Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
R. Stakniūnienė: „Žmogui gali padėti tik tada, kai jis pats to nori“

Deja, net ir šiais laikais, kai intensyviai eskaluojama moterų emancipacija bei lyčių lygybė, silpnosios lyties atstovės, o ypač turinčios būrelį mažamečių vaikų, yra viena labiausiai pažeidžiamų bei jautriausių visuomenės socialinių grupių.

Štai jau beveik dešimtmetį aktyviai dirbantis Kėdainių moterų krizių centras ne tik nepritrūksta darbo, dar gi kasmet čia kreipiasi vis daugiau su savo gyvenimais nebesusitvarkančių moterų.

Padeda ir vyrams

Sumuštos, išvarytos iš namų ar pačios neapsikentusios įvairiausių smurto šeimoje rūšių moterys, neretai atsiduria akligatvyje, kai gyvenimas, rodos, milžinišku greičiu rieda į bedugnę.

Kėdainių moterų krizių centras kasmet stengiasi pagelbėti kiekvienai nepavydėtinoje situacijoje atsidūrusiai moteriai. Moterys į krizių centrą neretai kreipiasi pačios, tačiau dalį jų čia ateiti paskatina ir seniūnijų socialiniai darbuotojai, Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai ir kt.

„Ir džiugu, ir liūdna, kad moterų krizių centras turi vis daugiau darbo bei kaskart vis didesnis žmonių skaičius kreipiasi į mus ieškodami pagalbos. Suprantama, liūdna dėl to, kad ir toliau nemažėja į bėdą patekusių ar klaidingus pasirinkimus gyvenime darančių žmonių. Tačiau labai džiaugiamės, kad žmonės vis dažniau ieško pagalbos, nelieka vieni su savo bėdomis, bando rasti išeitis, keisti savo gyvenimus ir t.t. Tai iš tiesų labai gerai“, – pabrėžia Kėdainių moterų krizių centro vadovė Rita Stakniūnienė.

Tiesa, nors centras ir vadinasi Moterų krizių, tačiau į šią įstaigą pagalbos kreipiasi ne vien moterys. Kompleksinę psichologo, teisininko ar socialinio darbuotojo pagalbą čia gali gauti bet kuris rajono gyventojas.

„Žinoma dažniausiai mes pagelbėjame moterims, nes paprastai būtent jos tampa smurto šeimoje aukomis arba dėl įvairių kitų aplinkybių nukenčia. Tačiau tikrai nesakome „ne“ ir vyrams, patekusiems į krizines situacijas. Kreipiasi į mus ir tėčiai, vieni auginantys vaikus. Stengiamės pagelbėti visiems, kas susiduria su sudėtingomis situacijomis šeimose“, – sako centro vadovė.

Socialinį darbą dirbančios moterys R. Stakniūnienė (kairėje) ir Sonata Kriščiūnienė pastebi, kad daugiausia bėdų moterų gyvenime kyla dėl žemos jų savivertės. G. Minelgaitės-Dautorės nuotr.

Socialinį darbą dirbančios moterys R. Stakniūnienė (kairėje) ir Sonata Kriščiūnienė pastebi, kad daugiausia bėdų moterų gyvenime kyla dėl žemos jų savivertės. G. Minelgaitės-Dautorės nuotr.

Populiariausias psichologas

Pašnekovė pasakoja, kad mūsų miesto moterų krizių centre daugiausia darbo turi psichologas. Atsitinka ir taip, kad į juos besikreipiantiems žmonėms finansinė ar pagalba daiktais net ir nėra pati aktualiausia.

„Turbūt nenustebinsiu pasakydama, kad iš visų mūsų teikiamų paslaugų žmonėms šiuo metu yra reikalingiausia psichologo pagalba. Psichologas konsultuoja labai įvairiais klausimais. Žinoma, dažniausiai tai būna konsultacijos dėl nesusiklosčiusių santykių tarp sutuoktinių, vaikų ir tėvų, pačio žmogaus emocinės būklės. Pastebime, kad šio specialisto pagalbos poreikis nuolat auga. Anksčiau Lietuvoje gal ir nebuvo tokio įpročio kreiptis į psichologus, ieškotis pagalbos. Džiugu, kad dabar požiūris į psichologinę pagalbą, taip pat į šeimos problemas keičiasi, todėl nemažai rajono žmonių, susidūrę su krizėmis šeimose, nelieka vieni su savo bėdomis, nebėga nuo jų, bet ieško išeičių“, – džiaugiasi R. Stakniūnienė.

Daiktų bankas

Moterų krizių centras į jį besikreipiančioms kraštietėms stengiasi pagelbėti ne tik patarimais, palaikymu, bet ir materialiai. Dėl to centro kolektyvas praėjusiais metais įsteigė „Daiktų banką“, kur rūpestingų kėdainiečių, taip pat užsienio kolegų paaukoti daiktai dovanojami į moterų krizių centrą besikreipiančioms šeimoms.

„Daiktų bankas“ tikrai visu 100 proc. pasiteisinusi idėja. Tiesą pasakius, nesitikėjome, kad sulauksime tokio palaikymo ir tiek daug norinčių aukoti žmonių. Moterų krizių centro kolektyvas visiems labai dėkoja bei kviečia ir toliau aukoti „Daiktų bankui“. Šiuo metu labiausiai trūksta namų apyvokos daiktų – indų, patalynės, užuolaidų ir t.t., buitinės technikos, baldų ir kt.

Glaudžiai bendradarbiaujame su Kėdainių pagalbos šeimai centro Laikino apgyvendinimo namais, padedame jų gyventojoms. Šios moterys, dažnai turi pradėti gyvenimą nuo nulio. Gavusios socialinius būstus jos paprastai neturi nieko, todėl labai džiaugiamės, jei „Daiktų banke“ atsiranda įsikūrimui reikalingų daiktų. Taip pat visada išlieka vaikiškų drabužių, daiktų poreikis. Tiesa, aprangos suaugusiems jau nereikėtų aukoti – jos turime tikrai pakankamai O visi kiti daiktai tikrai labai reikalingi“, – kviečia pašnekovė.

Nedrįsta

Per metus į Kėdainių moterų krizių centrą įvairios pagalbos kreipiasi daugiau nei puššimtis kraštiečių. Tačiau pašnekovė yra tikra, kad pagelbėti galėtų ir didesniam moterų skaičiui.

„Kėdainiai yra nedidelis miestas. Esu tikra, kad nemažai moterų, kurioms reikėtų psichologinės ar kitokios pagalbos paprasčiausiai nedrįsta jos kreiptis bijodamos, galbūt viešumo, aplinkinių apkalbų ir pan. Tačiau mes matome, kad visuomenė pastaruoju metu tampa samoningesnė, tolerantiškesnė. Daugelis ne tik supranta, kad kiekvienoje šeimoje visokių situacijų pasitaiko, bet ir patys nebijo kreiptis pagalbos. Juk gėdytis reikia ne nesklandumų šeimoje, o taikstymosi su netenkinančia situacija“, – įsitikinusi R. Stakniūnienė.

Arčiau moterų

Kėdainių moterų krizių centro kolektyvas, suvokdamas, kad moterys rajono pakraščiuose turi menkesnes galimybes gauti kompleksinę pagalbą, pasistengė savo paslaugas priartinti prie jų.

„Daugeliu atvejų moterims mieste gyventi yra paprasčiau. Čia ir medicininė, ir psichologinė, ir kitos pagalbos rūšys yra žymiai arčiau jų. Kaimiškose vietovėse ir ypač atokiau rajono centro gyvenančioms moterims tikrai sudėtinga gauti mūsų teikiamą pagalbą, nes dažnai ir finansinė situacija šeimose būna nekokia, tad iki miesto neprivažinėsi, o be to, neretai galbūt pritrūksta ir informacijos. Todėl praėjusiais metais moterų krizių centras kartu su Kėdainių vartotojų kooperatyvu, kuris valdo parduotuves rajono kaimuose surengė akciją, kurios metu ne tik buvo aukojama centrui, bet ir teikiama informacija apie mūsų paslaugas. Šios akcijos iniciatiorė įmonės komercijos direktorė Agnė Steponavičienė siekė, kad moterys apie pagalbą sužinotų ne tik formaliais būdais, t.y. iš lankstinukų ir pan., bet ir iš joms gerai pažįstamų žmonių, todėl parduotuvių pardavėjos mielai prisidėjo prie šios iniciatyvos, kalbėjosi su moterimis apie jų bėdas bei būdus, kaip joms pagelbėti ir kaip vieną iš pagalbos būdų buvo siūlomos mūsų teikiamos paslaugos“, – pasakoja krizių centro vadovė.

Taip pat pašnekovė pasidžiaugia, kad praėjusiais metais seniūnijų socialinių darbuotojų padedamos centro darbuotojos turėjo puikią galimybę psichologinę bei kitokią pagalbą moterims suteikti šalia jų gyvenamosios vietos. Pašnekovė kartu su psichologe vyko į seniūnijų centrus ir dirbo ten. Šią iniciatyvą planuojama tęsti ir toliau.

Įvairios veiklos

Moterų krizių centras moterims siūlo ne tik kompleksinę įvairių specialistų pagalbą, bet ir organizuoja įvairias veiklas, mokymus.

„Kadangi daugelio į mus besikreipiančių moterų gyvenimiška patirtis yra gana karti, jų aplinka nesuteikė joms galimybės pažinti gražiosios pasaulio pusės, labai norime parodyti, kad gyvenimas gali būti gražus ir yra pilnas galimybių. Todėl moterims rengiame įvairius rankdarbių užsiėmimus, pasikviečiame grožio specialistų, kurie moteris apkerpa, nudažo plukus, padaro makiažą ir pan. Taip pat planuojame rengti gerų knygų skaitymus prie arbatos ar kavos puodelio. Paprastai moteris prisivilioti į tokius renginius nėra paprasta, tačiau pabandžiusios nerti, megzti, velti, verti karoliukus ir kt. jos labai užsikabina, susidomi viena ar kita veikla“, – sako centro vadovė.

Žema savivertė – visų bėdų šaltinis

R. Stakniūnienė kaip didžiausią moterų bėdą, dėl kurios kyla nemažai gyvenimo problemų, įvardija žemą asmens savivertę.

„Drąsiai tvirtinu, kad absoliučiai didžiosios dalies į mus besikreipiančių moterų bėdos paprastai atsiranda dėl žemos savivertės. Ir čia nėra tik pačios moters bėda – tai yra visos visuomenės skaudulys. Tokių moterų šeimose kenčia ne tik jos pačios, bet ir jų vaikai, kurie vėliau neretai perima savo tėvų ydingą gyvenimo būdą ir tai tęsiasi iš kartos į kartą. Esu labai tvirtai įsitikinusi, kad visas mūsų gyvenimas yra šeimoje – kokios vertybės joje yra puoselėjamos, kokie elgesio modeliai taikomi, kokie šeimos tarpusavio santykiai, tradicijos, pasaulėžiūra – visa tai turi didelę įtaką mūsų gyvenimams. Todėl Kėdainių moterų krizių centras stengiasi vykdyti kuo daugiau projektų, orientuotų į visą šeimą, jos tvirtumo išlaikymą, vertybių puoselėjimą. Štai pernai vykdėme projektą, kurio metu kvietėme gražias gausias rajono šeimas pasidalinti savo kasdienio gyvenimo patirtimi, papasakoti, kaip jos tvarkosi su užklupusiais sunkumais, konfliktinėmis situacijomis ir pan. Tokių projektų ateityje planuojame ir daugiau“, – akcentuoja pašnekovė.

Bėda po vieną nevaikšto

Moterų krizių centro vadovė pastebi, kad dažniausios moterų bėdos tikrai nėra vien patiriamas smurtas ar sunki materialinė padėtis.

„Daugelis turbūt mano, kad moterys dažniausiai kenčia dėl smurto artimoje aplinkoje, tačiau pastebime, kad dažniausios bėdos tikrai nėra vienareikšmiškai vien čia. Be šito, yra ir įvairios priklausomybės, ir socialinių įgūdžių trūkumas, ir socialinė atskirtis, patyčios bei kita. Nors paprastai moterys į mus kreipiasi dėl vienos problemos, tačiau vėliau paaiškėja, kad ji jų turi žymiai daugiau“, – pastebi R. Stakniūnienė.

Centro vadovė užsimena, kad toli gražu ne visoms moterims pavyksta pagelbėti. Ir sėkmės istorijos, deja, tėra tik nedidelė jų darbo, bet vienareikšmiškai geriausia, dalis.

„Tik pradėjusi dirbti šį darbą buvau vedama didžiausio entuziazmo pakeisti pasaulį, padaryti jį geresniu. Tačiau dirbdamas socialinį darbą tu realiai suvoki, kad ne visada sulauksi teigiamo grįžtamojo ryšio. Taip, mes tikrai turime sėkmės istorijų, bet daugeliu atvejų, deja, jų nėra. Tačiau būtent tas nedidelis šaukštelis medaus ir yra mūsų varomoji jėga ir jei nors viena moteris mums padedant pradeda gyventi geriau, vadinasi, mūsų veikla turi didžiulę prasmę“, – įsitikinusi R. Stakniūnienė.

Socialinį darbą dirbanti pašnekovė tikra, kad be vidinės motyvacijos net ir geriausių specialistų pagalba bus bevaisė.

„Tam, kad žmogui galėtum padėti, kad pagalba būtų ilgalaikė, pirmiausia žmogus keistis ir keisti savo gyvenimą turi norėti pats. Paprastai tie, kas patys į mus kreipiasi, yra labai motyvuoti, tokie žmonės nuoširdžiai atsižvelgia į mūsų patarimus, rekomendacijas – ir jų gyvenimas paprastai visada keičiasi į gerąją pusę. Tačiau tos moterys, kurios pas mus atėjo tik todėl, kad socialinės darbuotojos ar kas kitas joms liepė, paprastai nerodo nei didelio entuziazmo, nei didelio susidomėjimo mūsų veikla, tad suprantama ir ženklaus efekto nėra. Tu negali nieko pakeisti, jei žmogus pats nenori keistis. Kai šalia tavęs stovi asmenybė su savo požiūriu, vertybėmis, gyvenimo suvokimu ir nieko čia nenori keisti – tu esi bejėgis. Jos pačios turi subręsti savo gyvenimo, aplinkos pokyčiams. Tokioms moterims mes galime tik tam kartui pagelbėti – parūpinti pastogę, daiktų, pagelbėti finansiškai, bet tai tėra žuvis, kurią suvalgęs tu vėl būsi alkanas. Mūsų tikslas žmogui duoti meškerę“, – palyginimu pokalbį užbaigia moterų krizių centro vadovė.

 

Kristina MIRVIENĖ

Rekomenduojami video