Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Nelinksma pajūrio krašto bitininkams: dėl vėsos ir sausros kai kurie, įsibėgėjus vasarai, dar nekopinėjo pavasarinio medaus. Stambesnių bitynų šeimininkai siūlo šviežio medaus pirkėjams, bet skundžiasi, kad šiemet jo derlius menkas. Pavasarinio medaus puslitris Gargždų turguje kainuoja nuo 4,5 iki 5 eurų.

Žydėjo, bet neskyrė nektaro

„Liūdna šį pavasarį – nekopinėjau dar. Sunku patikėti, kad įsibėgėjus vasarai neturiu pavasarinio medaus, kurio teiraujasi nuolatiniai pirkėjai. Per 20 bitininkavimo metų tai pirmas pavasaris, – praėjusį savaitgalį „Bangai“ dėstė priekuliškis bitininkas mėgėjas Kazimieras Žilinskas. – Juk taip sausa ir vėsu – augalai žydėjo, bet neskyrė nektaro. Bitės tik maistui parsineša“. Bitininkas sakė apžiūrėjęs visus 25 avilius – galėtų sukti, bet tai tik nektaras, nebaigti akiuoti koriai. „Aš visada siekiau kokybės, kad galėčiau žmogui į akis žiūrėti“, – akcentavo K. Žilinskas.

Kai kurių augalų žydėjimas jau baigėsi, bet pradės žydėti avietės, vėliau liepos. Visgi bitininkas netiki, jog bitės prineš tiek pat medaus kaip pernai. Pernykščio jis dar šiek tiek turi. „Šviesaus, gintaro spalvos pavasarinio medaus ieško pirkėjai, tačiau mano bityne jo bus mažai, – sakė bitininkas. – Bet kai kas nori tamsaus – rudeninio“. Šiemet K. Žilinskas neketina branginti medaus: prašys po 5 eurus už puslitrį kaip ir pernai.

Penktadalį pernykščio kiekio

Gargždų turguje praėjusį šeštadienį ne vienas bitininkas siūlė pavasarinio medaus, ir pirkėjai jį pirko ar bent domėjosi. Prie bitininko Edvardo Ilginio iš Žemgulių kaimo dažnai stabtelėdavo žmonės. Pirmiausia dėmesį traukia šiuolaikiška, informatyvi prekyvietė, be to, šviežią medų jis siūlė pigiau nei kiti: už pavasarinio, gintaro spalvos, puslitrį prašė 4,5 euro, už pernykščio – euru pigiau.

E. Ilginis atskleidė, jog iš 7 bitynų vienas tuščias, ir tik viename normaliai prinešta medaus. „Medaus prinešė bityne, kuris buvo netoli lauko, kur žydėjo rapsai ir kmynai. Kelios dienos buvo šiltos, todėl galėjo prinešti. Šiemet išsukau tik 20 proc. medaus palyginus su ankstesniu pavasariu“, – kalbėjo bitininkas. Šviežią, gelsvos spalvos medų mielai pirko pirkėjai.

Šalia prekiavęs bitininkas Kazys Averkinas iš Tilvikų siūlė tamsesnio, iš miško augalų sunešto. „Bet išėmiau tik apie 50 kilogramų, nes kai kur bitės badauja“, – dėstė bitininkas, turintis 90 bičių šeimų. Už puslitrį šviežio medaus jis prašė 5 eurų, už pernykštį – 4 Eur. K. Averkinas pastebėjo, jog žmonės neskuba pirkti, nors domisi daugelis.

Kaina nepasikeitė

Bitininkas Virginijus Matikonis iš Šalpėnų taip pat neturi kuo džiaugtis šį pavasarį. „Pernykščio medaus turiu daug – po 3 eurus už puslitrį prašau, už šiųmetį – 4,5-5 Eur, – sakė jis. – Šiemet išsukau apie 5 kibirus medaus, o praėjusį pavasarį – 20“. Bet šiais metais sumažino bityną, nes prisukus daug medaus reikia turėti rinką, kur parduoti. „Nusibodo važinėti po turgus ir siūlyti, – prisipažino V. Matikonis. – Negali išgyventi iš bityno, jeigu medų parduodi už savikainą“. Jis įsidarbino, turi nuolatinį uždarbį, o bitininkystė tapo pomėgiu.

Bitininko Nikolajaus Gorčakovo iš Kiškėnų teigimu, šį šaltą pavasarį bitės labai spiečia, dėl to mažiau prineša medaus, o darbo padaugėja. Jam pavyko parduoti beveik visą pernykštį medų. Šiemet išėmė apie 90 kilogramų medaus: parduoda po 5 eurus už puslitrį – kaip ir pernai.

Virginija LAPIENĖ