Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuo Aliaskos šalčių jurtos gyventoją saugo alytiškės kurti patalai

Jau ket­vir­tus me­tus sėk­min­gai sa­vo ran­kų dar­bo na­mi­nės vil­nos pa­ta­lus už­sie­ny­je re­a­li­zuo­jan­ti aly­tiš­kė Dai­na Zen­ke­vi­čie­nė dar ver­slo pra­džio­je bu­vo sa­kiu­si, kad jei­gu ka­da nors gy­ve­ni­me jos ga­mi­niai nu­ke­liaus į Alias­ką ir ten pa­si­tei­sins, jau­sis daug pa­sie­ku­si. Šios gar­siai iš­sa­ky­tos min­tys jau ta­po re­a­ly­be. Vi­sai ne­se­niai iš gan at­šiau­raus kli­ma­to Šiau­rės Ame­ri­kos vals­ti­jos jur­to­je gy­ve­nan­čio klien­to at­skrie­jo šil­tas ir nuo­šir­dus at­si­lie­pi­mas apie Dai­nos su­kur­tą ir įsi­gy­tą ga­mi­nį. „Gy­ve­ni­me dar ne­si­jau­čiau taip ap­svai­gu­si nuo kom­pli­men­to, kaip ga­vu­si lin­kė­ji­mus iš jur­tos Alias­ko­je! Mam­ma Mia!“ – sa­vo so­cia­li­nio tin­klo pa­sky­ro­je ra­šė Dai­na, ku­ri po to­kio tiks­lo įgy­ven­di­ni­mo jau ima­si nau­jų.

Di­džiau­sia rin­ka - Ame­ri­ko­je

„Šie vil­no­niai pa­ta­lai yra la­bai šil­ti ir at­ro­do nuo­sta­biai! Jie la­bai pui­kiai pa­ga­min­ti ir il­ga­am­žiai, su sto­ru med­vil­nės ap­val­ku. Vil­nos kam­ša­las tin­ka­mo svo­rio. Gy­ve­nu Alias­ko­je, jur­to­je, ku­ri ap­šil­do­ma tik mal­ko­mis kū­re­na­ma kros­ni­mi, o žie­mi­niai pa­ta­lai ne­lei­džia man su­šal­ti. Dai­na ir Ak­vi­lė grei­tai at­sa­kė į už­klau­sas ir bu­vo nau­din­gos. La­bai tai re­ko­men­duo­ju!“ - to­kį at­si­lie­pi­mą at­siun­tė to­li­mo­jo­je Šiau­rės Ame­ri­ko­je gy­ve­nan­tis Tim­mas Naw­roc­kis.

Dai­na pa­ti­ki­no, kad tai jau ne pir­mas klien­tas iš Alias­kos, o ant­ras. Šis at­si­lie­pi­mas mo­te­riai su­tei­kė dar dau­giau ryž­to plės­ti sa­vo ver­slą, steng­tis sa­vo klien­tų la­bui.

„Šis ma­no ga­mi­nio įver­ti­ni­mas tu­ri tam tik­rą au­rą. Iš so­cia­li­nia­me tin­kle esan­čių nuo­trau­kų su­pra­tau, kad klien­tas gy­ve­na ar­ti gam­tos. Dau­gy­bė­je nuo­trau­kų jis su šu­niu lau­ki­nė­je gam­to­je, kur at­šiau­rios kli­ma­to są­ly­gos. O jo lin­kė­ji­mai iš jur­tos tik­rai yra nuo­šir­dūs ir šil­ti. Dėl to la­bai sma­gu“, - sa­ko Dai­na, ku­ri tai pri­ima kaip links­mą nuo­ty­kį.

Na­tū­ra­lios vil­nos pa­ta­lus, ap­vilk­tus įvai­rio­mis, pa­gal klien­tų no­rus pri­tai­ky­to­mis me­džia­go­mis, D.Zen­ke­vi­čie­nė dau­giau­sia par­duo­da Ame­ri­ko­je. Sa­vo pro­duk­ci­ją ji pla­ti­na in­ter­ne­tu, per ame­ri­kie­tiš­ką elek­tro­ni­nių par­duo­tu­vių plat­for­mą, to­dėl pla­čiau­sias klien­tų ra­tas ir yra bū­tent Ame­ri­ko­je. Kiek ma­žiau klien­tų ji tu­ri Eu­ro­po­je, ta­čiau, kaip sa­kė pa­ti ver­sli­nin­kė, dar yra kur dirb­ti.

„Yra dau­gy­bė ki­tų par­da­vi­mo ka­na­lų, ta­čiau vie­na ne­su­spė­ju. Tik ke­lios ša­lys yra, į ku­rias iš­ke­lia­vo ma­no pro­duk­ci­ja. Tai - Vo­kie­ti­ja, Švei­ca­ri­ja, Is­pa­ni­ja, Nor­ve­gi­ja, Ita­li­ja, Šve­di­ja, An­gli­ja, Lat­vi­ja. Džiau­giuo­si, kad siun­čiu sa­vo dir­bi­nius ir į Du­ba­jų. Ta­čiau svar­bi čia ne ge­og­ra­fi­ja, o tie žmo­nės, ku­rie pa­sie­kia ma­no par­da­vi­mo ka­na­lą“, - pa­brė­žia pa­šne­ko­vė.

Dar ne­per­pra­to ja­po­nų

Aly­tiš­kė bu­vo su­si­ti­ku­si ir su į Aly­tų at­vy­ku­sia ja­po­nų de­le­ga­ci­ja, ku­riai pri­sta­tė sa­vo pro­duk­ci­ją ir do­mė­jo­si jos re­a­li­za­vi­mo Ja­po­ni­jo­je ga­li­my­bė­mis, ta­čiau su­pra­tu­si, kad iki šio tiks­lo įgy­ven­di­ni­mo rei­kės dirb­ti dau­giau.

„Ja­po­nų men­ta­li­te­tas yra vi­siš­kai ki­toks. Tai laip­te­lis, ku­rio dar tur­būt ne­per­li­pau sa­vo gal­vo­je. Iki su­si­ti­ki­mo su de­le­ga­ci­ja gal­vo­jau, kas ga­lė­tų pa­trauk­ti ja­po­no akį. Ta­da su­kū­riau pa­gal­vė­les su in­di­vi­du­a­li­zuo­ta spau­da ant li­no. Ta­čiau vie­nas ja­po­nų pa­sa­kė, kad to­kia spau­da jų ne­do­mi­na, kad ši pro­duk­ci­ja tu­rė­tų bū­ti be nie­ko, tik li­nas. Ga­vau pa­mo­ką, kad gal­vo­ju ne ta kryp­ti­mi, tad dar rei­kia lai­ko. Tai bu­vo tik re­pe­ti­ci­ja prieš už­mez­gant glau­des­nius ry­šius su šia tau­ta“, - at­vi­ra­vo mo­te­ris.

Įno­rin­giau­si - lie­tu­viai

Įno­rin­giau­si klien­tai, kaip įvar­di­jo Dai­na, yra lie­tu­viai. „Mes vis dar esa­me pro­vin­cia­lai ir to­dėl per daug ka­bi­nė­ja­mės. Ta­čiau mo­ko­mės, emig­ra­ci­ja tai da­ry­ti taip pat pa­de­da. Dau­gy­bė žmo­nių jau pra­de­da į vi­sus reiš­ki­nius žiū­rė­ti li­be­ra­liau, pla­čiau. Mes lais­vi rink­tis, tai ir rin­ki­mės, o ne sten­ki­mės pa­keis­ti pa­sau­lį ir pa­da­ry­ti jį to­kį, ko­kio no­ri tu pats. Mums rei­kia iš­si­lais­vin­ti, ge­bė­ti pa­tiems pa­si­rink­ti, o ne bur­bė­ti, kri­ti­kuo­ti ki­tus“, - to­kio po­žiū­rio lai­ko­si ver­sli­nin­kė.

Aly­tiš­kė ne­nei­gia su­si­du­rian­ti ir su to­kiais klien­tais, ku­rie bū­na kuo nors ne­pa­ten­kin­ti, ta­čiau tuo­met ji sten­gia­si to­kiems žmo­nėms pa­ro­dy­ti, kad jie pa­si­kly­do sa­vo pa­si­rin­ki­muo­se, kad tie­siog ne ten pa­tai­kė. Juk dėl to Dai­na ne­pra­dės vie­to­je vil­nos sa­vo ga­mi­nių ga­my­bai nau­do­ti sin­te­ti­kos ir pa­na­šiai.

Ne­įver­ti­na ran­kų dar­bo

Be to, mo­te­ris yra pa­ste­bė­ju­si, kad lie­tu­viai lin­kę bam­bė­ti ir dėl kai­nų, nes jie ne­įver­ti­na, jog tai ran­kų dar­bo dir­bi­niai.

„Pa­me­nu, ma­ma pa­sa­ko­jo apie se­ne­lių iš­kel­di­ni­mą iš jų na­mų, mat tuo me­tu me­lio­ra­vo lau­kus ir ta­ry­bi­niais lai­kais tų vie­tų gy­ven­to­jus iš­kraus­tė gy­ven­ti į mies­tus. Ma­no mo­čiu­tė taip bu­vo pa­si­da­vu­si tai nau­jo gy­ve­ni­mo at­mo­sfe­rai, kad, iš­si­kel­da­ma iš se­nų­jų na­mų, su­de­gi­no ver­pi­mo ra­te­lį, vi­sur pra­dė­jo nau­do­ti sin­te­ti­nius au­di­nius. Ma­no ma­ma taip gai­lė­jo to ra­te­lio, kad net po ke­tu­rias­de­šim­ties me­tų tai pri­si­me­na su liū­de­siu. Tik po kiek lai­ko vi­si pra­dė­jo su­pras­ti, kad tie na­tū­ra­lūs, lie­tu­viš­ki au­di­niai bu­vo ge­ri. Da­bar dau­ge­lio žmo­nių gal­vo­se at­gims­ta su­vo­ki­mas, kas iš­ties yra ver­tin­ga. Ta­čiau ne­iš­ven­gia­mai dar yra daug ir to­kių, ku­rie gy­ve­na ma­ny­da­mi, jog naf­ta pi­giau, ma­ši­nos ge­riau ir pa­na­šiai. Ne­ma­žai lie­tu­vių šiuo at­žvil­giu vis dar yra bū­tent to­kie“, - tvir­ti­na ver­sli­nin­kė.

Jos pro­duk­ci­ja iš ki­tų pa­na­šių iš­si­ski­ria tuo, kad vil­nos kam­ša­las jos ga­mi­na­muo­se pa­ta­luo­se nė­ra ap­do­ro­tas pra­mo­ni­niu bū­du ir taip iš­sau­go­tos vil­nos sa­vy­bės. Pra­mo­ni­niu bū­du ap­dirb­ta vil­na yra ap­do­ro­ja­ma che­miš­kai taip, kad pa­žei­džia­ma jos plau­ko bal­ty­mi­nė struk­tū­ra.

Gam­ta su­kū­rė to­kį vil­nos ba­lan­są, kad žie­mą tai lei­džia ne­su­šal­ti, o va­sa­rą ne­per­kais­ti. Tad na­tū­ra­liu bū­du pa­ruoš­ta vil­na yra iš­sau­go­ju­si vi­sas sa­vy­bes.

„Tur­būt aš pa­ti ne­bū­čiau vi­so to pa­ste­bė­ju­si ir su­pra­tu­si, jei­gu ne ma­ma, at­krei­pu­si į tai ma­no dė­me­sį. Ji, au­gin­da­ma avis, kaup­da­ma jų vil­ną ir iš jos kur­da­ma įvai­rius bui­ty­je rei­ka­lin­gus da­ly­kus, skie­pi­jo man, ko­kia ta vil­na yra ver­tin­ga“, - pa­sa­ko­jo Dai­na, ku­rios ver­slo iš­ta­kos ir pra­si­dė­jo nuo jos ma­mos veik­los.

Pa­čia­me įkarš­ty­je - trau­ma

Pa­klaus­ta, ar spė­ja su­si­do­ro­ti su spar­čiau au­gan­čia jos ku­ria­mų pa­ta­lų pa­klau­sa, mo­te­ris pa­tvir­ti­no, kad kol kas taip, nes ji per­ka daug ki­tų pa­slau­gų. Ta­čiau yra dau­gy­bė ki­tų iš­šū­kių, su ku­riais ten­ka su­si­dur­ti vi­sai ne­ti­kė­tai.

Vie­nas jų bu­vo lap­kri­tį, pa­čia­me ka­lė­di­nių do­va­nų pir­ki­mo įkarš­ty­je, kai Dai­na, be­si­mo­ky­da­ma sli­di­nė­ti, su­si­lau­žė kai­rę ko­ją. Gip­se įka­lin­ta ko­ja ne tik ap­ri­bo­jo ju­dė­ji­mo ga­li­my­bes, bet ir pa­rei­ka­la­vo dau­giau lai­ko są­nau­dų net ele­men­ta­riems po­rei­kiams ten­kin­ti.

„At­si­me­nu, ta­da bu­vo di­de­lės ma­no akys. Vien adap­ta­ci­jai pri­rei­kė sa­vai­tės, per ku­rią iš­mo­kau val­dy­ti ra­men­tus, ne­įga­lio­jo ve­ži­mė­lį, ant ran­kų šo­kuo­ti laip­tais. Esi ant­ra­me aukš­te, o tau skam­bi­na į du­ris, ta­da va­rai laip­tais že­myn šo­kuo­da­ma ant už­pa­ka­lio ir ran­kų. Kar­tą ne­spė­jau ati­da­ry­ti du­rų... Au­to­mo­bi­lio vai­ruo­ti taip pat ne­ga­lė­jau. Bu­vo ne­ma­žai įtam­pos, bet ir tai iš­spren­džia­ma“, - pa­sa­ko­ja šian­dien ko­ja pri­min­ti jau ga­lin­ti Dai­na.

Mo­te­ris pri­si­mi­nė, kad tuo me­tu jai pa­dė­jo daug žmo­nių, ku­rie yra drau­giš­ki ir ji ne­įsi­vaiz­duo­ja, kad ga­li bū­ti ki­taip, nes pa­ti vi­suo­met pa­de­da tiems, ku­riems rei­kia.

Pa­va­di­no ga­ra­ži­ne ama­ti­nin­kys­te

Vis spar­čiau sa­vo ver­slo sraig­te­lį įsu­kan­ti Dai­na tei­gė, kad yra su­lau­ku­si re­pli­kų, jog tai anaip­tol joks ver­slas, o tik ga­ra­ži­nė ama­ti­nin­kys­tė. „Iš tik­rų­jų tai ir yra ama­tas, ku­rį po tru­pu­tį vys­tau. Bet man už­ten­ka to fak­to, kad kas­met apy­var­ta dvi­gu­bė­ja. Su ma­no pa­jė­gu­mais tai yra daug. Pir­mus me­tus iš to ne­ga­vau jo­kio at­ly­gio, dir­bau tik tam, kad įkur­čiau sau dar­bo vie­tą. Per­ku dau­gy­bę pa­slau­gų, o tai reiš­kia, kad daug da­li­nuo­si su ki­tais. Ga­my­bą įsi­vaiz­duo­ju kaip sun­kias­vo­rį trau­ki­nį, ku­rį rei­kia ju­din­ti, iš­ju­din­ti, o ta­da jis įgaus pa­grei­tį ir įsi­va­žiuos. Da­bar yra to­kia si­tu­a­ci­ja, kad ne­tu­riu tei­sės to trau­ki­nio stab­dy­ti“, - dės­to mo­te­ris.

Ver­sli­nin­kė džiau­gia­si, kad tai, kuo už­si­i­ma, jai yra itin ma­lo­ni sfe­ra, ku­rio­je sa­ve re­a­li­zuo­ja, juo­lab kad tu­ri dau­gy­bę idė­jų, ku­rias ne­kan­trau­ja įgy­ven­din­ti. Jau ki­tą­met ti­ki­si, kaip pa­ti sa­ko, iš šio ga­ra­ži­nio ama­to per­ei­ti į at­ski­rą ver­slo struk­tū­rą, tai yra ju­ri­diš­kai jį at­skir­ti nuo sa­vęs. Tai pa­grin­di­nis mo­ters šių me­tų tiks­las.

„Są­mo­nin­gai iki šiol lai­kau­si in­di­vi­du­a­lios veik­los, nes įsta­ty­mų ba­zė nė­ra pa­lan­ki ver­sli­nin­kams, jiems už­krau­na­mi la­bai di­de­li mo­kes­čiai. Su ju­ri­di­nio as­mens sta­tu­su at­si­ran­da la­bai di­de­li dar­bo už­mo­kes­čio kaš­tai. To­kia sis­te­ma la­bai sle­gia. Ži­no­ma, ver­slo vys­ty­mui ga­li­ma pa­si­nau­do­ti Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­ma, bet no­rint ją gau­ti, rei­kia tu­rė­ti nuo­sa­vų lė­šų“, - at­vi­ra­vo aly­tiš­kė.

 

 

Laura BALIUKONIENĖ

Rekomenduojami video