Nuo to, kaip peržiemos bitės, labai priklausys būsimas darbymetis šiltuoju metų laiku A.Počo bityne.

Bitininkams ši žiema – jų profesionalumo išbandymų laikas, nes šiltas oras kenkia žiemojančioms bitėms, jei aviliai yra apšiltinti kaip įprastą žiemą.

Pritrūko maisto

Kataučiznos kaimo (Klausučių sen., Vilkaviškio r.) bitininkas Arvydas Počas „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo, kad šilta žiema kaip niekada anksti bitininkams kelia papildomų rūpesčių. Jis pats dar prieš Kalėdas apsižiūrėjo, kad kai kurios bitelių šeimos pasiskraidžiusios ir jau pradėjusios auginti perus (vaikus). Patyręs bitininkas sakė, kad rado jau ir iš bado mirusių bičių ten, kur nespėjo laiku nuvežti maisto.

„Labai greitai bitės aviliuose naudoja maisto atsargas ir dabar net gaila žiūrėti, kad kai kurios neišgyveno. Taip įvyko todėl, kad viskas prasidėjo per anksti. Dar taip nebuvo, kad prieš Kalėdas bitės jau pradėtų auginti perus“, – situaciją apibūdino A.Počas.

Bitininkas pasakojo, kad savo avilius jis vis tikrino, žvalgė situaciją. Nuojauta jam kuždėjo, kad bitės nerimsta, nes gruodžio 18–19 dienomis A.Počo bityne jos skraidė kaip pavasarį – visas bitynas ūžė. O patyręs bitininkas žino, kad po tokių pasiskraidymų tolesnis etapas – perų dėjimas.

Tiesa, sausiui baigiantis Vilkaviškio rajono bitininkas sako, kad ne visos bičių šeimos metams baigiantis užkaito, yra ir tokių, kurios šiek tiek atvėso. Bet tokių, kurios nestabdo perų auginimo – daug. Pastarosios šeimos, pasak bitininko, naudoja didelį kiekį maisto, todėl su jomis jam nusimato daug problemų.

A.Počas tokias šeimas maitina papildomai – joms duoda rėmų su medumi. Kai baigsis rėmai, bandys maitinti sirupu. Nebus paprasta, nes A.Počo bityne gyvena beveik 300 bičių šeimų.

Didelę patirtį turintis bitininkas marijampolietis J. Lekeckas šiemet taip pat neišvengė bičių akibrokšto.

Didelę patirtį turintis bitininkas marijampolietis J. Lekeckas šiemet taip pat neišvengė bičių akibrokšto.

Apsiskraido vis anksčiau

Didelį bityną valdantis ir daug patirties sukaupęs bitininkas bando analizuoti, ką ne taip padarė, kad bitės pernelyg anksti pradėjo auginti vaikus. „Pas mane šią žiemą visiškai neapšiltinti aviliai. Yra tik sietas, o viršuje nėra jokio šiltinimo – nėra pagalvių. buvo tik plėvelė, bet ir ją atvėriau, kad būtų kuo vėsiau. Niekas nepadėjo. Nežinau, ką daryti. Liko vienas būdas atšaldyti bites – šaldytuvas. Daugiau nesugalvoju, kaip dar kitaip avilius vėdinti“, – labiau juokais nei rimtai svarstė jis.

A.Počą sudomino Maskvos bitininkų patirtis. Jo teigimu, Maskvos bitininkai deda tuščią korpusą virš lizdo, pakelia stogo dangtį ir visiškai nulupa plėvelę. „Taip gal dar galima ką nors laimėti. Šiemet taip nedariau, bet kitais metais taip tikrai darysiu. Man atrodo, kad šiemet jau nėra ką daryti – jos pradėjo auginti perus, tai dabar būtų nelabai gerai sušaldyti. Manau, bitėms reikia leisti šį procesą tęsti toliau. Kuo galiu joms padėti – duoti maisto“, – sakė Vilkaviškio krašto bičių laikytojas.

Per didelę bitininkavimo praktiką A.Počui šie metai pirmi, kai bitės taip anksti pradėjo auginti perus. Tačiau jis pastebi, kad jau bene nuo 1990-ųjų tai bityne pasireiškia anksčiau.

„Prieš tai, maždaug 2014 metais, rekordas buvo pasiektas sausio 12 dieną. O šį kartą gruodžio 19 dieną mano bityne buvo pilnas šeimų apsiskraidymas. O kai gruodžio 24 dieną įkišau ranką į avilį, galvojau, gal dar tik vienas avilys užkaito, bet kai paskui visą bityną patikrinau, pamačiau, kad jau visas bitynas karštas. Man ir pačiam nešalta, ieškau gerų aulinių batų ir teks dabar lakstyti visą likusią žiemą į bityną ir jas maitinti. Vietoj ramybės ir atostogų turiu anksti prasidėjusį darbų sezoną“, – pasakojo bitininkas Arvydas.

Belieka padėti

Marijampolietis bitininkas Justinas Lekeckas taip pat atidžiai stebi bičių gyvenimą. Savame bityne marijampolietis pirmą užkaitusį avilį aptiko sausio antroje pusėje. Bitininko pastebėjimu, įprastai tai turėjo nutikti tik vasarį. Ir jeigu būdavo įprasta, kad bitininkams žiema – atokvėpio metas, tai šiųmetė neįprastai šilta žiema jau kelia papildomų rūpesčių. J.Lekeckas baiminasi, kad per anksti perus pradėjusios auginti bitės pritrūks maisto, o jei orai dar atšals, gali ir neišgyventi.

„Tokios žiemos, kad visiškai nebūtų sniego, aš tikrai neatsimenu. Tokia žiema kiekvienais metais būna Ispanijoje. Ten labai retai kada būna sniego ir ten bitės prie to prisitaikiusios, o pas mus ta pati „Karnika“ rasė, kaip ir visoje Europoje. Čia nieko naujo, tik būna kai kurių auginimo niuansų“, – pastebi J.Lekeckas

Bitininkas teigė, kad bitės apsišildo savo lizdą iki 12–13 laipsnių būdamos šiltame kamuolyje. Kai žiemą lauke šilta, jos dar labiau sušyla ir tada per anksti pradeda auginti perus, kas tampa bėda, nes žiemą jos ir medaus neneša. Pasak J.Lekecko, tos bitės, kurios gyvena per žiemą, pavasarį mums medaus neprineš. Prineš jaunos bitės, kurios užaugs vasarį ir kovą.
Svarbiausia, anot patyrusio bitininko, patikrinti, ar bitės perų neaugina per anksti. Jei šis procesas jau prasidėjęs, reikia daugiau maisto, todėl bitininkai turi pasirūpinti, kad jo užtektų ir bitės nemirtų iš bado. Jo aiškinimu, jeigu po apšiltinimu kišame ranką ir ten tik šilta – viskas gerai, bet jeigu ten karšta, apie 32 laipsnius, tada bitės jau augina vaikus. Tada joms reikia padėti, nes joms reikia dvigubai daugiau maisto.

„Atidengiame, pažiūrime ir nėra nė lašo maisto, štai kur ta problema. Maisto atsargų bitininkai turi išėmę iš lizdų, gali duoti korių su medumi arba cukraus sirupo, bet žiemą geriausia duoti maistą su koriais, nes vis tiek šalta, negalima su jomis taip laisvai elgtis“, – pataria 40 bičių šeimų auginantis marijampolietis.

Jis sakė, kad viename avilyje jau pakilusi temperatūra ir pas jį bitės jau yra pradėjusios auginti perus, todėl įdėjo maisto. Jis ragina ir kitus bitininkus neprarasti budrumo. Jo nuomone, neįprastai šilta žiema neturi didelės įtakos medaus kiekybei, nes bitės sugeba prisitaikyti prie gamtos pokyčių. „Per šimtus tūkstančius metų bitės gyvena prisitaikiusios, jos pačios susišildo lizdą: lauke gali būti 20 laipsnių šalčio, o pas jas avilyje – 12 laipsnių šilumos. Jos nemiega nei dieną, nei naktį, nei vasarą, nei žiemą, šildo savo lizdą ir puikiausiai išgyvena“, – bičių gyvybingumu tiki jis.

Pasak G.Povilaičio, bitėms kenkia labai dideli temperatūrų skirtumai.

Pasak G.Povilaičio, bitėms kenkia labai dideli temperatūrų skirtumai.

Bedugniai aviliai

Marijampolės bitininkų draugijos pirmininkas Gediminas Povilaitis teigė, kad bitės žiemoja gerai, kol kas nėra problemų, nes nėra didelės temperatūros kaitos. Bitės nespėtų susirinkti į kamuolį jeigu dieną būtų pliusinė, o naktį – minusinė temperatūra, pavyzdžiui, 10–15 laipsnių šalčio.

„Dabar tiek dieną, tiek naktį beveik vienoda temperatūra, todėl joms problemų nėra. Jeigu toks klimatas bus iki pavasario – viskas tvarkoj. Bitėms kenkia labai dideli temperatūrų skirtumai“, – kalbėjo G.Povilaitis.

Jis sakė, kad šylant klimatui avilius mažiau apšiltinti reikėjo dar rudenį. Taip jis pats darė – visiškai nešiltino šonų. Be to, G.Povilaičio aviliai bedugniai. „Pas mane perkaitimo problemos nėra, nes visi aviliai bedugniai, geriau vėdinasi. Ir tada temperatūra taip aukštai nekyla“, – aiškino jis.