J. Toliušienė: „Nusigyvena žmonės, kurie neturi ką veikti.“

Nuo jaunumės mėgusi piešti, bet neturėjusi galimybės mokytis dailės, Jovita Toliušienė iš Vainių kaimo Veiviržėnų seniūnijos savo pomėgį atrado skaičiuodama aštuntą dešimtmetį. Kelerius metus ji tapo paveikslus, kuriuos išdrįso parodyti viešumoje, Pėžaičiuose vykusioje vakaronėje.

Paišyti Jovita mėgo nuo vaikystės. Mokykloje piešė bet ką, bet daugiausia gėles. „Esu gimusi per Žolinę, todėl ir traukia gėlės – galiu jas piešti ir piešti“, – paslaptingai ištarė Jovita, rodydama krūvą savo piešinių. Labiausiai patinka rožės, tačiau ji pripiešusi visokiausių žiedų „iš galvos“ ir nusižiūrėjusi paveikslėlyje, net iš mamos prieš šimtą metų siuvinėtos staltiesės perkėlė į piešinį stilizuotus žiedus. „Mano pašaukimas piešti, – šyptelėjo Jovita. – Laisvalaikiu mandalas spalvinu.“

Nebėra prasmės apgailestauti, kad dailės mokslų ragauti neteko. O kaip būtų norėjusi dirbti šioje srityje, tačiau likimas dėliojo savaip – blaškė, daužė… Iš Vainių atsikraustė į Skomantus, sugrąžinus žemę vėl sugrįžo į Vainių kaimą. Prieš 22 metus miške dirbdamas žuvo vyras – su sūnumi statėsi namą.

Prieš 4 metus Jovita sumažino savo ūkelį ir grįžo prie didžiausio savo malonumo – piešimo. Vaikai nupirko popieriaus, aliejinių dažų, ir ji tapo. Labai norėjo mokytis piešti – tikėjosi, jog galės Klaipėdos rajono Veiviržėnų amatų centre pasimokyti, bet ten nėra tokio užsiėmimo. Taigi 77-erių metų J. Toliušienė piešia „iš savęs“ – kaip moka ir supranta. Per porą metų nutapė kelis paveikslus, kuriuos šį rudenį parodė viešumoje – Pėžaičiuose vykusioje senjorų vakaronėje. Vėliau smalsuoliai juos galėjo pamatyti Pėžaičių bibliotekoje. Dabar kabo jos jaukiuose namuose.

Jovitai patinka gamta – kai kuriuos vaizdus nutapė iš jai patikusių paveikslėlių. Spalvomis savaip išlieja savo jausmą, įspūdį. Ir žvelgdamas į paveikslus negali nepastebėti kūrybiškumo gyslelės. Jovita piešė ir religine tema. Labiausiai jai patinka paveikslas su Aušros Vartų Marija, kurį pažadėjo padovanoti istorinei Veiviržėnų klebonijai. Pasisekė autorei nupiešti ir Mergelę Mariją su kūdikiu.

Rudens darbams pasibaigus J. Toliušienė piešia kasdien. Tai vadina malonumu. „Nusigyvena žmonės, kurie neturi ką veikti“, – sako Jovita, net savo molinę krosnį gėlėmis išpaišiusi, kad jaukiai žydėtų visą žiemą.

 

Virginija LAPIENĖ

A. VALAIČIO nuotr.

banga,logo