Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Sandra Yushka: „Gali būti tuo, kuo nori, tačiau geriausia – savimi“

„Graži moteris yra laiminga moteris, besišypsanti, pasitikinti savimi, tokia, kuri gyvena gyvenimą, kurį pati pasirinko ir yra tuo patenkinta“, – sako žavinga, nuoširdi, energija ir konstruktyvumu pasižyminti dizainerė Sandra YUSHKA.

Sandra gimė ir augo Kėdainiuose, tačiau visuomet svajojo mokytis Kaune esančioje Dailės akademijoje. Tad vos baigusi mokyklą iškart ėmėsi pildyti savo svajones ir įstojo į minėtąją akademiją. Na, o magistro studijas pašnekovė pratęsė jau Vilniuje.

„Atvykusi į sostinę iškart likau užburta jos grožio, tačiau labiausiai iki šiol mane žavi Vilniaus senamiestis. Jis tiesiog nuostabus“, – šypteli Sandra ir netrukus priduria, jog nors jau kuris laikas apsistojusi Vilniuje, tačiau dėl brangių artimųjų ir malonių atsiminimų stengiasi kiek galima dažniau sugrįžti į gimtuosius Kėdainius, kur gyvena jos tėvai, seneliai ir krikšto tėveliai.

Kurti skatina sesuo

– Taigi, kada gimė Sandra Yushka? Kuriuo metu supratote, jog esate kūrybos žmogus?

– Ispanų tapytojas, vienas žymiausių XX amžiaus menininkų Pablo Picaso yra pasakęs, jog kiekvienas vaikas yra menininkas, tik didžiausia problema yra ta, kaip juo išlikti suaugus. Todėl negalėčiau konkrečiai įvardinti, kada supratau, jog esu kūrybiška. Aš, kaip ir visi vaikai, daug piešiau, tik skirtumas tas, kad tai darau iki šiol (šypsosi).

– Kiekvienas kūrėjas prisimena pirmuosius savo darbus. Turbūt įprasta, kad pirmiausia jais pasipuošia artimiausi žmonės. Kam buvo skirti pirmieji Jūsų kūriniai?

– Pirmaisiais mano kūriniais puošėsi sesė. Ji yra pagrindinė mano kūrybos gerbėja ir skatintoja. Ji taip pat labai stilinga ir drąsi, ir mielai leidžiasi į eksperimentus. Pirmosios klientės taip pat netruko ateiti, nes norėjo kažko panašaus, kuo buvau papuošusi Agnę.

Sandra Yushka kuria minimalistinio stiliaus drabužius, įkvėptus tvarios mados idėjos. Kaip aiškina pati dizainerė, jos kuriami drabužiai yra skirti moterims, kurios kas dieną nori atrodyti stilingai, tačiau jaustis patogiai ir nevaržomai.

Sandra Yushka kuria minimalistinio stiliaus drabužius, įkvėptus tvarios mados idėjos. Kaip aiškina pati dizainerė, jos kuriami drabužiai yra skirti moterims, kurios kas dieną nori atrodyti stilingai, tačiau jaustis patogiai ir nevaržomai.

Įkvepia būvimas tarp žmonių

– Daugybė menininkų baiminasi, kad jų kūrybingumas vieną dieną gali imti ir išsekti. Deja, kartais taip ir nutinka, tačiau talentingi menininkai, įklimpę į kūrybinę krizę, iš jos sėkmingai išsikapsto ir toliau kuria nuostabius darbus. Ką apie tai manote Jūs?

– Aš nevartoju žodžio „krizė“ kūryboje, greičiau kūrybinis procesas, kai ieškai formos, spalvos ar idėjos. Mano kūryboje tikrai būna visko: ir nerimo, ir džiaugsmo, ir ašarų, ir vėl džiaugsmo. Svarbiausia – per daug nesiblaškyti ir stengtis. Tuomet teigiamas rezultatas vis tiek ateis.

– Kad kiekvienas jūsų sukurtas drabužis, kiekviena kolekcija būtų ypatinga ir kartu unikali, kaskart reikia naujų idėjų ir minčių. Iš kur, Sandra, Jūs semiatės įkvėpimo?

– Labiausiai mane įkvepia žmonės, renginiai ir miesto gyvenimas. Man svarbu, kad drabužis atspindėtų šiuolaikinės moters poreikius, leistų jai jaustis ypatingai, o kartu ir patogiai. Todėl labiausiai ir įkvėpia buvimas tarp žmonių.

– Grįžkime į pavasarį… Ne paslaptis, jog jūs kūrėte grupės „Fusedmarc“ vokalistės Viktorijos įvaizdį tarptautiniam dainų konkursui „Eurovizija“. Tuo metu socialinėje erdvėje buvo pasirodę neigiamų atsiliepimų apie vokalistės įvaizdį. Nevyniodama žodžių į vatą paklausiu, ar Jums svarbi ne kaži ką apie stilių išmanančių žmonių nuomonė?

– Tiesą sakant, kurdama Viktorijos įvaizdį sulaukiau labai daug komplimentų, klientės rašė laiškus ir džiaugėsi už mane, tad neigiamų komentarų nė nepastebėjau. Protingai išsakyta nuomonė ar kritika yra svarbi tada, kai ji priverčia tave tobulėti, o ta, kuri nori tave sumenkinti, na, protingiausia į ją tiesiog nekreipti dėmesio.

Susitikus su grupe kalbėjome apie dainą, apie žinutę, kurią jie nori perduoti klausytojams. Norėjosi, kad suknelė padėtų išpildyti visą idėją. Ši daina yra apie meilę, žmogaus vidines permainas ir stiprybę. Norėjosi plazdančios ir gyvybingos formos scenoje, todėl neatsitiktinai pasirinkome raudoną spalvą.

Patogus ir estetiškas minimalizmas

– Kaip pati apibūdintumėte savo kuriamą aprangą?

– Mano kuriami drabužiai yra charakteringi, minimalistinio stiliaus su šiek tiek klasikos prieskonio, bet kartu laisvi ir patogūs. Juk turbūt kiekviena yra patyrusi tą jausmą, kai kažką apsivelki ir jautiesi ypatingai, labiau savimi pasitikinti, tuomet, atrodo, ir klojasi viskas geriau (šypsosi). Mano tikslas – kurti tokius drabužius, kad būtent taip ir jaustųsi mano darbus vilkintis asmuo.

– Na, o kokią įtaką sukurtam drabužiui turi audiniai?

– Jau kelis metus audinius siunčiuosi iš Italijos. Renkuosi tuos, kuriuos visų pirma malonu liesti, kurie yra kokybiški ir, žinoma, gražūs. Be abejo, svarbu ir sudėtis, todėl stengiuosi nenaudoti visiškai sintetinių audinių. Tiesa, labiausiai pamėgau viskozę, dėl jos gerųjų savybių, prilygstančių medvilnei, ir dėl patvarumo.

– Eskizai – neatsiejama jūsų darbo dalis. O kas siuva pirmuosius modelius?

– Kartais piešiu eskizus, kartais tiesiog audinyje iš karto modeliuoju, drapiruoju ir žiūriu, ar išeina tai, ko noriu. Na, o pirmąjį modelį siuvu pati, nes daugybė sprendimų priimu būtent gamybos metu.

– Sandra, ar dažnai savo kurtais drabužiais papuošiate pačius artimiausius – vyrą ir dukrelę?

– Jie – reti mano klientai (šypteli). Dažniausiai mano kurtais darbais puošiasi suaugusios moterys.

– Kokios tai moterys?

– Mano klientės yra labai įvairios ir net kartais labai skirtingos. Tačiau jas sieja tai, kad jos yra veiklios ir maksimalistės, mėgstančios patogų ir estetišką minimalizmą.

– Gražios, stilingos ir kartu subtilios moterys nori, kad ir jų vyrai atrodytų būtent taip. Kas rūpinasi jūsų vyro stiliumi? O galbūt jis kaip ir Sandra turi įgimtą grožio pojūtį?

– Jis turi gerą skonį (šypsosi), taip pat nori to ar nenori, kartais jam tenka susipažinti su mados tendencijomis, nes padeda man organizuoti fotosesijas, kartu galvojame apie kolekcijos pristatymą, jos pateikimą. Mano vyras filmuoja, montuoja vaizdo įrašus, kuria muziką reklaminiams filmukams. Konsultuojuosi su juo ir kurdama kolekciją.

Subtilumas ir harmonija

– Ar kurdama drabužių kolekcijas Sandra Yushka vadovaujasi kokiomis nors taisyklėmis?

– Oi, tų taisyklių, be abejo, yra. Ir nemažai. Skirtingos taisyklės galioja skirtingiems sezonams ir taip toliau. Pavyzdžiui, jeigu suknelės rudens kolekcijoje yra plačiomis rankovėmis, tai būtinai ir paltas bus pritaikytas užsivilkti ant tokios suknelės.

Nesuprantu, kai yra kuriami megztiniai gigantiškomis rankovėmis, kurių žiemą po jokiu paltu praktiškai neapsivilksi. Mada, be abejo, yra svarbu, bet dar svarbiau funkcionalumas. Na, o taisyklės yra tam, kad viskas būtu racionalu.

„Fotosesijos metu siekėme išryškinti meninę idėją, slypinčią už kiekvieno kolekcijos drabužio. Norėjosi sukurti išskirtinį, estetišką įvaizdį ir juo klientėms perduoti pačią kolekcijos emociją“, – apie rudens-žiemos kolekcijos fotosesiją pasakojo Sandra Yushka. Fotosesija vyko netradicinėje erdvėje – už Vilniaus įsikūrusiose marmuro ir akmens dirbtuvėse, pušų apsuptyje lyjant lietui.

„Fotosesijos metu siekėme išryškinti meninę idėją, slypinčią už kiekvieno kolekcijos drabužio. Norėjosi sukurti išskirtinį, estetišką įvaizdį ir juo klientėms perduoti pačią kolekcijos emociją“, – apie rudens-žiemos kolekcijos fotosesiją pasakojo Sandra Yushka. Fotosesija vyko netradicinėje erdvėje – už Vilniaus įsikūrusiose marmuro ir akmens dirbtuvėse, pušų apsuptyje lyjant lietui.

– Kokį stilių pati vertinate? Dėvite savo pačios kurtus drabužius, o gal jūs kaip tas batsiuvys be batų?

– Nešioju tik savo kurtus drabužius. Kolekciją praktiškai kuriu sau ir savo sesei. Spalvas taip pat renku, kad tiktų tiek tokioms šviesioms moterims kaip aš, tiek tamsesnio gymio moterims kaip mano sesė.

– Stilius ir mada – jūsų, kaip drabužių dizainerės, palydovai?

– Man svarbiausia atrodyti taip, kad jausčiausi gerai (šypsosi).

– Sakoma, jog pagal išvaizdą sutinka, pagal protą palydi. Jūs, Sandra, dirbate mados industrijoje, ką apie tai manote, ar svarbu moteriai sukurti nepakartojamą pirmąjį įspūdį?

– Taip, pirmiausia, sutinkame žmogų pagal išvaizdą, tačiau, manau, kad geriausia, kai išvaizda sutampa su tuo, kas esi. Žinoma, kartais būna, kad nesutampa, todėl stengiuosi nesusidaryti išankstinės nuomonės apie žmogų. Drabužis neretai atspindi, kuo žmogus užsiima gyvenime, kokį socialinį statusą jis turi ir kas jam patinka arba atvirkščiai, kas nepatinka. Gyvenimas per trumpas kažkuo apsimetinėti. Jeigu patinka viskas, kas blizga, ir viskas, kas ryšku, tai ir puoškis, tik taip surasi bendraminčių. Na, o man asmeniškai patinka minimalizmas, manau, tai dera ir lietuviškam klimatui, ir mūsų charakteriui. Mano kuriami drabužiai nenukreipia dėmesio nuo žmogaus, o priešingai, padeda asmenybei atsiskleisti. Skonis yra toks jau dalykas, kad vienokį ar kitokį, visi jį turi. Man geras skonis, visų pirma, yra subtilumas ir harmonija.

– Deja, neretai moterys, siekdamos atrodyti pribloškiančiai, pamiršta ir saiką, ir komfortą.

– Man svarbiausia patogumo ir estetikos dermė. Kasdieniame gyvenime tai ypač svarbu. Svarbiausia, kad tai, kaip tu atrodai, netrukdytų siekti optimalių rezultatų darbe, atsipalaiduoti būnant su draugais ir visur jaustis užtikrintai. Žinoma, kasdienybėje atrodyti pribloškiančiai ir nėra pagrindinis tikslas. Kita vertus, jei yra scena arba ypatinga puota, kur drabužį vilkėsi vos kelias valandas, tuomet kompromisų nėra, tada estetika visuomet yra pirmoje vietoje, o patogu tiek, kiek reikia, kad galėtum šypsotis ir būti geros nuotaikos (šypteli).

– Tam, kad moteris būtų stilinga, jai būtini dizainerių kurti drabužiai?

– Visus drabužius be išimties kuria dizaineriai, tik yra skirtingos linijos: prabangios, autoriniai darbai, arba dizainas sukurtas visiškai masinei gamybai. Masinės gamybos drabužiai būna pigesni, nes jų kaštai yra labai maži, mat pagaminamų vienetų skaičius yra didelis bei naudojami pigesni audiniai. Tačiau ne visada išleidžiama didelė suma garantuos gerą išvaizdą, taip pat ir atvirkščiai. Sumani moteris tikrai gali gerai atrodyti ir neišleisdama daug pinigų, tik tuomet jos investicija į stilingą išvaizdą bus laikas.

– Kasmet mados tendencijos kinta: vieni drabužiai ateina į madą, kiti iš jos išeina. Kokia yra jūsų kuriama apranga?

– Stengiuosi, kad mano darbai neturėtų senaties termino. Formos, kurios nepabosta, siluetai, kuriuos gali atrasti vėl ir vėl, bei audiniai, kuriuos malonu nešioti ir po kurio laiko, man yra labai svarbu. Manau, kad ekologiška mada nebūtinai yra ekologiški audiniai.

Mados, žinoma, keičiasi, bet jeigu įsižiūrėsite geriau, ne taip ir greitai, siluetai vis grįžta, netoli tenuėję. Dabar mada nėra tokia drastiška, visi gali būti individualūs, ne taip kaip pasižiūrėjus mamos ar močiutės jaunystės nuotraukas, kur visos moterys su vienodu cheminiu sušukavimu, kur sijonų ilgis tik toks ir ne kitos, o visi vyrai su vienoda ūsų forma. Dabar metas, kai gali būti tuo, kuo nori, o geriausia savimi (šypsosi).

 

Judita GAIŽIUVIENĖ

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video