Dainininkė Aistė Smilgevičiūtė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

„Plungės veidas šiandien visai kitoks, negu buvo tada, kai ten gyvenau. Matau, kaip ji keičiasi, gražėja, plečiasi. Vis daugiau žmonių aplanko žymųjį Oginskių dvarą, o kadaise jis visai nepriminė dabar Žemaitijos Versaliu vadinamų rūmų. Dvare ir jo teritorijoje lankydavomės retai, nes buvo nesaugu“, – prisimena Plungėje gimusi, užaugusi ir muzikinę karjerą pradėjusi žymi Lietuvos atlikėja AISTĖ SMILGEVIČIŪTĖ.

Dainininkė neslepia, kad į Žemaitiją užsukantiems keliautojams Plungėje tikrai yra ką atrasti, ir prisipažįsta, kad ir pati į gimtąjį miestą galėtų grįžti gyventi.

Būtina pamatyti: Oginskių rūmai, nuostabus parkas ir… Plungės jūra

„Žinoma, žymųjį Oginskių dvarą, jo išpuoselėtą parką, seną Perkūno ąžuolą jame ir dar… Plungės jūrą“, – atvirauja žymi Lietuvos atlikėja, paklausta, ką patartų aplankyti pirmą kartą užsukusiems į Plungės kraštą.

Oginskių dvaras dabar – naujomis spalvomis suspindusi, Europos Sąjungos investicijų dėka lankytojų traukos centru tapusi erdvė. Jame skleidžiasi savita Žemaitijos dailės istorija, smalsuolių dėmesį vilioja žirgynas, akį traukia unikali oranžerija. O štai Perkūno ąžuolas – seniausias medis šiame parke, turintis savo istoriją ir apipintas įvairiausiomis legendomis.

„Puikiai pamenu, kad kadaise parkas buvo apleistas ir nesaugus, buvę ir nusikaltimų jame, tad į jį užsukdavome labai retai. Džiugu, kad veiklūs plungiškiai ėmėsi iniciatyvos atkurti šią ne tik miestelio, bet ir viso krašto istoriją įkūnijančią dalį. Galime pamatyti ir net pajusti, kaip gyveno to meto didikai“, – pasakoja atlikėja.

Pasak grupės „Skylė“ vokalistės, būtinai turite pamatyti ir Plungės jūrą – Babrungo upės užtvanką, kurios prieigas planuojama pritaikyti miestiečių poilsiui ir laisvalaikiui.

„Girdėjau, kad šią erdvę ketinama pritaikyti miestiečių poilsiui. Labai vertinu tokias iniciatyvas, kurios padeda Plungei tapti dar patrauklesniu ir smagesniu miesteliu visiems gyventojams ir jo svečiams“, – teigia A. Smilgevičiūtė.


Asmeninio archyvo nuotrauka.

 

Senieji kultūros namai kelia ypatingų sentimentų

Apie Plungės kultūros namus ir miestelio kultūrinį gyvenimą atlikėja kalba su ypatinga šypsena, nes sukyla išskirtinių prisiminimų.

„Ten pradėjau lankyti įvairiausius būrelius, klausydavome atvykstančių to meto žvaigždžių koncertų. Į atmintį įstrigo Vytauto Kernagio „Kabaretas tarp girnų“, Virgilijaus Noreikos koncertas Plungėje“, – prisimena dainininkė.

Vėliau, pasak jos, pastatytas naujas kultūrnamis. Senasis pastatas vis nyko, o pastaraisiais metais buvo ir gaisro apgadintas.

O Plungės centras per tą laiką išgražėjo, įgavo dar daugiau gyvybės.

„Ir anuomet, jaunystės metais, labai patikdavo ir dabar smagu pabūti miesto centre. Atnaujintoje senamiesčio aikštėje atkreipkite dėmesį į gražų miesto fontanėlį, būtinai prisėskite ant labai mielo suoliuko su gitara, skirto visam būriui žymių plungiškių, kurie savo darbais garsina Plungės kraštą“, – pataria A. Smilgevičiūtė.

Pasikeitė aplinka, keičiasi ir įpročiai

Paklausta, kokiose Plungės vietose anuomet labiausiai mėgdavo rinktis jaunimas, atlikėja, kiek pagalvojusi, šypteli.

„Mano paauglystės metais viešosiose Plungės erdvėse nebuvo kur rinktis jaunimui, o gal ir mados tokios nebuvo. Tad rinkdavomės vieni pas kitus arba blokinių namų laiptinėse“, – neslepia A. Smilgevičiūtė.

Pasak jos, po repeticijų su grupe kultūros namų rūsyje būdavo įprasta užsukti į šalia esančią kavinukę arbatos arba leistis į pasivaikščiojimus Plungės jūros pakrantėmis.

Visada gera sugrįžti

Pasak Aistės, į Plungę ir jos apylinkes visada gera sugrįžti ar leisti laisvalaikį.

„Plungė man visada liks ypatingas miestelis, nes čia užaugau ir čia prasidėjo mano muzikinis kelias. Mėgstame jos apylinkes, su šeima dažnai nuvykstame prie Platelių ežero. Grįžti gyventi į savo gimtąsias vietas būtų įmanoma, nes dėl savo gyvenimo būdo esame ganėtinai mobilūs. Bet grįžti kažin ar grįšime. Vis dėlto dalyvauti Plungės ir jos apylinkių kultūriniame gyvenime būtų smagu“, – prisipažįsta atlikėja.

Pasak „Skylės“ vokalistės, ateinantis dešimtmetis Plungei galbūt atneš daugybę pokyčių, tačiau tai parodys tik laikas ir asmeninės žmonių pastangos.

„Sutvarkyti likusius istorinius pastatus, žinoma, svarbu, tačiau man atrodo, kad kur kas svarbesni miestelio pokyčiai priklauso nuo mūsų ateities – vaikų ir jaunimo. Jiems svarbiausia sudaryti visas sąlygas Plungėje tobulėti ir skleistis jų talentams“, – pažymi dainininkė.