"Valstiečio" archyvo nuotr.

Nukritus oro temperatūrai žemiau +13 °C, bitės pradeda burtis koriuose arčiau lakos – ten, kur neseniai išsirito perai.

Svarbiausia – ramybė

Nustatyta, kad stiprios bičių šeimos į kamuolį pradeda burtis esant +7 °C lauko oro temperatūrai, vidutinio stiprumo šeimos – +10 °C, o silpnos – +13 °C.

Žiemojančio bičių kamuolio viršus visuomet siekia tą korių dalį, kurioje yra medaus, nes juo bitės maitinasi. Žiemojančioms bitėms reikia labai nedaug maisto atsargų. Vidutinio stiprumo šeima per parą suvartoja tik 30–50 g medaus.

Svarbu nepamiršti, kad iš vidutinio stiprumo bičių šeimos medaus ir kitų bičių produktų gaunama 38–47 proc. mažiau negu iš stiprios bičių šeimos. O silpnos bičių šeimos tik gaišina bitininką, atima brangų laiką, kurį jis galėtų skirti naudingesniems darbams.

Verta turėti užrašus

Bitininkams darbų netrūksta ir šaltuoju metų laiku. Jie toliau lydo vašką, gamina ar perka trūkstamą inventorių, planuoja kitų metų darbus, skaito literatūrą, analizuoja bityno užrašus. Net ir nedidelio bityno savininkui verta turėti bitininko užrašus. Kartais atrodo, kad nesunku atsiminti, kas nuveikta bityne. Po kelių savaičių pasimiršta, kuriame avilyje tas darbas buvo atliktas, o kuriame – ne. Gerai, kai kiekvienas avilys turi savo duomenų kortelę, į kurią surašomi visi darbai.

Būtina informacija

Kortelėje arba žurnale turėtų būti šie duomenys: šeimos numeris, korių skaičius, šeimos stiprumas, perų kiekis (koriais), motinėlės amžius, prinešto medaus ir bičių duonelės kiekis, bičių ligos. Čia taip pat turėtų būti surašyta, kiek per sezoną iš šeimos gauta medaus, vaško, kiek buvo spiečių. Būtina pažymėti, kiek korių ir medaus palikta žiemai, kiek sumaitinta cukraus sirupo. Kiekvienam bitininkui pravartu turėti ir individualius užrašus, kuriuose jis pasižymėtų tai, kas jam atrodo svarbiausia. Žiema – tinkamas metas atidžiai juos peržiūrėti, įvertinti, planuoti, ką kitais metais reikėtų keisti, daryti kitaip.

Diena labdarai

Gruodžio mėnesį būtina retkarčiais apsilankyti bityne. Po vėjuotų dienų reikia patikrinti, ar vėjas neišvartė lakas dengiančių skydų, nenukilnojo avilių stogų, ar į juos neįsibrovė pelių. Bitėms gruodį svarbiausia – ramybė.

Gruodžio 7-oji – Šv. Ambraziejaus, bičių globėjo, diena. Tą dieną bičiuliai susitinka, aptaria bitininkystės naujienas, pasidalija patirtimi. Nuo seno prieš Kalėdas bitininkai aplanko neturtingus, sergančius bendruomenės narius ir padovanoja jiems medaus.

Parašai

Po vėjuotų dienų reikia patikrinti, ar vėjas neišvartė lakas dengiančių skydų, nenukilnojo avilių stogų.

Gruodžio 7-oji – Šv. Ambraziejaus, bičių globėjo, diena.

Bitėms gruodį svarbiausia – ramybė.

 

Meilutė Močiškytė

Bitininkystės konsultantė