą?

Pa­bai­gu­si vi­du­ri­nę mo­kyk­lą iš­va­žia­vau į už­sie­nį, nes no­rė­jau pa­ti už­si­dirb­ti pi­ni­gų moks­lams. Ži­no­jau, kad no­riu bū­ti kir­pė­ja. Po ku­rio lai­ko bai­giau kir­pė­jų kur­sus "Fe­mi­na Bo­na" mo­ky­mo cent­re Vil­niu­je. Pa­me­nu, kur­sų me­tu tu­rė­jau to­kį rau­do­ną la­ga­mi­nė­lį, ja­me – plau­kų da­žai; jį vi­sa­da ve­žio­da­vau­si su sa­vi­mi. Kai grįž­da­vau į Bir­žus, su­lauk­da­vau ne­ma­žai pra­šy­mų nu­da­žy­ti drau­gėms plau­kus. Nie­ka­da joms neat­sa­kiau. Kol mo­kiau­si Vil­niu­je, pra­dė­jau dar­buo­tis kir­pyk­lo­je, kur dir­bo ma­no mo­ky­to­ja. Sa­vo lais­va­lai­kį po pa­skai­tų iki pat vė­lu­mos pra­leis­da­vau sa­lo­ne. Ten at­lik­da­vau daug dar­bų: mai­šy­da­vau plau­kų da­žus, trink­da­vau klien­tėms plau­kus, ste­bė­jau, kaip dir­ba pro­fe­sio­na­lai, taip su­kau­piau dar di­des­nį ži­nių ba­ga­žą. Pa­me­nu, lan­kiau­si vie­nuo­se kir­pė­jų to­bu­li­ni­mo­si kur­suo­se. Jiems pa­si­bai­gus, mo­ky­to­ja vi­soms pa­sa­kė: "Mer­gai­tės, ku­rios su­pra­to­te, kad tai ne jums, at­si­sto­ki­te ir išei­ki­te, jums ne­rei­kės už nie­ką mo­kė­ti". Aiš­ku kirp­ti ga­li­ma iš­mok­ti, bet jei­gu vi­sa gy­ve­ni­mą mo­kė­si tik vie­ną kir­pi­mą, ku­riuo ,,džyrinsi’’ vi­sas, nie­ko ne­bus. Rei­kia do­mė­tis nau­jo­vė­mis. To­dėl vi­sa­da sten­giau­si ir sten­giuo­si to­bu­lė­ti: lan­kau įvai­rius se­mi­na­rus, mo­ky­mus.

Gy­ve­no­te ir dir­bo­te Nor­ve­gi­jo­je?

Ma­no vy­ras dir­bo Nor­ve­gi­jo­je, ku­rį lai­ką ten su sū­nu­mi Ti­tu gy­ve­no­me ir mes. Mū­sų sū­nus ten gi­mė. Tu­rė­jo­me tiks­lą – už­si­dirb­ti pi­ni­gų sa­vo gro­žio sa­lo­nui ir grįž­ti į Lie­tu­vą. Sun­kiai dir­bo­me. Po ku­rio lai­ko įsi­gi­jo­me pa­tal­pas Bir­žuo­se. Įren­gė­me gro­žio sa­lo­ną, so­lia­riu­mą ir kir­pyk­lą. Ten ir bu­vo ma­no pra­džia.

Kaip su­bū­rė­te nuo­la­ti­nių klien­čių ra­tą?

Pra­dė­ju­si dirb­ti, nie­kur ne­si­skel­biau. La­bai sten­giau­si at­lik­ti dar­bą kaip tik ga­liu ge­riau­siai, kad klien­tės išei­tų pa­ten­kin­tos re­zul­ta­tu ir vėl no­rė­tų pas ma­ne su­grįž­ti. Bir­žai – ma­žas mies­tas, čia pui­kiai vei­kia prin­ci­pas "iš lū­pų į lū­pas". Ro­dės, vis­kas vy­ko taip, kaip ir tu­rė­tų…

Bet ir vėl emigravote… Ko­dėl?

Tuo me­tu ma­no gy­ve­ni­me įvy­ko daug skau­džių ir lem­tin­gų įvy­kių, ku­rie daug ką pa­kei­tė. Ats­tu­mas išar­dė mū­sų šei­mą, vi­sam lai­kui at­si­svei­ki­nau su mama… Vie­ni­šu­mo jaus­mas ir bai­mė dėl sū­naus atei­ties pri­ver­tė priim­ti spren­di­mą vėl iš­vyk­ti. Ta­da gal­vo­jau, kad vi­sam.

Su sū­nu­mi iš­vy­ko­te į Jung­ti­nę Ka­ra­lys­tę. Ti­kė­jo­te, kad ši ša­lis jam už­tik­rins ge­res­nę atei­tį?

Kaž­ko­dėl jau­čiau bai­mę, kad ma­no vai­kas jau grei­tai užaugs ir ma­ne pa­liks. Gal­vo­jau, kad sū­nus vis tiek kaž­ka­da iš­va­žiuos į už­sie­nį gy­ven­ti. Tad nu­spren­džiau vi­sa tai paanks­tin­ti ir iš­vyk­ti kar­tu su juo. No­rė­jau, kad Ti­tas jau nuo ma­žens pra­tin­tu­si sve­ti­mo­je ša­ly­je, kad vė­liau jam bū­tų leng­viau. Gal­būt ten ma­čiau ir sa­vo ateitį… Be to, pa­gy­ven­ti Lon­do­ne bu­vo se­na ma­no svajonė… Par­da­viau sa­vo sa­lo­ną ir iš­vy­ko­me.

Kaip Jums se­kė­si ant­ro­jo­je emig­ra­ci­jo­je?

Su sū­nu­mi Lon­do­ne gy­ve­no­me ket­ve­rius me­tus. Dir­bau sa­lo­ne kir­pė­ja, tu­rė­jau sa­vo klien­tų, sū­nus ėjo į mo­kyk­lą. Džiau­giau­si, kad ga­liau­siai ma­no gy­ve­ni­mas nu­si­sto­vė­jo. Bet tas džiaugs­mas ne­bu­vo abi­pu­sis. Sup­ra­tau, kad sū­nus jau­čia­si ki­taip…

Kaip jis jau­tė­si?

Sū­nui vi­sa­da trū­ko na­mų ir tos lais­vės, ku­rią žmo­gus jau­čia sa­vo­je ša­ly­je. Daug dir­bau, tad kar­tu pra­leis­da­vo­me ma­žai lai­ko. Lon­do­ne gy­ve­ni­mas vi­rė tar­si pa­grei­tin­tu rit­mu: dar­bas, na­mai, vi­si žmo­nės ten kaž­kur la­bai skuba… Vie­ną die­ną Ti­tas ma­nęs pa­klau­sė: "Ma­my­te, ar pri­si­me­ni tuos ge­rus lai­kus, kai gy­ve­no­me Bir­žuo­se?" Ta­da ir su­si­mąs­čiau: ma­no sū­nus čia ne­lai­min­gas…

Bet juk grįž­da­vo­te ato­sto­gų į na­mus?

Kol gy­ve­no­me Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, sū­nus vi­sas va­sa­ros ato­sto­gas pra­leis­da­vo pas ma­no drau­gus Bir­žų kraš­te. Esu jiems la­bai dė­kin­ga, nes Ti­tą jie priė­mė ir my­lė­jo kaip sa­vo vai­ką. Sū­nus po ato­sto­gų grįž­da­vo pil­nas ne tik nuo­sta­bių įspū­džių, bet ir nos­tal­gi­jos. Vis kal­bė­da­vo, kaip jam ge­ra na­mie, ko­kia gra­ži gam­ta, su di­de­le mei­le ir už­si­de­gi­mu pa­sa­ko­da­vo apie upe­lius, me­džius ir vis­ką, kas ki­tam gal at­ro­dy­tų sa­vai­me su­pran­ta­mas da­ly­kas.

Tai ir pri­ver­tė jus su­grįž­ti na­mo?

Spren­di­mą lė­mė ke­li da­ly­kai. Ka­dan­gi sū­nui dvy­li­ka me­tų, jis Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je jau bū­tų pa­kei­tęs mo­kyk­lą ir pe­rė­jęs į ki­tą mo­ky­mo­si ly­gį. O kaž­ka­da su­gal­vo­jus grįž­ti į Lie­tu­vą, iš ten bū­tų bu­vę sun­kiau jį iš­plėš­ti. Praė­ju­sią va­sa­rą Lie­tu­vo­je šven­tė­me drau­gės vai­ko gim­ta­die­nį. Pa­ma­čiau kaip vi­si, svei­kin­da­mi ju­bi­lia­tą, do­va­no­jo tiek daug mei­lės ir gra­žių emo­ci­jų. Paž­vel­giau į sa­vo sū­nų: jis bu­vo toks lai­min­gas, akys net žibėjo… Ta­da su­pra­tau: juk nie­ko mums dau­giau ir ne­rei­kia, tik no­ri­si bū­ti ap­sup­tiems sa­vais žmo­nė­mis, sa­va gam­ta, me­džiais, pie­vo­mis, gat­vė­mis, mies­tu, kai­mu, vis­kuo, kas mums yra taip ge­rai pa­žįs­ta­ma ir taip gi­liai įau­gę į širdis… Ir nė ne­dve­jo­ju­si priė­miau spren­di­mą su­grįž­ti. Vi­sam lai­kui.

Greit bus pu­sė me­tų, kaip gy­ve­na­te Bir­žuo­se. Kaip jau­čia­tės?

Ti­kiu, kad gy­ve­ni­me nie­kas ne­vyks­ta be rei­ka­lo. Grį­žu­si vėl pra­dė­jau dirb­ti kir­pė­ja, Ti­tas – lan­ky­ti mo­kyk­lą. Čia tu­ri­me sa­vo na­mus, drau­gus, ar­ti­muo­sius. Vis­kas la­bai grei­tai su­si­dė­lio­jo į sa­vo vie­tas. Jau­čiu, kad esa­me ten, kur ir tu­ri­me bū­ti. Lie­tu­vo­je la­bai ge­ra, ma­nau, kad vi­si iš­va­žia­vu­sie­ji jos il­gi­si. Pa­žįs­tu daug emig­ra­vu­sių lie­tu­vių, ku­rie la­bai no­rė­tų su­grįž­ti, bet bi­jo pra­dė­ti nuo nu­lio, abe­jo­ja: ar ras dar­bą, ar ap­skri­tai jie čia bus rei­ka­lin­gi…

Ar su­grį­žo Jū­sų bu­vu­sios klien­tės?

Sug­rį­žo daug klien­čių, ku­rios la­bai džiau­gė­si ma­no pa­si­rin­ki­mu, do­va­no­jo gėles… Taip pat at­si­ra­do ir nau­jų. Užp­lūs­ta pa­ts ge­riau­sias jaus­mas, kai ži­nai, kad esi žmo­nėms rei­ka­lin­ga. Ta­da vis­kas su­si­dė­lio­ja sa­vai­me, liū­de­sys ir dve­jo­nės iš­nyks­ta. Kai pa­gal­vo­ju, Lon­do­ne kir­pė­jų tūks­tan­čiai, tad be ma­nęs ten nie­kas ne­pra­žus, o Bir­žai – ma­žas mies­tas, čia jau­čiuo­si rei­ka­lin­ga.

Ir Bir­žuo­se ap­stu gro­žio sa­lo­nų. Ar ne­jau­čia­te kon­ku­ren­ci­jos?

Toks yra kir­pė­jų dar­bas: vie­nai aš esu ge­riau­sia kir­pė­ja, ki­tai – ki­ta. Ir nie­ko čia ne­pa­da­ry­si. Aš su ki­to­mis ne­si­run­giu. Vi­sa­da prii­mu tas, ku­rioms pa­tin­ka kaip aš dir­bu, nie­ka­da ne­pyks­tu, jei klien­tė išei­na ki­tur. Juk nė su vie­na ne­sa­me pa­si­ra­šę su­tar­ties drau­gau­ti iki gy­ve­ni­mo ga­lo. Sten­giuo­si pa­si­tik­ti ir iš­ly­dė­ti vi­sas at­vi­ra šir­di­mi ir su ge­riau­sio­mis emo­ci­jo­mis. Kiek­vie­na meist­rė tu­ri sa­vo klien­čių ra­tą. Rei­kia bū­ti lanks­čioms su žmo­nė­mis ir vie­tos po sau­le už­teks vi­siems. Su dau­gu­ma klien­čių la­bai su­si­bend­rau­ja­me, jos tam­pa ar­ti­mos, džiau­giuo­si dėl jų sėk­mių ir iš­gy­ve­nu dėl ne­lai­mių. Yra to­kių mer­gi­nų, ku­rioms da­riau šu­kuo­se­nas mo­kyk­los iš­leis­tu­vių pro­ga, pa­skui, puo­šiau jas jų pa­čių vestuvėms… Ir štai, jos jau at­siun­čia nuo­trau­ką su nau­ja­gi­miu ant ran­kų, ta­da ver­kiu iš džiaugs­mo kar­tu su jo­mis.

Ar ski­ria­si klien­čių po­rei­kiai Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je ir čia?

Gal­būt lie­tu­vės la­biau sa­ve pri­si­žiū­ri, yra tvar­kin­ges­nės. Bri­tės plau­kus daž­niau­siai da­žo­si pa­čios, dau­gu­ma jų į kir­pyk­lą atei­na tik ap­si­kirp­ti. Ne vi­soms bri­tėms jų iš­vaiz­da yra svar­biau­sias da­ly­kas... Be to, gy­ve­nant did­mies­ty­je yra sun­ku at­ras­ti lai­ko sau: va­žia­vi­mas į dar­bą ir at­gal, vai­kų nu­ve­ži­mas ir par­ve­ži­mas iš mo­kyk­los ati­ma daug lai­ko. To­dėl pra­leis­ti ke­lias va­lan­das sė­dint kir­pyk­lo­je, joms – pra­ban­ga.

Ar tie­sa, kad ne­tru­kus ati­da­ry­si­te nuo­sa­vą kir­pyk­lė­lę…

Vi­sa­da sva­jo­jau kur nors mies­to cent­re tu­rė­ti jau­kią, ne­di­de­lę sa­vo stu­di­ją. Vi­sai ne­se­niai vaikš­čio­jau Šir­vė­nos eže­ro pa­kran­te ir gal­vo­jau: kaip no­rė­čiau šią sva­jo­nę įgy­ven­din­ti sa­vo gimtinėje… At­si­tik­ti­nai ra­dau skel­bi­mą apie par­duo­da­mas pa­tal­pas mies­to cent­re, to­kio­je vie­to­je, kur sa­vo sa­lo­ną ga­lė­jau la­bai leng­vai įsi­vaiz­duo­ti. Džiau­giuo­si, kad vis­kas vyks­ta sklan­džiai ir sa­vo stu­di­jos du­ris jau pla­nuo­ju at­ver­ti ki­to mė­ne­sio vi­du­ry­je.

Kaip ma­no­te, ar gy­ve­ni­mas už­sie­ny­je Jums su sū­nu­mi bu­vo nau­din­gas?

Emig­ra­ci­ja mums da­vė ma­te­ria­lų pa­grin­dą, pa­tir­tį ir su­pra­ti­mą, kas gy­ve­ni­me yra svar­biau­sia. Sup­ra­tau, kad man gy­ve­ni­me daug ne­rei­kia. Ne­bė­ra to vi­di­nio plė­šy­mo­si, ieš­ko­ji­mo. Tur­būt atė­jo me­tas, kai rei­kia su­sto­ti, pa­gal­vo­ti ir įver­tin­ti tai, ką tu­riu bran­giau­sia. Sū­nus mė­gau­ja­si gy­ve­ni­mu Lie­tu­vo­je. Di­džiuo­juo­si Ti­tu, jo su­vo­ki­mas apie tai, kas yra tė­vy­nė, bū­din­gas ne kiek­vie­nam dvy­li­ka­me­čiui. Jei­gu ne­bū­tu­me pa­ty­rę gy­ve­ni­mo sve­čio­je ša­ly­je, ne­sup­ras­tu­me, ko­kie musms bran­gūs gim­tie­ji Bir­žai. Čia vis­kas sa­va, gra­žu, mie­la, nie­kas ne­sku­ba kaip pa­šė­lę, gry­nas oras, at­stu­mai to­kie, kad ga­li­ma vi­sur nuei­ti pės­tu­te. Tik­ras Ro­jaus kampelis… Ma­nau, dau­gu­mai jau­ni­mo rei­kė­tų kaž­kur lai­ki­nai iš­va­žiuo­ti. Ta­da jie su­pras­tų, ką reiš­kia na­mai, gim­ti­nė ir ką iš tik­rų­jų čia tu­ri… Sma­gu, kad Ti­tas grį­žo pas tuos pa­čius kla­sės drau­gus, su ku­riais lan­kė pir­mą­ją kla­sę. Da­bar jis – šeš­to­kas. Ne­bu­vo leng­va, bet sū­nus la­bai sten­gia­si ir daug mo­ko­si. Džiu­gu, kad emig­ran­tų vai­kams yra ski­ria­mos pa­pil­do­mos pa­mo­kos mo­kyk­lo­je, ku­rios pa­de­da mo­ky­tis lie­tu­vių kal­bos, su­grįž­ti į rit­mą ir pri­si­vy­ti bend­rak­la­sius.

Ar da­bar jau­čia­tės lai­min­ga?

Kai ma­tau lai­min­gą sa­vo sū­nų, lai­min­ga esu ir aš. Man vi­sa­da rū­pė­jo vi­di­nė ra­my­bė. Ei­da­ma į dar­bą ry­tais, ka­vi­nu­kė­je vi­sa­da nu­si­per­ku puo­de­lį ka­vos. Ir ei­nu gat­ve, ku­ria ei­da­vau pas sa­vo mo­čiu­tę, kai bu­vau ma­ža. Ma­tau tuos pa­čius na­mus, takelį… Ta­da api­ma toks ne­nu­sa­ko­mas jaus­mas vi­du­je…
  Birutė PETKEVIČIŪTĖ   www.birzietis.lt
Rekomenduojami video