Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pi­jaus Še­ma­tuls­kio sva­jo­nė – Aly­tu­je su­mū­ry­ti sie­ną, skir­tą gra­fi­čių pra­džia­moks­liui

Niū­rių ži­nių apie pan­de­mi­ją srau­te me­tų pa­bai­gą Aly­tu­je pa­gy­vi­no Pi­jus Še­ma­tuls­kis ir jo spal­vi­na­mos mū­sų mies­to pa­sta­tų sie­nos, o jų tiek, kad da­bar ma­žiau ju­dan­tys aly­tiš­kiai dar nė ap­žiū­rė­ti ne­su­sku­bo. Au­to­rius yra lai­mė­jęs Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės jau­nų­jų me­ni­nin­kų sti­pen­di­ją, ta­čiau su­ma­ny­mai gim­ta­ja­me mies­te vien šiuo pro­jek­tu ne­ap­si­ri­bo­ja. Pi­jaus, be ki­ta ko, pa­pra­šė­me pri­si­min­ti tuos lai­kus, kai gra­fi­čiai bu­vo tik ne­le­ga­lus už­si­ė­mi­mas, ir pa­klau­sė­me, koks ne­ra­šy­tas gar­bės ko­dek­sas, sau­gan­tis pie­ši­nius ant sie­nų nuo ne­le­ga­lių už­ta­gi­ni­mų, ga­lio­ja šian­dien. Pa­si­ro­do, toks tik­rai yra.

– Pi­jau, ar pa­čiam yra svar­bu, kad ga­li­my­bė pieš­ti ant pa­sta­tų at­si­ra­do gim­ta­ja­me Aly­tu­je?

– Ma­no Aly­tus man vi­są lai­ką bu­vo la­bai svar­bus, ži­no­ma, te­ko pieš­ti ir ki­tuo­se mies­tuo­se. La­bai sma­gu, kai pa­kvie­čia, bet aš gal net la­biau no­rė­čiau į sa­vo mies­tą pa­si­kvies­ti ki­tus ko­le­gas, nes pats, at­ro­do, nu­pieš­ti dar vi­sa­da spė­si. Taip jau su­ta­po, kad šie­met ma­no pie­ši­nių Aly­tu­je at­si­ra­do tik­rai ne­ma­žai, tai su­si­ję ir su sti­pen­di­ja, ir su Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­bos fi­nan­suo­tu pro­jek­tu.

– Ar sun­ku bu­vo ras­ti sie­nas pie­ši­niams?

– Pa­sta­to pa­rin­ki­mas daž­nai bū­na dar įdo­mes­nis pro­ce­sas nei pats pie­ši­mas. Pa­si­tai­ko įvai­riau­sių si­tu­a­ci­jų, sa­vi­nin­kas kaip ir no­rė­tų, bet pie­ši­nys ne­pa­tin­ka, ar­ba no­ri au­to­rius, bet ne­lei­džia sa­vi­val­dy­bė, ku­riai pri­klau­so pa­sta­tas, ir pa­na­šiai. Tas su­de­ri­ni­mas ir bū­na pa­ti sun­kio­ji da­lis. Da­bar, kai Aly­tu­je vien šie­met at­si­ra­do jau apie 10 ma­no pie­ši­nių, at­ro­dy­tų, kad no­rin­čių­jų pa­siū­ly­ti sa­vo sie­nas vis gau­sė­ja. Elek­tro­ni­niu pa­štu gau­nu ne­ma­žai laiš­kų iš dau­gia­bu­čių na­mų ben­dri­jų, klau­sia: ka­da at­eis mū­sų ei­lė? At­sa­kau, kad kaip ir nė­ra nei to­kios ei­lės, nei ga­li­my­bės į ją at­si­sto­ti, bet aly­tiš­kiams spal­vin­gos sie­nos, pa­na­šu, pa­ti­ko, o man tai sma­gu ži­no­ti.

– Kaip yra de­ri­na­mi bū­si­mų pie­ši­nių es­ki­zai, ar šiuo me­tu yra tam tik­ra sie­nų „cen­zū­ra“?

– Kaip ir ne, bet kaip ir yra – tam tik­ra pras­me. Kai pie­šiau ant elek­tros sky­di­nės sie­nos Pu­ti­nuo­se, rei­kė­jo de­rin­ti su ESO, Vidz­gi­rio pro­gim­na­zi­ja ir Jot­vin­gių gim­na­zi­ja pa­čios pa­pra­šė įtrauk­ti ir jas. Sti­pen­di­nių pie­ši­nių es­ki­zus ga­lų ga­le rei­kė­jo teik­ti sa­vi­val­dy­bei, tai­gi lais­vė lais­ve, o bu­vo ir taip, kad kaž­kas ne­pa­ti­ko. Ma­no toks po­žiū­ris, kad pie­ši­niais tu­riu aug­ti – šiais me­tais Aly­tu­je at­si­ra­do tiek sie­ni­nių ne­of­res­kų kie­ky­bės, kad no­ri­si ir ko­ky­bės. Ži­no­ma, la­bai gai­la, kad ka­ran­ti­nas pa­ki­šo ko­ją su­ma­ny­mui pa­si­kvies­ti la­bai stip­rius gra­fi­čio meist­rus iš Len­ki­jos ir Lat­vi­jos, su au­to­riais jau bu­vo su­tar­ta.

– Ar jau­tie­si, kad ta­vo dar­bai pa­gy­vi­no Aly­tų ir jo pil­kas sie­nas?

– Gal pats tiek ir ne­pa­ste­bė­čiau, bet su­lau­kiu at­si­lie­pi­mų iš ko­le­gų, jų aki­mis, per­mai­na la­bai ma­to­ma, ta­da ap­si­žval­gai ir su­pran­ti, kad jie tei­sūs. Be­je, me­tų ga­le gra­fi­ti­nin­kų pus­la­py­je įdė­jo­me to­kį bal­sa­vi­mą, žiū­riu, kad iš pu­sės šim­to nau­jų pie­ši­nių de­šim­ta­da­lis šie­met at­si­ra­du­sių Aly­tu­je.

– Ar pie­šiant ant sie­nų ten­ka su­lauk­ti ko­kių ne­ti­kė­tų re­ak­ci­jų?

– Tik­rai taip. Ne­bū­na, kad kaž­kas ne­pa­kal­bin­tų, kar­tais net ant pa­sto­lių aukš­čiau pa­li­pa­me, kad šiek tiek at­si­ri­bo­tu­me. Žmo­nės la­bai įsi­trau­kia į pro­ce­są, šią va­sa­rą kas ant­ras pra­ei­vis bu­vo įsi­ti­ki­nęs, kad mes su ko­le­ga esa­me „bro­liai Ga­ta­vec­kai“. Vis­ko yra bu­vę, ir na­mo kvie­čia, ir už ran­ko­vės alaus iš­ger­ti ban­do temp­ti, ir su anū­ke su­si­pa­žin­ti siū­lo. Bu­vo, jog pik­tai šau­kė ir net au­to­mo­bi­liais „py­pi­no“, kai te­ko už­da­žy­ti „Pa­ra­mos“ tvo­rą, kad ant se­nų­jų pie­ši­nių at­si­ras­tų nau­ji. La­bai aiš­kiai pa­ty­riau, kaip žmo­nės su jais su­si­gy­ve­no. Dar Vidz­gi­ry­je to­kia is­to­ri­ja yra nu­ti­ku­si, kad mo­čiu­tė at­bė­go ir sa­ko: „Ką tu pa­da­rei? Da­bar čia per ta­ve ava­ri­jos įvyks!“ Net pa­si­me­čiau, gal­vo­ju, ką čia ne taip pa­da­riau..?

– Ar Aly­tus sie­nų pras­me yra pa­lan­kus mies­tas ir ko­dėl?

– Ma­ny­čiau, kad pa­lan­kus, kaip ir ki­ti pa­na­šūs mies­tai, ku­riuo­se ne­tu­ri­me įspū­din­gos ar­chi­tek­tū­ros, bet yra daug pra­mo­nės. Eu­ro­po­je ne vie­nas toks mies­tas pa­ver­tė dau­gia­bu­čių sie­nas pa­ro­dų erd­vė­mis. Aly­tu­je taip pat ma­tau to­kią ga­li­my­bę, dai­rau­si į ti­pi­nius pen­kia­aukš­čius, tai yra ma­no sie­kia­my­bė, o gal net sva­jo­nė. Bet ly­giai taip pat sie­nų ta­py­ba ga­li at­si­ras­ti ir se­na­mies­ty­je. Sie­nas vi­sa­da ga­li­ma per­da­žy­ti, tai­gi ne­rei­kia pri­si­riš­ti, kad tai spren­di­mas vi­sam mies­to gy­ve­ni­mui. Ma­nau, kad pa­tys tik­rie­ji van­da­lai yra tie, ku­rie dar­ko is­to­ri­nius pa­sta­tus, įsta­ty­da­mi juo­se plas­ti­ki­nes vit­ri­nas vie­toj se­nų­jų lan­gų.

– Ku­rią Aly­taus sie­ną pa­si­rink­tų Pi­jus, jei bū­tų to­kia ga­li­my­bė, ir ką ant jos nu­pieš­tų be de­ri­ni­mų?

– Esu nu­si­žiū­rė­jęs ke­le­tą sie­nų, žmo­nės gal net nu­steb­tų, ko­dėl bū­tent jas. Prie „Nor­fos“ yra toks de­vy­naukš­tis, jo ga­li­nės sie­nos pui­kiai ma­to­mos iš vi­sų pu­sių. O dėl pa­ties pie­ši­nio pa­si­rin­ki­mo, tai čia is­to­ri­jos ir­gi bū­na įvai­rios. Vi­sa­da la­bai ge­rai, kai rink­tis ga­li pats, nes, pa­vy­džiui, pie­ši­niui ant „Ne­mu­no“ pa­sta­to tu­rė­jau ke­le­tą es­ki­zų. Ir aš bū­čiau pa­si­rin­kęs tą, ku­ria­me vaiz­duo­ja­ma is­to­ri­nė se­no­ji Tur­gaus aikš­tė. No­rė­tų­si kiek di­des­nės drą­sos pie­ši­niuo­se, bet gal vis­kas per grei­tai, tem­pai di­de­li, ir aš pats su­pran­tu, kad ne­rei­kia taip sku­bė­ti.

– O ro­tu­šės ne­si­no­rė­tų nu­spal­vin­ti?

– Ne­ži­nau, kaž­kaip ne­svars­čiau. Pri­si­me­nu: ka­dai­se me­ni­nin­kas Re­das Dir­žys vie­no­je dis­ku­si­jo­je tuo­me­ti­niam me­rui, ar­šiai ko­vo­ju­siam prieš gra­fi­čius, siū­lė ati­duo­ti gra­fi­ti­nin­kams bokš­tą ir taip iš­spręs­ti net ke­le­tą pro­ble­mų: de­mo­kra­tijos – vi­si pa­ra­šys, ką gal­vo­ja apie val­džią, tu­riz­mo – vi­si at­va­žiuos pa­žiū­rė­ti, nes ar daug pa­sau­ly­je sa­vi­val­dy­bių pa­sta­tų, ant ku­rių ga­li pieš­ti, kas pa­no­rė­jęs?

– Ar ten­ka pri­si­min­ti tuos lai­kus, kai Aly­tu­je ne­bu­vo le­ga­lių gra­fi­čių, o ne­le­ga­lus gau­dy­da­vo po­li­ci­ja?

– Tik­rai ten­ka, ko­le­goms apie juos pa­sa­ko­ju, net toks straips­nis bu­vo „Aly­tu­je at­pir­ki­mo ožiais ta­po le­ga­lūs gra­fi­ti­nin­kai“, nu­skam­bė­jęs pla­čiai. Is­to­ri­ja to­kia, kad mus pa­kvie­tė į Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bę, da­ly­vau­ti dis­ku­si­jo­je, kaip rei­kė­tų spręs­ti ne­le­ga­lių gra­fi­čių pro­ble­mą. O po ren­gi­nio mus su­sė­mė po­li­ci­ja, ra­do krep­šy­je da­žų, ku­rie bu­vo nu­pirk­ti „Pa­ra­mos“ tvo­rai pieš­ti. Ta ak­ci­ja bu­vo vie­na pir­mų­jų le­ga­lių. Ši­ta is­to­ri­ja vy­ko 2008 me­tais.

– Aly­tu­je da­bar ne­le­ga­lių gra­fi­čių, va­di­na­mų­jų ta­gų, ge­ro­kai su­ma­žė­jo, tie­sa?

– At­si­ran­da jų, bet aš ma­tau ge­rą­ją pu­sę, kad jau­ni­mas ne­ina į pa­grin­di­nes gat­ves, ap­leis­tuo­se pa­sta­tuo­se dau­giau pa­si­ban­do, ant ko­kios tvo­ros. Ne­ži­nau, ar jie kaž­kaip blai­viau į vis­ką žiū­ri, ar mies­te dau­giau ste­bė­ji­mo ka­me­rų at­si­ra­do? Ki­tas da­ly­kas, ką pa­ste­biu ir Aly­tu­je (aš ap­skri­tai pa­ste­biu vi­sus už­ra­šus ant sie­nų, net jei tre­čio­kas už­ra­šo „Rū­tą my­liu“), tai so­cia­liai ašt­rios te­ma­ti­kos įvai­rūs už­ra­šai. Pas mus nė­ra dai­lės aka­de­mi­jos ar kaž­ko pa­na­šaus, tai­gi Aly­tu­je au­to­rys­tė la­bai grei­tai ga­lė­tų bū­ti at­skleis­ta, o Vil­niu­je aka­de­mi­ja iš­pro­vo­kuo­ja dau­giau to­kių da­ly­kų, ma­to­si ir stre­et ar­to. Sos­ti­nė­je ko­vo­ja­ma su gra­fi­čiais ki­tu bū­du – jie la­bai grei­tai va­lo­mi ir per­da­žo­mi.

– Kiek kai­nuo­ja le­ga­li sie­nų ta­py­ba, va­di­na­mo­sios už­sa­ko­mo­sios ne­of­res­kos?

– La­bai įvai­riai. Kar­tais ap­skri­tai tas ho­no­ra­ras ne­la­bai ir svar­bu, jei yra ge­ra idė­ja ir tuo me­tu tu­ri pi­ni­gų. Į kai­ną įei­na vis­kas: dar­bas, da­žai, kel­tu­vo nu­oma. Pa­vyz­džiui, to­kiam pie­ši­niui kaip ant Jau­ni­mo cen­tro vien da­žai kai­nuo­ja apie 1,5–2 tūkst. eu­rų. Yra ne­ma­žai ir pri­va­čių už­sa­ky­mų, nuo au­to­ser­vi­sų iki vai­kų kam­ba­rių sie­nų pie­ši­nių, net keis­ta, kiek žmo­nės vis­ko pri­si­gal­vo­ja. Sa­ky­čiau, kad iš sie­nų ta­py­bos įma­no­ma pra­gy­ven­ti, o aš iš tų, ku­rie pa­kan­ka­mai grei­tai dir­ba.

– Kal­ba­mės nau­jų me­tų iš­va­ka­rė­se. Ko­kie at­ei­ties pla­nai?

– Jie su­si­ję su Aly­tu­mi. La­bai no­rė­čiau ku­riam lai­kui grįž­ti prie ta­py­bos, ieš­kau iš­si­nuo­mo­ti dirb­tu­vę. No­ri­si di­de­lių dro­bių ir sa­vi­raiš­kos lais­vės. Pa­da­riau daug šie­met, nors ne vis­kuo pats esu pa­ten­kin­tas, bet tur­būt ir ne­bū­na ki­taip. La­bai sma­gu bū­tų iš­va­žiuo­ti į ki­tą mies­tą ar ša­lį ir pa­da­ry­ti pie­ši­nį ant sie­nos drą­siai, taip, kaip pa­čiam no­ri­si, kaip įsi­vaiz­duo­ju. O čia yra toks mo­men­tas, kad da­rau sa­vo mies­tui, kad ga­li ma­nęs ir ne­su­pras­ti, rei­kia už­si­au­gin­ti žiū­ro­vą ir pats tu­ri pri­si­tai­ky­ti. Da­rai ne tik sau, tai su­pran­ta­ma, bet ir tam pra­ei­viui, ku­ris tu­rė­tų džiaug­tis ar ki­taip re­a­guo­ti.

– Tai kur tu­rė­tu­me ti­kė­tis nau­jų pie­ši­nių? Ant ku­rių sie­nų?

– No­ri­si ne­su­sto­ti, o man la­bai pa­tin­ka ap­leis­tos elek­tros sky­di­nės, ant ku­rių ga­liu pieš­ti lais­viau ir po tru­pu­tį už­si­au­gin­ti pub­li­ką. Daž­niau­siai jos yra to­kios bai­sios, kad pieš­ti ga­li ką no­ri. Su­skai­čia­vau to­kių Aly­tu­je dau­giau kaip 60! Be­je, ant elek­tros sky­di­nių jau yra du pie­ši­niai pa­gal Ze­no­no Bul­ga­ko­vo nuo­trau­kas.

– Kaip fo­to­me­ni­nin­kas Ze­no­nas Bul­ga­ko­vas re­a­ga­vo į su­ma­ny­mą sie­nų ta­py­bai ir dar ant elek­tros sky­di­nės pa­nau­do­ti jo nuo­trau­kas?

– Tik tei­gia­mai, jo ne­rei­kė­jo įkal­bi­nė­ti, gal to­dėl, kad... tar­pi­nin­ka­vo Gied­rė Bul­ga­ko­vie­nė, nes aš kaž­kaip iš­sa­kiau ši­tą idė­ją ir jai pa­ti­ko. Tu­rė­jau to­kių min­čių, kad bū­tų sma­gu iš­di­din­ti mū­sų aly­tiš­kių ta­py­to­jų dar­bus. Kau­nie­čiai pa­da­rė Ka­zio Var­ne­lio abst­rak­ci­ją, pie­ši­nys įspū­din­gas, kraš­ti­nės il­gis sie­kia net 11 met­rų. Ma­nau, kad Be­no Jen­čiaus ak­va­re­lė la­bai ge­rai žiū­rė­tų­si ant di­de­lės sie­nos. Man at­ro­do, kad Aly­tus at­ei­ty­je ga­lė­tų rink­tis to­kį ke­lią, kai per me­tus at­si­ran­da vie­nas nau­jas pie­ši­nys ant sie­nos vie­šo­je erd­vė­je, bet la­bai ko­ky­biš­kas, kvies­tis rim­tus au­to­rius.

– O kal­bant apie sva­jo­nes?

– Tu­riu sva­jo­nę pa­sta­ty­ti Aly­tu­je le­ga­lią gra­fi­čių sie­ną, kad vi­si no­rin­tys ga­lė­tų ant jos mo­ky­tis pieš­ti. No­riu pa­si­telk­ti skulp­to­rius, ar­chi­tek­tus, kad sie­ne­lė įsi­kom­po­nuo­tų ap­lin­ko­je, bū­tų iš­skir­ti­nė, ma­ty­tų­si, kad Aly­tu­je ji­nai pa­sta­ty­ta. To­kių sie­ne­lių yra pa­kan­ka­mai ne­daug, ži­nau, jog pie­šė­jai net va­ži­nė­ja po Eu­ro­pą, kad jas iš­ban­dy­tų. Len­ki­jo­je pa­na­šaus dy­džio kaip Aly­tus mies­tai tu­ri po de­šimt to­kių sie­ne­lių, ga­li­ma įsi­am­žin­ti prie jų su sa­vo pie­ši­niu, ant ku­rio čia pat už­ta­pys ki­tas. Lie­tu­vo­je gra­fi­čių sie­ne­lių kol kas nė­ra nė vie­nos. Tos, ku­rios nau­do­ja­mos Vil­niu­je tam tiks­lui, yra skir­tos sa­vi­val­dy­bės, bet čia jau at­si­ran­da ki­tų niu­an­sų. Už­si­brė­žiau sau, kad su­ra­siu fi­nan­sa­vi­mą gra­fi­čių sie­ne­lei Aly­tu­je. Ga­liu pats ir su­mū­ry­ti, te­rei­kės su­ras­ti mies­te jai vie­tą. Gal­būt Jau­ni­mo par­ke?.. Apie tai dar rei­kės svars­ty­ti.

Saulė Pinkevičienė

Rekomenduojami video