Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Virtuvėje – sezoniniai desertai

Daugelis didžiųjų metų švenčių tikriausiai neįsivaizduojate be baltos mišrainės, sultingai keptos vištos ar šventinio torto. Artėjančios Motinos dienos proga visai neprošal mylimiausią sau žmogų, mamą, palepinti ne tik margaspalvių gėlių puokšte, bet nustebinti ir pačių gamintu desertu, kuriam būtų sunku atsispirti. O kad šventės būtų išties saldžios, apie pamėgtų gardėsių receptus, jų gamybą papasakos į mūsų redakciją atvykusi kraštietė Ilona KRASAUSKIENĖ. Taigi pabandykime daugiau sužinoti apie vis augantį kėdainietės potraukį saldumynų gamybai, apie receptūrų atradimus ir jų pritaikymą tradicinėje lietuviškoje virtuvėje.

Pasilepina sekmadienį

– Nė neabejoju, kad jūsų šventės būna iš tiesų saldžios. Išduokite paslaptį, ar ilgą laiką negalite atsispirti konditerinių gaminių gamybai?

– Su saldumynais draugystę pradėjau labai seniai. Prisimenu, savo pirmuosius bandymus: vaflių tortą su uogiene ir tradicinį „Tinginį“, kurie buvo dar vaikystėje. Juos mėgdavome gaminti su broliu artimųjų gimtadienių arba Motinos dienos proga. Be jokios abejonės, didesnis potraukis gaminti atsirado sukūrus šeimą bei susilaukus sūnaus. Nors dabar virtuvėje daug laiko neleidžiu, nes tiesiog nebėra tam didelės būtinybės, tačiau artimųjų apsuptyje pasilepinti skanesniu, nekasdieniu maistu mėgstame per pietus sekmadienį. Kaip bebūtų keista, bet net laikui bėgant meilė ir potraukis tiek maisto, tiek konditerinių gaminių ruošimui nesumažėjo, man – tai hobis ir vienas mėgiamiausių pomėgių. Kartais net ir pajuokauju, jog gink Dieve, nei darže, nei tvarkant aplinką, manęs nesutiksite, o va virtuvėje tą padaryti galima beveik visada (nusijuokia).

Desertai – pagal sezoną

– Na, tai ir pasakokite, kas Jums virtuvėje teikia didžiausią džiaugsmą?

– Labiausiai mėgstu gaminti netradicinius desertus: tortus, įvairius sausainius, plokštainius, pyragus. Begamindama sukaupiau daug sezoninių receptų. Pavyzdžiui, Kalėdoms kepu šokoladinius, marcipaninius, imbierinius keksiukus ar sausainius. Velykoms visada ruošiu varškės pyragą, Sekminėms – „Rabarbarų“. Šiltuoju metų sezonu daug skanėstų gaminu su uogomis bei vaisiais. Paskutiniu metu labai „užkabino“ 3D žėlė tortai. Juos atradau naršydama portale „Youtube“. Rasta idėja iš karto pasidalinau su marčia, kuri šiuo metu su sūnumi gyvena Anglijoje, ir supratusi, jog tokius tortus norėsiu išbandyti ir aš, nieko nelaukusi parūpino ir atsiuntė visas reikiamas priemones, reikalingas 3D tortų gamybai. Tik gavusi jas iš karto puoliau bandyti: žinoma, pats gamybos procesas nėra lengvas, be to, reikalaujantis laiko. Dažniausiai prie tokio torto gamybos užtrunku net dvi dienas, tačiau gautas rezultatas atperka viską. Tokie tortai – tikra puošmena švenčių stalui. Pirmųjų mano ruoštų 3D žėlė tortų degustatoriai buvo šeima ir kaimynai. Ragautojų atsiliepimai buvo tikrai neblogi, kritikos sulaukiau mažai. Nors tai buvo tik pirmieji mano bandymai ir tobulėti tikrai buvo kur, tačiau gautu rezultatu likau patenkinta ir pati. Išbandžiusi 3D želė tortus, ateityje norėčiau pabandyti pasigaminti ir glazūrinius tortus bei pyragėlius.

Daug receptų iš Vokietijos

– Ir iš kur tiek įkvėpimo, iš kur semiatės idėjų?

– Jokių specialių mokslų su maisto gamyba nesu baigusi, viską bėgant laikui išmokau iš bendros praktikos. Receptais, naujomis idėjomis dalijamės su draugėmis, su kolegėmis darbe ir net su artimaisiais. Mūsų giminėje gaminti mėgsta visi: ne tik moterys, bet ir vyrai. Ir kas svarbiausia, jiems tai puikiai pavyksta. Kiekvienas turime savo mėgstamiausius patiekalus. Pavyzdžiui, sūnaus firminis desertas „Tiramisu“, brolio mėgiamiausias patiekalas – mėsos troškinys, mamos – vafliukai.

Mano pačios pagrindinės desertų idėjos – iš Vokietijos, kur teko praleisti nemažai laiko. Gyvendama įvairiose šeimose po truputį perimdavau jų gaminimo patirtį ir receptus, kurie man iš tiesų patiko ir buvo verti dėmesio. Būtent tokiais Lietuvoje dar kol kas retai naudojamais receptais dabar dažniausiai ir naudojuosi. Neslėpsiu, receptus, kaip ir daugelis dabartinių šeimininkių, taip pat renku ir iš interneto platybių, žurnalų. Turiu nemažai receptų knygų, daug jų gaunu dovanų. Tačiau geriausias variantas – improvizacijos. Jos mano virtuvėje – labai dažnos viešnios. Pirmą kartą desertą gaminu pagal receptūrą, tačiau antrą kartą ja jau nebesivadovauju. Paragavusi kepinio ar kitokio konditerinio gaminio visada pagal save nustatau ko trūksta, ko per daug ir, kliaudamasi savo skoniu bei, žinoma, atsižvelgdama į ragautojų kritiką, antrą kartą gaminu jau pagal save (šypsosi).

Mėgiamiausiais desertų receptais Ilona Krasauskienė dalijasi ir su Jumis, mieli skaitytojai. Artėjančios Motinos dienos proga būtinai pasilepinkite desertu.

Vokiškas varškės pyragas

Jums reikės: 200–250 g miltų, 800 g liesos varškės, 6 kiaušinių, 0,5 pakelio kepimo miltelių, 130 g sviesto, 2–3 šaukštų grietinės, 250 g cukraus, 1 pakelio vanilinio pudingo miltelių.

Tešlos gaminimas: 80 g minkšto sviesto ištrinkite su 100 g cukraus, įdėkite kiaušinio trynį, supilkite išplaktą kiaušinio baltymą ir viską gerai išmaišykite. Suberkite miltus, sumaišytus su kepimo milteliais. Suminkykite tešlą. Tešlą sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą.

Varškės kremo paruošimas: likusius 50 g sviesto ištrinkite su likusiais 150 g cukraus. Į masę sukrėskite grietinę, išplaktus 5 kiaušinių trynius bei varškę. Viską išmaišykite. Tada sudėkite išplaktus 5 kiaušinio baltymus ir vėl viską išmaišykite. Galiausiai suberkite vanilinio pudingo miltelius ir gerai išmaišytą varškės kremą pilkite ant tešlos į kepimo formą. Pyragą kepkite iki 160–170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 60–70 minučių. Skanaus!

Desertas mamai

Jums reikės: pakelio sluoksniuotos tešlos, 500 g maskarponės, 400 g kreminės varškės, skardinės kondensuoto karamelinio skonio pieno, 400 g graikiško jogurto, 200 g vyšnių uogienės, 25 g šokolado.

Gaminimas: tešlos lakštus kepkite iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 15–20 minučių. Maskarponę suplakite su kremine varške, kondensuotu karamelinio skonio pienu bei graikišku jogurtu. Iškeptus lakštus sutepkite varškės kremu, vieną sluoksnį – uogiene. Perteptą ir kremu apteptą desertą dėkite į šaldytuvą keletui valandų, atvėsintą apibarstykite tarkuotu šokoladu.

Skanaus!

Tortas su braškėmis

Biskvitui reikės: 3 kiaušinių, 100 g cukraus, 100 g miltų, 1 šaukštelio vanilinio cukraus, 10 šaukštelių vandens, 4 šaukštelių cukraus, 1–2 šaukštelių braškių ar aviečių likerio.

Gaminimas: kiaušinių baltymus išplakite, kol suputos, suberkite 50 g cukraus. Trynius išplakite su likusiu cukrumi ir vaniliniu cukrumi iki purios baltos masės. Į trynių masę berkite miltus, supilkite trečdalį baltymų masės, atsargiai sumaišykite. Tada įmaišykite likusius baltymus. Tešlą sukrėskite į kepimo popieriumi išklotą kepimo formą (24 cm) ir iki 210 laipsnių įkaitintoje orkaitėje kepkite 10–12 minučių.

Įdarui ir kremui reikės: 1 kg braškių, 500 ml pieno, 4 kiaušinio trynių, 100 g cukraus, 1 šaukštelio vanilinio cukraus, druskos (mažo žiupsnelio), 100 g miltų, 100 g sviesto, 3 šaukštelių želatinos, 300 ml riebios grietinėlės.

Gaminimas: šaltame vandenyje išbrinkinkite želatiną, pieną užvirkite puode. Trynius, cukrų, vanilinį cukrų, ir druską išplakite iki purumo. Iš lėto įmaišykite miltus. Plona srovele, maišydamos, supilkite pieną. Masę supilkite atgal į puodą ir nuolat maišydamos kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol sutirštės. Į karštą kremą sudėkite išbrinkusią želatiną ir maišykite, kol ji ištirps. Įmaišykite kubeliais supjaustytą sviestą. Kremą ataušinkite. Kai kremas atauš, išmaišykite iki standumo išplaktą grietinėlę.

Sirupo, sujungsiančio torto sluoksnius, gaminimas: vandenį užvirinkite su cukrumi, ataušinkite ir įmaišykite likerį. Iškepusius biskvitus sulaistykite paruoštu sirupu. Braškes perpjaukite pusiau ir išdėliokite ant biskvito pjūvio puse atremiant į formos kraštą. Užpilkite šiek tiek kremo ir ant viso paviršiaus išdėliokite likusias braškes. Supilkite daugiau nei pusę turimo kremo, ant viršaus uždėkite antrą biskvito lakštą ir aptepkite likusiu kremu. Tortą šaldykite šaldytuve mažiausiai 2–3 valandas, o geriausiai – per naktį. Skanaus!

Džestina BORODINAITĖ

Rekomenduojami video