Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bitininkams – mažesnė biurokratinė našta

Bitininkai atsisveikina su sovietiniu palikimu – nuo šios vasaros bitynų šeimininkams nebeprivaloma pildyti bityno pasą ir pats pasas nebeprivalomas.

Supaprastino reikalavimus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informavo, kad gegužės 23 d. įsigaliojus pakeistiems Bitynų, bičių produktų ir bičių užkrečiamųjų ligų kontrolės reikalavimams, bitininkams nebelieka prievolės įsigyti bityno pasą, supaprastinta valstybinė veterinarinė bitynų kontrolė, atsisakyta Bityno sveikatos statuso patvirtinimo procedūrų.

Atsisakius bityno paso ir jo išdavimo procedūrų, duomenis apie bityne taikytas profilaktines priemones (pvz., profilaktiniais tikslais naudotą skruzdžių, pieno ir oksalo rūgštį, siekiant naikinti bičių kenkėjus), bitėms gydyti naudotus veterinarinius vaistus, gydymo laikotarpį, išlauką, veterinarinių vaistų naudojimo tikslą bičių laikytojai privalės registruoti Veterinarinių vaistų ir profilaktinių priemonių naudojimo apskaitos žurnale.

Supaprastinta ir valstybinė veterinarinė bitynų kontrolė. VMVT teritoriniai padalinai tikrins ir kontroliuos tik tuos bitynus, kuriuos rizikos analizės atrankos būdu pateiks Nacionalinė mokėjimo agentūra ir VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras.

Taip pat atsisakyta Bityno sveikatos statuso patvirtinimo procedūrų. Tačiau siekiant užtikrinti, kad nebūtų platinamos bičių užkrečiamosios ligos, numatytas reikalavimas bičių veisėjams, veisiantiems bites ir jas parduodantiems kitiems šalies bitininkams, savo bityną dėl amerikinio ir europinio bičių perų puvinių ištirti Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (NMVRVI). Bičių veisėjai privalės turėti ir saugoti NMVRVI tyrimų protokolus.

Asmeninio archyvo nuotr.

Siekiant valstybės paramos, bičių laikytojams, kaip ir iki šiol, pakaks savo bites, kaip ūkinius gyvūnus, užregistruoti Ūkinių gyvūnų registre. Taip pat bičių laikytojai, vežiojantys savo bites į medingųjų augalų ganyklas, kur yra galimas šių augalų purškimas insekticidais ar kitomis cheminėmis medžiagomis, bites, kaip ir anksčiau, privalės registruoti Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro ūkinių gyvūnų registre.

Deklaravimas kasmet turi būti atnaujinamas, nes tik tokiu atveju ūkininkai, kurie purškia savo pasėlius, informacinėje sistemoje gali matyti 2,5 km spinduliu išsidėsčiusius bitynus ir pranešti apie numatomus medingųjų augalų purškimus.

Bus paprasčiau

VMVT direktorius Darius Remeika aiškino, kad reikalavimų pakeitimus parengė ir patvirtino atsižvelgdami į Lietuvos bitininkų sąjungos pasiūlymus ir įvertinę VMVT tikrinimų rezultatus. „Šie pakeitimai šalies bičių laikytojams palengvins administracinę naštą ir sumažins biurokratines kliūtis. Tikimės, kad naujieji reikalavimai bus naudingi ne tik esamiems bitininkams, bet ir skatins atsirasti naujus bitininkystės ūkius,“ – tvirtino D.Remeika.

Šilgalių kaimo (Slavikų sen. Šakių r.) bitininkė Onutė Momotiukienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad labiausiai tokį veiklos palengvinimą pajus nedidelių bitynų savininkai, kuriems visas popierizmas taip pat buvo privalomas, neatsižvelgiant, ar bitininkas parduoda savo išsuktą medų, ar ne. Iki šiol ir tik savo poreikiams laikantieji du ar tris avilius bičių turėjo pildyti bityno pasą.

Ilgametė bitininkė pabrėžė, kad didesnių bitinų savininkams galioję reikalavimai iš dalies labai naudingi – juk jie patys suinteresuoti žinoti savo bityno būklę. Jie veždavo bites tirti, ar jos kuo nors neserga, o tokia priežiūra leidžia išlaikyti savo verslą.

„Bet dabar bus truputį lengviau ir paprasčiau. Tačiau ne vien nuo vienokių ar kitokių reikalavimų priklauso bitininko rytdiena. Lemia ir metai. Šiemet jau yra šiek tiek per sausa. Augalai žydi, bet nektaro neišskiria – trūksta drėgmės, kad nektaras išsiskirtų. Mūsų rajone labai sausa, aš jau neprisimenu, kada pas mus lietaus buvo. Todėl medaus kol kas pavyko išsukti labai nedaug – ne visi rėmai užakiuoti, o iš neužakiuoto imti negalima. Bet apskritai šiemet medaus prinešta nemažai, negaliu nieko blogo sakyti“, – kalbėjo prie avilių triūsianti Šakių rajono bitininkė.

Didelis palengvinimas

Bitininkai VMVT sprendimą vertina palankiai, nes taip, anot jų, bus atsikratyta nereikalingų biurokratinių reikalavimų. „Galiu palyginti du dalykus. Kai žmogus nusiperka skalbimo mašiną, jam pardavėjas išduoda skalbimo mašinos pasą. Juk į tą pasą jis nieko pats nerašo. O mūsų bitininkai dar nuo sovietinių laikų, gavę bityno pasą, turėjo patys jį pildyti. Mus versdavo rašyti: kiek išėmiau medaus, kiek surinkau žiedadulkių, kiek pikio. Nesąmonė. Nesuprantu, kam viso šito dabar reikia?“ – retoriškai klausė ilgametis bitininkas, Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas Algirdas Amšiejus.

Kai kurie bitininkai bityno paso pildymą prilygina nereikalingam laiko švaistymui. Anot A.Amšiejaus, į šį pasą rašydavo net kokius vaistus naudojo bitėms gydyti, kiek jų sumaitino bitėms.

„Ar jūs širdies lašelių receptą išsirašote? Juk ir mes dalį vaistų įsigyjame be receptų, tai kam juos rašyti?“ – svarstė A.Amšiejus. Jis pabrėžė, kad jeigu bus nustatyta viena ar kita liga ir atėjęs veterinarijos gydytojas bitėms gydyti išrašys receptinių vaistų, bitininkas pildys vaistų žurnalą, bet ne bityno pasą.

Pasak patyrusio bitininko, supaprastinus reikalavimus bičių laikytojams pagaliau pavyko atsikratyti primestos prievolės ir biurokratinės  naštos. A.Amšiejaus nuomone, bityno pasas absoliučiai nereikalingas. Tam, kad įrodytum, jog esi bitininkas, užtenka ūkininko pažymėjimo arba išduoto Bitininkų draugijos nario pažymėjimo.

A.Amšiejus juokavo, esą bityno paso atminčiai nepasidės, greičiausiai paleis į ugnį. Juk pildyti pasą reikėjo ne tik kantrybės, bitininkams už jo išrašymą tekdavo dar ir susimokėti. Bityno pasus bitininkai turėjo visose posovietinėse šalyse, taigi ir Lietuvoje, Europoje tokių dalykų nėra – čia pagrindinis dokumentas yra ūkininko pažymėjimas.

„Jeigu laikau karves, tai ar reikia turėti karvės pasą? Mes irgi esame ūkininkai. Aš esu ūkininkas ir turiu ūkininko pažymėjimą. Arba aš turiu Bitininkų draugijos nario pažymėjimą, kur parašyta, kiek turiu bičių šeimų“, – situaciją apibendrino Lietuvos bitininkų sąjungos viceprezidentas A.Amšiejus.

Tam pritarė ir kovo 17 d. ataskaitiniame susirinkime apie tai diskutavę visų Lietuvos bitininkų draugijų pirmininkai.

 

Rekomenduojami video