R. Dovydėno pieš.

„Eismo įvykio metu buvau sužalota, medikai nustatė nesunkų sveikatos sutrikimą. Kaltininkas nustatytas (jis buvo apsidraudęs), policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Į ką kreiptis dėl žalos atlyginimo? Ar galiu prašyti ir turtinės, ir neturtinės žalos atlyginimo?“ – klausia Vitalija.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Visų pirma nukentėjęs asmuo turi kuo greičiau (įprastai per 3 dienas nuo eismo įvykio) susiekti su kaltininko draudimo bendrove. Būtent avarijos kaltininką apdraudusi bendrovė privalo apmokėti kaltininko padarytą žalą, o jei žmogaus patirtos gydymo ir kitos išlaidos buvo didesnės, likusią žalą už eismo įvykį įpareigojamas padengti atsakingas asmuo. Taigi, tuo atveju, jei draudimo išmoka nepadengia patirtos žalos, nukentėjęs asmuo gali kreiptis į teismą bei iš eismo įvykio kaltininko papildomai reikalauti:

  • turtinės žalos atlyginimo (tai yra visos gydymo išlaidos, o jei buvo sugadinta vairuojama transporto priemonė, – išlaidos jai taisyti, taip pat, jei nukentėjusysis dirba, – negautos pajamos, kurias jis būtų gavęs, jei nebūtų buvęs sužalotas);
  • neturtinės žalos atlyginimo (jos dydis nustatomas kiekvienu konkrečiu atveju, remiantis nukentėjusiojo patirtomis traumomis bei sužalojimais, jo turėtais išgyvenimais, patirtu skausmu; asmenys, nukentėję nuo neatsargių vairuotojų, turi teisę reikalauti iki 3 tūkst. eurų žalos atlyginimo).

Galiausiai teisme, iškėlus bylą, yra papildomai priteisiamos tik tos nukentėjusiojo išlaidos, kurių nepadengia draudimo išmoka.