FB nuotr.

Rugsėjo mėnesį baigia žydėti medingieji augalai, visiškai nutrūksta medunešis. Saulėtomis dienomis bitės dar išskrenda nektaro, bet į avilį grįžta beveik su tuščiomis pintinėlėmis. Dėl to medaus atsargos aviliuose ne papildomos, o laipsniškai mažėja. Bitės pamažu nustoja zyzti. Jos tylėdamos ruošia avilį žiemai. Pikiu užtaiso plyšius, juo impregnuoja lubelių audeklą, kartais net iš dalies užtepa lakas.

Visiškai nutrūkus medunešiui ir išsiritus pagrindinei masei jaunų bičių, bitininkai daro rudeninę reviziją – detaliai apžiūri bičių šeimas.Darydami šią reviziją, nustato kiekvienos šeimos stiprumą: ir senų šeimų, ir tų, kurios susidarė iš ankstyvųjų ir vėlyvųjų rugpjūčio šeimelių.

Galutinai nusprendžia, kokias šeimeles palikti savarankiškas, kurias sujungti su motinine šeima. Šis sprendimas vykdomas nedelsiant. Neproduktyvios šeimos išbrokuojamos. Kiekvienai šeimai nustatomas reikiamas rėmų su medumi, cukraus sirupu ir duona skaičius. Jeigu medaus pakanka, lizdo viduryje prieš laką įdedami rėmai su mažiau medaus, o kraštuose – sunkesni. Taip išdėliojus maistą, į kurią pusę bičių kamuolys beslinktų, jis sutiks medaus arba jį pakeičiančio maisto atsargas.

Kai trūksta medaus arba sirupo, maistas išdėliojamas vienoje pusėje. Priešais laką dedami rėmai su mažiau medaus, o pilni dedami viename iš avilio šonų. Kiekviename avilyje paliekama po 2–2,5 kg maisto (60 proc. medaus ir 40 proc. cukraus sirupo) ir ne mažiau kaip du rėmai su duona. Atlikto darbo, darant reviziją, rezultatai kruopščiai surašomi į bityno žurnalą.

Užrašoma, kiek rėmų palikta avilyje, kokio stiprumo šeima (bičių užimtų tarpų skaičius), kada gimė motina, kiek rėmų su medumi ir kiek su sirupu. Dar kartą kruopščiai patikrinama, ar aviliuose nėra ar nepraleidžia vandens. Visi pastebėti gedimai taisomi labai kruopščiai ir atsargiai, kad bitės nevagiliautų, bet aviliai dar galutinai neapšiltinami ir nejudinami iš vietos.

Šaltuose aviliuose bitės geriau pakelia staigius atšalimus rugsėjo arba spalio mėnesį. Saulėtomis nevėjuotomis rugsėjo dienomis bitininkai ruošia ir saulėjedžiovina kiminines samanas, paparčius, pakulas, spalius, nereikalingus laikraščius ir t. t. Spalio–lapkričio mėnesį šios medžiagos gali praversti aviliams apšiltinti, taip pat luboms žiemojimo patalpoje. Taip pat daroma inventorizacija.

 

Elena Matiukaitė