Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kelionė į Keniją sudrebino alytiškės vertybių pamatus

Daž­nai ke­liau­jan­čią, dau­gy­bę ša­lių jau ap­lan­kiu­sią aly­tiš­kę, ke­lio­nių agen­tū­ros „Vi­va­tour“ di­rek­to­rę In­gri­dą Gri­go­nie­nę la­biau­siai su­ža­vė­jo Ry­tų Af­ri­kos vals­ty­bė Ke­ni­ja. Iš jos su­grį­žu­si mo­te­ris dar il­gai ne­ga­lė­jo at­si­gau­ti po nuo­ty­kių ir ma­ty­tų vaiz­dų. „Ši ke­lio­nė pri­ver­tė ma­ne per­dė­lio­ti sa­vo ver­ty­bes iš nau­jo. Tai man lei­do su­pras­ti, kaip iš tie­sų mes pra­ban­giai gy­ve­na­me, kiek vis­ko daug tu­ri­me ir ko­kie esa­me lai­min­gi. Ke­ni­jo­je žmo­nės ma­to daug var­go ir skur­do. Kiek­vie­na jų vai­kams lai­min­gai iš­au­šu­si die­na yra di­džiau­sia do­va­na. Tie žmo­nės mo­ka džiaug­tis pa­pras­čiau­siais da­ly­kais“, - to­kie pir­mie­ji mo­ters žo­džiai bu­vo, kai pa­pra­šė­me pa­si­da­ly­ti įspū­džiais.

Iš oro uos­to - tie­siai prie šven­čių sta­lo

Į tar­ny­bi­nę ke­lio­nę Ke­ni­jo­je gruo­džio an­trą sa­vai­tę be šei­mos iš­si­lei­du­si aly­tiš­kė ten pra­lei­do de­šimt die­nų, na­mo grį­žo Kū­čių va­ka­rą ir iš­kart su šei­ma sė­do prie šven­tos va­ka­rie­nės sta­lo.

Be­je, kai rei­kė­jo skris­ti iš oro uos­to į Lie­tu­vą, ten elek­tra bu­vo din­gu­si gal ko­kius pen­kis kar­tus, žmo­nių nie­kaip ne­ga­lė­jo su­lai­pin­ti į lėk­tu­vus. Bu­vo mo­men­tas, kai mo­te­ris ma­nė, jog Kū­čių va­ka­rą na­mo su­grįž­ti ji jau ne­spės, su sa­vi­mi jau net bu­vo pa­si­ė­mu­si kū­čiu­kų, ta­čiau, lai­mei, vis­kas bai­gė­si sėk­min­gai.

Tie­sa, 80 pro­cen­tų Ke­ni­jos gy­ven­to­jų yra ka­ta­li­kai, tad Ka­lė­das šven­čia ir jie. Kaip pa­sa­ko­jo In­gri­da, nors ir be snie­go, o su kait­ria sau­le, ten Ka­lė­dų at­mo­sfe­ra jau­tė­si la­bai stip­riai, vi­sur iš­puoš­ta daug ir be ga­lo gra­žiai. Puo­šia­mos dirb­ti­nės eg­lės ar­ba gy­vi kė­niai.

Tu­riz­mo sri­ty­je In­gri­da dir­ba jau aš­tuo­nio­li­ka me­tų, to­dėl jai ten­ka daug ke­liau­ti. Va­sa­rį vėl lau­kia iš­vy­ka į Ku­bą, į Ni­cą.

Tie­siog džiau­gia­si, kad gy­vi

„Po ke­lio­nės Ke­ni­jo­je ne­ga­lė­jau at­si­gau­ti dar bent sa­vai­tę. Vis sap­nuo­da­vau tuos Af­ri­kos vai­ku­čius. Aky­se jie vis iš­nir­da­vo bė­gan­tys. Vis pri­si­me­nu, kaip vie­ti­niu kai­mo ke­liu­ku va­žia­vo mū­sų ža­lias au­to­bu­siu­kas, ku­rio vi­du­je sė­dė­jo­me mes, bal­ta­o­dės mo­te­rys. Vis au­sy­se skam­ba žo­džiai: „Whi­te ma­dam, ple­a­se gi­ve me...“ Ta­da ir at­ei­na su­vo­ki­mas, kiek daug mes tu­ri­me. Jų akys pa­sa­ko vis­ką“, - jaut­rias aki­mir­kas pri­si­mi­nė pa­šne­ko­vė.

Ji svars­tė, kad gal­būt taip jaut­riai į vi­sa tai re­a­guo­ja, nes pa­ti au­gi­na tris vai­kus, ma­žiau­siam sūneliui greit bus pus­an­trų me­tu­kų.

„Mes iš­ties ne­įver­ti­na­me, kiek daug tu­ri­me, ir ne­mo­ka­me tuo džiaug­tis. Po to­kių ke­lio­nių grį­žu­si na­mo į vis­ką žvel­giau ki­to­mis aki­mis. Pas mus la­bai daug pik­tų, go­džių, pa­vy­džių žmo­nių. O ten, Ke­ni­jo­je, vi­si jie la­bai šil­ti, be­si­šyp­san­tys, kad ir ne­tu­ri daug, bet tie­siog džiau­gia­si, kad yra gy­vi, tu­ri sau­lę, ge­rą orą. Jie pa­tys sa­ko, kad Die­vas jiems siun­čia tu­ris­tų ir jau­čia­si la­bai lai­min­gi. To­kių ge­rų emo­ci­jų pa­si­kro­viau il­gam“, - nos­tal­gi­jos jaus­mo šiai ša­liai ap­im­ta pa­sa­ko­jo pa­šne­ko­vė.

Mo­te­ris pri­si­me­na, kad jai grį­žus na­mo, vy­ras sa­kė, jog rei­kia iš­si­rink­ti nau­ją skal­byk­lę, o ji te­at­sa­kė, kad vi­siš­kai ne­svar­bu, ko­kia ji bus, te­gul pats ir iš­ren­ka. Vy­ras la­bai nu­ste­bo dėl to­kios žmo­nos re­ak­ci­jos, nes jai taip elg­tis ne­bu­vo bū­din­ga.

Taip pat jis pri­mi­nė, kad dar prieš ke­lio­nę žmo­na no­rė­ju­si įsi­gy­ti iš­ma­ni­ą­ją šluo­tą, ta­čiau In­gri­da at­šo­vė, kad jai jau to ne­be­rei­kia.

„Mes gy­ve­na­me la­bai di­de­liais tem­pais. Il­gai­niui vėl su­grįž­ti į sa­vo vė­žes ir tai, į ką po ke­lio­nės žiū­ri pro pirš­tus, vėl tam­pa svar­bu. Ži­no­te, mus, tė­vus, vai­kai la­bai pa­ža­bo­ja, jie iš­pro­vo­kuo­ja, kad tap­tu­me daik­tų ver­gais. Kaž­kas per Ka­lė­das do­va­nų ga­vo „iP­ho­ne“, tai kaip ta­vo vai­kas ga­li gau­ti pra­stes­nes do­va­nas. Taip ir mes - kaž­kas nu­si­pir­ko nau­ją au­to­mo­bi­lį, tai gal jau ir mums me­tas jį at­si­nau­jin­ti“, - sa­vo įsi­ti­ki­ni­mus dės­tė mo­te­ris.

At­ve­žė trak­to­riu­mi, iš­pluk­dė val­te­le

Ke­lio­nės me­tu aly­tiš­kė va­ži­nė­jo po vieš­bu­čius, juos ap­žiū­ri­nė­jo, ap­si­lan­kė dvie­juo­se na­cio­na­li­niuo­se par­kuo­se, ste­bė­jo lau­ki­nius žvė­ris. Gy­ve­no pa­la­pi­nė­se.

Kai pas mus Lie­tu­vo­je nak­ti­mis spau­dė vos ke­lių laips­nių šal­tu­kas, o die­no­mis bu­vo vos ke­li laips­niai virš nu­lio, In­gri­da mė­ga­vo­si ma­lo­niais 30 laips­nių karš­čio įkai­tin­tais orais. Ten drėg­mė sie­kė 75 pro­cen­tus, to­dėl ir ju­ti­mi­nė karš­čio tem­pe­ra­tū­ra ne­bu­vo to­kia var­gi­nan­ti. Van­de­ny­no van­dens tem­pe­ra­tū­ra bu­vo ne že­mes­nė nei 28 laips­nių.

In­gri­dai ypač di­de­lį įspū­dį pa­li­ko vieš­bu­tis „The Sands at Chale Island“, esan­tis „Chale“ sa­lo­je. „Kai mes į jį at­va­žia­vo­me, van­de­ny­nas bu­vo at­si­trau­kęs, ir nė ne­įtar­tum, kad vieš­bu­tis yra bū­tent sa­lo­je. Kol pa­si­vaikš­čio­jo­me, pa­pie­ta­vo­me, pa­ben­dra­vo­me su dar­buo­to­jais, van­de­ny­nas su­grį­žo, to­dėl iš sa­los iš­vyk­ti ga­lė­jo­me tik plauk­da­mi lai­ve­liu. Jei­gu į sa­lą bu­vo­me at­ga­ben­ti di­džiu­liu trak­to­riu­mi, tai grįž­tant at­gal mū­sų jau lau­kė van­dens trans­por­tas. Su­grį­žus van­de­ny­nui, sa­los vaiz­das pa­si­kei­tė kar­di­na­liai“, - įspū­džiais da­li­jo­si mo­te­ris ir pri­dū­rė, kad mais­tas Ke­ni­jos vieš­bu­čiuo­se yra pui­kus, la­bai ska­nus. Te­ko ra­gau­ti ir įvai­rių eg­zo­tiš­kų vai­sių, pa­tie­ka­lų.

Be­je, pa­sau­ly­je tvy­rant te­ro­ro iš­puo­lių bai­mėms, Ke­ni­jo­je sau­gu­mo jaus­mą su­tei­kia au­to­ma­tais gin­kluo­ta ap­sau­ga, bu­din­ti prie vieš­bu­čių.

Vai­kai au­gi­na vie­ni ki­tus

Vie­šė­da­ma Ke­ni­jo­je In­gri­da daug ben­dra­vo su vie­ti­niais gy­ven­to­jais, tad la­biau­siai ją ste­bi­no di­džiu­lė pra­ra­ja tarp tur­tuo­lių ir varg­šų, o vi­du­ri­nės kla­sės ten tie­siog nė­ra.

„Kai va­ži­nė­jo­me po Mom­ba­są, skur­džiai gy­ve­nan­čių­jų na­mai bu­vo su di­džiu­lė­mis gro­to­mis, o pra­ban­gūs na­mai ap­tver­ti di­džiu­lė­mis, gra­žiai ap­žel­din­to­mis tvo­ro­mis. Ma­nau, kad lai­ko klau­si­mas, ka­da varg­šai su­kils prieš tur­tin­guo­sius, nes pas­ta­rie­ji la­bai juos skriau­džia. Ten at­ly­gi­ni­mas yra nuo 100 iki 150 eu­rų, o pra­gy­ve­ni­mas pa­kan­ka­mai bran­gus. Kai mus nu­ve­žė į mies­to cen­trą ap­si­pirk­ti, ka­vos pa­ke­lis kai­na­vo 8 eu­rus. Pas mus daug pi­giau. Aš vie­ti­nių vis klau­si­nė­jau, ko­kiu mis­ti­niu bū­du jie ten iš­gy­ve­na, o juk ir šei­mo­se mi­ni­ma­liai yra po ke­tu­ris še­šis vai­kus. Mes, au­gin­da­mi po du vai­kus, vis su­ka­me gal­vas, kaip juos iš­mai­tin­ti, už­au­gin­ti, o Ke­ni­jo­je vai­kai au­gi­na vie­ni ki­tus, ten nie­kas net ne­su­ka gal­vos“, - at­si­ste­bė­ti ne­ga­lė­jo mo­te­ris.

Ji pa­sa­ko­jo, kad iki ke­lio­nės pa­bai­gos iš­da­li­jo be­veik vi­sus sa­vo daik­tus vie­ti­niams gy­ven­to­jams, nes pas­ta­rų­jų jai bu­vo nuo­šir­džiai gai­la. „Kai grį­žau, man vy­ras sa­kė, kad į to­kias ša­lis skris­ti aš ne­ga­liu, nes man ne­už­tek­tų ir dvie­jų la­ga­mi­nų“, - juo­kė­si In­gri­da ir pri­dū­rė, kad kai­muo­se si­tu­a­ci­ja - dar liūd­nes­nė.

Pra­žū­čiai pa­smerks lau­ki­niai žvė­rys

Dau­ge­lis ke­liau­to­jų į Ke­ni­ją ver­žia­si tik dėl sa­fa­rių po na­cio­na­li­nius par­kus, ta­čiau, pa­sak In­gri­dos, pa­ke­liui į lau­ki­nių gy­vū­nų ka­ra­lys­tę ver­ta at­kreip­ti dė­me­sį ir į vie­ti­nių žmo­nių gy­ve­ni­mą. „Akį ve­ria ap­link duo­bė­tą, dul­kė­tą ke­lią iš­si­dės­tę na­mai, ryš­kiai mė­ly­nai, rau­do­nai, ža­liai nu­da­žy­to­mis sie­no­mis. Net skur­džių na­mų, pa­sta­ty­tų iš šiau­dų ar pal­mių la­pų, sto­gai nuo lie­taus ap­trauk­ti plė­ve­le. Ryš­kio­mis spal­vo­mis mir­ga mo­te­rų bei vy­rų dra­bu­žiai. Ke­ni­ja iš­ties pil­na įspū­džių ir spal­vų. Gė­rė­jau­si nuo­sta­bio­mis pal­mių gi­rai­tė­mis ir rau­do­no smė­lio ke­liu­kais“, - taip ma­ty­tus vaiz­dus nu­pa­sa­ko­jo aly­tiš­kė.

Jai pa­ti­ko, kaip Ke­ni­jos gy­ven­to­jai iš­spren­džia ka­li­nių pro­ble­mas. Ka­lė­ji­mas yra pa­sta­ty­tas na­cio­na­li­nia­me par­ke. Jis ten ge­rai pri­žiū­ri­mas, ta­čiau ap­tver­tas tik vie­la. Jei­gu ka­li­nys nu­spren­džia pa­bėg­ti, tai ti­ki­my­bė jam iš­gy­ven­ti ly­gi nu­liui. Pa­bė­gęs į par­ką, jis ne­iš­ven­gia­mai su­si­durs su lau­ki­niais žvė­ri­mis, ku­rie jį tik­rai pa­smerks pra­žū­čiai.

Ne­šio­ja ba­tus iš pa­dan­gų

Ke­lio­nės me­tu mo­te­riai te­ko ap­si­lan­ky­ti ir vie­ti­nių kla­jok­lių, ma­sa­jų, kai­me, kur jie sa­vo sve­čius pa­si­tin­ka su šo­kiais ir dai­no­mis. „Ma­sa­jai su­sto­ję ra­tu ju­da pa­gal rit­mą. Šo­kio rit­mui pa­di­dė­jus, ant mer­gi­nų pe­čių ima barš­kė­ti to­ly­giai be­si­kil­no­jan­čios sun­kios apy­kak­lės, at­ro­dan­čios iš­ties įspū­din­gai. Ta­da vie­nas po ki­to į ra­to vi­du­rį iš­ei­na ma­sa­jų ka­riai ir kiek­vie­nas ke­le­tą kar­tų įspū­din­gai aukš­tai pa­šo­ka į vir­šų. Pa­gal jų tra­di­ci­jas, tas, ku­ris aukš­čiau iš­šo­ka, yra stip­riau­sias“, – įspū­džiais da­li­jo­si mo­te­ris.

Taip pat ji pa­sa­ko­jo, kad ma­sa­jų ba­tai pa­ga­min­ti iš pa­dan­gų. Juos gy­ven­to­jai dė­vi maž­daug 5–8 me­tus.

„Ste­bint ma­sa­jus, apė­mė keis­tas jaus­mas. Jų kai­me – skur­das, pur­vas, mėš­las ir bū­riai mu­sių. Net nė me­tų ne­tu­rin­tis kū­di­kis – vi­sas ap­si­snar­glia­vęs, už­pū­lia­vu­sio­mis aky­tė­mis, o ant vei­do su­tū­pę ko­kia dvi­de­šimt mu­sių. Ta­da su­pra­tau, kad esu įsi­dė­ju­si la­bai ma­žai do­va­nų, kad tų vai­ku­čių tiek daug, jog ne­už­tek­tų net ke­lių la­ga­mi­nų, kad jiems nors trum­pam su­teik­tu­me džiaugs­mo“, – at­vi­ra­vo In­gri­da.

Lūš­nas sta­to mo­te­rys

Pa­kal­bin­tas vie­nas iš ma­sa­jų gen­ties vy­rų tu­ris­tams įdo­miai pa­pa­sa­ko­jo apie jų pa­pro­čius ir tra­di­ci­jas. Pa­si­ro­do, tra­di­ci­niai ma­sa­jų kai­mai – ra­to for­mos, lūš­ne­lės nu­lip­dy­tos iš mo­lio ir kas sep­ty­ne­rius me­tus iš nau­jo per­sta­to­mos, nes jas su­grau­žia ter­mi­tai ar­ba tie­siog su­irs­ta.

Ma­sa­jai daž­niau­siai ver­čia­si tik gy­vu­li­nin­kys­te ir me­džiok­le, o pa­grin­di­nis jų mais­tas – mė­sa, pie­nas ir krau­jas.

Lūš­ne­lės yra sta­to­mos daž­niau­siai ma­sa­jų mo­te­rų, ku­rias jos pi­na iš ša­kų, žo­lių ir ap­dre­bia bei ap­kam­šo kar­vių mėš­lu. Ap­va­lai­ni jų būs­tai su­sta­to­mi di­de­liu ra­tu.

„Ap­si­lan­kius vie­na­me jų, pa­si­da­ro ne­jau­ku, ten – maž­daug še­šių kvad­ra­ti­nių met­rų tė­vų mie­ga­ma­sis, jų lo­va – iš kar­vės odos. Tė­vų ir vai­kų kam­ba­rį ski­ria vir­tu­vė­lė, jei­gu ga­li­ma ją taip pa­va­din­ti. Net ne­įsi­vaiz­duo­ju, kaip ten ga­li­ma da­ry­ti val­gy­ti. Lūš­ne­lė­je la­bai tam­su, nes nė­ra lan­gų“, – ste­bė­jo­si dzū­kė.

Ji pa­sa­ko­jo, kad ten vy­rai ga­li tu­rė­ti daug žmo­nų. Jos kal­bin­tas ma­sa­jų vy­ras tu­ri net dvi­de­šimt pen­kis bro­lius, se­se­ris, o jo tė­vas ve­dęs net de­šimt žmo­nų, tad ir na­mų tu­ri de­šim­tis.

„Pa­klau­siau, kaip jie ap­si­sau­go nuo ly­ti­nių li­gų. Taip, jie pa­si­rū­pi­no ir tuo. Yra to­kia ste­buk­lin­ga žo­lė, iš ku­rios ma­sa­jai už­si­pli­ki­na ir ge­ria ar­ba­tą. Tai jiems pa­de­da iš­veng­ti ly­tiš­kai plin­tan­čių li­gų“, – nu­ste­bi­mo ne­sto­ko­jo pa­šne­ko­vė.

Nu­stel­bia sa­fa­riai lau­ki­nė­je gam­to­je

Kad ir kaip bū­tų įdo­mu kla­jo­ti po ma­sa­jų kai­mus ar do­mė­tis vie­ti­niais pa­pro­čiais, vis dėl­to In­gri­da pri­pa­žįs­ta, kad vi­si įspū­džiai nu­blanks­ta prieš sa­fa­rį lau­ki­nė­je gam­to­je. „Vi­suo­met gal­vo­jau, kad čia vis­kas iš­de­gę, au­ga­lų – vos vie­nas ki­tas, ta­čiau nie­ko pa­na­šaus! Ke­ni­jos gam­ta daug ža­les­nė nei pa­ti Lie­tu­va, au­ga­li­ja la­bai įvai­ri, me­džiai gau­siai žy­di. O ge­riau­sias me­tas vyk­ti į šią ša­lį yra lap­kri­čio–vasario mė­ne­siais“, – sa­kė In­gri­da.

Pa­sak jos, nors Ke­ni­jo­je knibž­dė­te knibž­da gy­vū­nų, dau­ge­lis ke­liau­to­jų sva­jo­ja pa­ma­ty­ti ir sa­vo nuo­trau­ko­se įam­žin­ti va­di­na­mą­jį di­dį­jį pen­ke­tą – dram­blį, bui­vo­lą, ra­ga­no­sį, liū­tą ir le­o­par­dą. Iš­lip­ti iš au­to­bu­siu­ko griež­tai drau­džia­ma, nes per­ne­lyg di­de­lė ri­zi­ka bū­ti už­pul­tam ir su­dras­ky­tam žvė­rių, ta­čiau trans­por­to prie­mo­nės vi­du­je – vi­siš­kai sau­gu. Bū­tent dėl sau­gu­mo ne­pa­ta­ria­ma pa­tiems or­ga­ni­zuo­tis ir vyk­ti į sa­fa­rius.

Pir­mą die­ną aly­tiš­kė vy­ko į Tsa­vo na­cio­na­li­nį par­ką. „Iš pra­džių nu­si­vy­liau, nes gy­vū­nus pa­ma­tė­me tik iš to­li. Bet ki­tą ry­tą, at­si­kė­lus kiek anks­čiau, apie 4 va­lan­dą, mums for­tū­na la­bai nu­si­šyp­so­jo. Vos ke­lių met­rų at­stu­mu ste­bė­jom dram­blių kai­me­nę, ža­vė­jo­mės ga­lin­gai­siais bui­vo­lais, čia pat ke­lią pa­sto­jo grakš­čio­sios ži­ra­fos. Dai­rai­si ir vos spė­ji aik­čio­ti. Na­tū­ra­lio­je ap­lin­ko­je gy­vū­nai ne­ap­sa­ko­mai gra­žūs, tik­ri me­no kū­ri­niai.

Po vi­sos die­nos pa­si­va­ži­nė­ji­mo pa­su­ko­me link mū­sų na­me­liu­kų, ku­rie įreng­ti tie­siog sa­va­no­je. Pro sa­vo vieš­bu­čio bal­ko­ną ste­bė­jo­me, kaip grakš­čiai vaikš­ti­nė­ja an­ti­lo­pė gnu. Kiek at­si­pū­tę vieš­bu­čio kam­ba­ry­je, nu­spren­dė­me pa­va­ka­rie­niau­ti. Ne­tru­kus, kiek su­te­mus, už vieš­bu­čio tvo­re­lės, gal už de­šim­ties met­rų, pa­ma­tė­me le­o­par­dą. Va­ka­rie­nė kar­tu su le­o­par­du! Ar­gi ne pui­ku?“ – pa­sa­ko­da­ma sa­vo įspū­džius šyp­so­jo­si mo­te­ris.

Ma­tė ir Ki­li­man­dža­rą

Pa­čia­me vieš­bu­ty­je, kur gy­ve­no aly­tiš­kė, bu­vo daug va­ba­liu­kų. Kar­tą grį­žu­si į kam­ba­rį ja­me ra­do ne­įpras­tą drau­gą – drie­žą. Jis bu­vo pa­to­giai įsi­tai­sęs virš jos lo­vos lu­bo­se: „Mie­go­ti bu­vo gal kiek ne­jau­ku. Ge­rai, kad mū­sų lo­vą su­po bal­da­ki­mas. Ry­te at­si­kė­lus drie­žiu­ko jau ne­be­bu­vo.“

An­trą die­ną ji vėl lei­do­si į ke­lio­nę, ku­rios me­tu la­bai ti­kė­jo­si iš­vys­ti Ki­li­man­dža­ro kal­ną. For­tū­na ir tą­kart bu­vo pa­lan­ki. Gra­žuo­lis su sa­vo to­lu­mo­je bal­tuo­jan­čia vir­šū­ne iš­dy­go tie­siai prieš akis. Ste­bė­da­ma šį nuo­sta­bų re­gi­nį, sa­va­no­je pa­ma­tė zeb­rų bū­re­lį.

„Įspū­din­ga vi­sa tai ste­bė­ti lau­ki­nė­je gam­to­je. Štai gu­li kaž­kie­no pie­tu­mis pa­ta­pu­sios an­ti­lo­pės griau­čiai. Grei­čiau­siai tai bus hie­nų dar­bas, jų su­ti­ko­me tik­rai ne­ma­žai. O kur dar įvai­rių paukš­čių bū­riai?! O štai ir lie­tu­viš­ki gan­drai. Ša­lia jų – stru­čių ga­ly­bė!“ – ma­ty­tais vaiz­dais ne­ga­lė­jo at­si­gė­rė­ti ke­liau­to­ja.

Ne­įpras­ta čia dar ir tai, jog sau­lė vi­sus me­tus te­ka ir lei­džia­si pa­na­šiu lai­ku – ati­tin­ka­mai apie 6.30 val. ir apie 18.30 val. Ke­ni­ją ker­ta pu­siau­jas, to­dėl čia nė­ra se­zo­niš­ku­mo, žie­mų ir va­sa­rų, il­gų ar trum­pų nak­tų, vi­sus me­tus die­na ir nak­tis trun­ka po 12 va­lan­dų.

Ver­ta ap­si­lan­ky­ti ir van­de­ny­no pa­kran­tė­je

In­gri­da pa­brė­žė, kad kai pa­bos­ta se­kio­ti gy­vū­nų pėd­sa­kais ir ple­pė­ti su ne­rū­pes­tin­gais vie­ti­niais gy­ven­to­jais, ver­ta pa­trauk­ti idi­liš­kos van­de­ny­no pa­kran­tės link ir, ska­nau­jant eg­zo­tiš­kus vai­sius, pa­si­mė­gau­ti įspū­din­gais po­tvy­niais bei ato­slū­giais.

„Bet ir čia nė­ra ka­da nuo­bo­džiau­ti – ap­link zu­ja ma­žo­sios bež­džio­ny­tės. Jos to­kios mie­los... Na ir kaip ne­pa­si­da­ly­si pus­ry­čiais su šio­mis gra­žuo­lė­mis!“ – tei­gė pa­šne­ko­vė.

In­gri­da, be­vaikš­ti­nė­da­ma In­di­jos van­de­ny­no pa­kran­te, su­ti­ko vie­ti­nių, ku­rie siū­lė sa­vo rank­dar­bių. Ir ne­bū­ti­nai pirk­ti, ga­li­ma ir mai­ny­ti į pa­plū­di­mio krep­šį, ku­ris jai ne­bu­vo toks reikš­min­gas.

„Pa­kal­bi­nus vie­ti­nį gy­ven­to­ją, su­pran­ti, kad nors jie ir ne­tur­tin­gi, bet lai­min­gi. Kai ge­rai pa­gal­vo­ji, kiek ne­daug žmo­gui rei­kia. Tik­rai lin­kiu vi­siems ap­lan­ky­ti Ke­ni­ją ir pa­jus­ti jos dva­sią. Taip ir no­ri­si ten su­šuk­ti: Jum­bo, Af­ri­ka!“ – gra­žių pri­si­mi­ni­mų nuo­tai­ka tryš­ko mo­te­ris.

Ke­ni­jo­je žmo­nės pui­kiai ben­drau­ja an­gliš­kai, to­dėl su vie­ti­niais ben­drau­ti, su­si­kal­bė­ti aly­tiš­kei bu­vo la­bai leng­va.

Ke­lio­nė į Ke­ni­ją nė­ra pi­gi, In­gri­dai de­šimt die­nų at­si­ė­jo 900 eu­rų. O ir sa­fa­riai kai­nuo­ja pa­pil­do­mai, už kiek­vie­ną jų, trun­kan­čių tris die­nas, ten­ka pa­klo­ti apie 300 eu­rų: „Ne­svar­bu, kad tai yra Af­ri­ka, Ke­ni­ja iš­ties bran­gi ša­lis. Be to, dar vi­zos kai­nuo­ja 50 eu­rų. Su vai­kais tai bū­tų la­bai sun­ki ke­lio­nė, nes kiek­vie­ną die­ną ten­ka kel­tis ket­vir­tą ry­to, jei­gu no­ri iš­vys­ti lau­ki­nių žvė­rių. Jie me­džio­ja anks­ti, ta­da ir yra di­džiau­sia ti­ki­my­bė juos pa­ma­ty­ti, vė­liau jie mie­ga. Be to, ke­liai ten la­bai pras­ti, kon­di­cio­nie­rių trans­por­te nė­ra. Ta­čiau da­bar aš su­pran­tu, kad Ke­ni­ja man yra iš­sva­jo­ta ša­lis, kurią kiekvienam linkiu užsirašyti į savo svajonių sąrašą.“

 

Laura BALIUKONIENĖ

Rekomenduojami video