Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vairuotojai greitai pamirš popierines pažymas

 Vis daugiau vairuotojų renkasi galimybę užsisakyti vairuotojo pažymėjimą nuotoliniu būdu. Kaip rodo duomenys, per 2018 metus daugiau nei 33 proc. pradedančiųjų vairuotojo pažymėjimų buvo pakeisti tiesiog internetu. Jau dauguma medicinos įstaigų „Regitrai“ pateikia elektronines medicinines pažymas, o nuo pernai vasaros asmens nuotrauka ir parašas imami iš Gyventojų registro.

Atsisakė popierių

Tam, kad „Regitra“ galėtų išduoti naują vairuotojo pažymėjimą, reikalingi tam tikri asmens duomenys, pavyzdžiui, medicininės pažymos galiojimo terminas, asmens nuotrauka ir parašas.

„Tam, kad galėtume gyventojams pasiūlyti vis daugiau elektroninių paslaugų, sėkmingai bendradarbiaujame su kitomis institucijomis. Šiandien galime pasidžiaugti, jog norint pasikeisti vairuotojo pažymėjimą internetu tereikia nuvykti pasitikrinti sveikatą. Dauguma medicinos įstaigų „Regitrai“ pateikia elektronines medicinines pažymas, o nuo pernai vasaros asmens nuotrauka ir parašas imami iš Gyventojų registro“, – sako „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.

Šiandien jau daugiau nei 70 proc. vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininių pažymų „Regitra“ gauna elektroniniu būdu. Dar praėjusių metų pradžioje dominavo popierinės – jos sudarė daugiau nei 80 proc. visų gaunamų pažymų.

Saulius Šuminas

„Tendencijos yra tokios, jog viskas keliasi į elektroninę erdvę. Mes prognozuojame, kad artimiausiu metu išduodamų elektroninių medicininių pažymų skaičius priartės prie 90 proc. Tai yra tikrai realu, žvelgiant, koks spartus yra augimas. Ir tai yra teigiamas pokytis, nes žmonėms nebereikia vežiotis šūsnies dokumentų, taip pat tai atveria galimybes suteikti jiems reikiamas paslaugas nuotoliniu būdu“, – mano S.Šuminas.

Beje, nuo praėjusių metų birželio vairuotojų nuotraukos daromos ne tik „Regitros“ padaliniuose. Jos ir asmenų parašai imami iš Gyventojų registro, taip sudarant galimybę vairuotojo pažymėjimą lengvai pasikeisti internetu. Esminė sąlyga – asmuo turi turėti ne seniau kaip prieš 5 metus išduotą asmens tapatybės dokumentą.

Dažniausiai keičia

Dažniausiai vairuotojo pažymėjimą internetu užsisako asmenys, kurie nori pasikeisti vairuotojo pažymėjimą. Į šią grupę patenka pradedantieji vairuotojai, kurie nori užsisakyti ilgalaikį – 10 metų galiojantį – vairuotojo pažymėjimą. Na, o nuo pernai vasaros, sudarius galimybes, prie šio skaičiaus prisidėjo ir ilgamečiai vairuotojai.

Analizuojant pastarojo pusmečio duomenis, pastebima, jog elektronine paslauga dažniausiai naudojosi 21–30 metų amžiaus žmonės. Tai sudaro beveik 40 proc. Šiek tiek mažiau –apie 35 proc. – asmenų iki 21 metų. Vis dažniau šia galimybe naudojasi ir 31–40 metų asmenys. Birželio mėnesį šios amžiaus grupės procentas sudarė 10 proc., o gruodžio mėnesį jų buvo daugiau nei 20 proc.

Portale taip pat galima užsisakyti pristatymo į namus paslaugą, aktyvuoti gautą vairuotojo pažymėjimą ar pranešti apie prarastą dokumentą.

Ko nepamiršti?

„Regitros“ specialistai pastebi, kad vis dar pasitaiko atvejų, kad žmogus, pirkdamas automobilį, nežino, nuo ko pradėti ir kokius parengiamuosius darbus būtina atlikti, norint kuo greičiau išvažiuoti į gatves.

Svarbu nepamiršti, kad teisingai sudaryti įsigijimo dokumentai yra būtini transporto priemonės pardavimo procese. Tad pirkimo-pardavimo sutarčiai sudaryti reikėtų skirti ypatingą dėmesį.

„Šiuo dokumentu pirkėjas ir pardavėjas tarpusavyje susitaria dėl automobilio perleidimo ir tai užfiksuoja raštu. Kodėl tai yra svarbu? Labai paprasta. Pirkimo-pardavimo sutartis yra abiejų šalių interesus saugantis dokumentas, kuris įrodo įvykusį sandorį. Tad tikrai patariame sutartyje nurodyti kiek įmanoma daugiau ir, svarbiausia, teisingos informacijos apie pirkėją ir pardavėją, transporto priemonės kainą, ridą, defektus ir kitus svarbius dalykus“, – sako „Regitros“ Veiklos departamento direktorius Darius Jurgutis.

Būtina užfiksuoti ir pinigų perdavimo faktą. „Regitros“ siūlomą pirkimo-pardavimo sutarties formą galima pildyti ir, prireikus, koreguoti. Jei už automobilį atsiskaitoma sutarties pasirašymo metu, į ją įtraukite punktą, jog pinigai už transporto priemonę sumokėti. Na, o jei mokėjimas bus atliekamas vėliau, tuomet įsigijimo dokumentą papildykite eilute apie tai, kokiais terminais atsiskaitymas bus vykdomas ir, žinoma, vėliau pinigų perdavimo faktą užfiksuokite raštu.

Taip pat nepamirškite, kad, prieš sudarant sutartį, „Regitros“ viešoje duomenų bazėje galima sužinoti, kokia transporto priemonės būsena registre ir ar jai nėra taikomi apribojimai, pavyzdžiui, areštas. Atlikę visus šiuos veiksmus išvengsite nesusipratimų, o kilus ginčui turėsite neabejotinų įrodymų.

Techninė apžiūra būtina

Vienas svarbiausių „Regitros“ tikslų yra užtikrinti, jog viešajame eisme dalyvautų tik tvarkingos ir saugios transporto priemonės.

„Tad tam, kad su įsigyta transporto priemone galėtumėtedalyvauti viešajame eisme, automobilis privalo turėti galiojančią techninę apžiūrą. Ją galite atlikti techninių apžiūrų centre, kur bus įvertinta, ar automobilis yra techniškai tvarkingas ir nekeliantis grėsmės aplinkai bei kitiems eismo dalyviams.Tuomet būtinai pasirūpinkite transporto priemonių civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu, nes taip užsitikrinsite, jog įvykus avarijai būtų atlyginta padaryta žala“, – pataria D.Jurgutis.

Užregistruokite automobilį savo vardu

Jei įsigijote Lietuvoje jau eksploatuotą automobilį, tuomet jį savo vardu perregistruokite„Regitroje“ per 10 kalendorinių dienų po to, kai ją pardavęs asmuo pranešė apie pasikeitusį savininką. To nepadarius per nustatytą terminą, automobilio leidimas dalyvauti viešajame eisme panaikinamas.

Specialistai primena, jog atlikti šią procedūrą galima tiesiog internetu ir vykti niekur nereikės. Jums tereikės prisijungti prie Kelių transporto priemonių registravimo sistemos ir pateikti visus reikalingus duomenis.

„Regitra“ daugelį transporto priemonių registracijos paslaugų yra perkėlusi į elektroninę erdvę, tad asmenys jiems reikiamas paslaugas gali gauti nuotoliniu būdu ir taip taupyti laiką. Pavyzdžiui, anksčiau minėtoje sistemoje galima deklaruoti ir automobilio pardavimą, užsisakyti naujus numerio ženklus ar registracijos liudijimą ir kt.

Rekomenduojami video