Štai taip genėti medžius galima tik turint specialų savivaldybės leidimą. Šiuos medžius nugenėjo pati seniūnija, sulaukusi žmonių prašymų. / Dimitrijaus Kuprijanovo nuot

Kėdainių miesto seniūnija perspėja tiek daugiabučių, tiek individualių namų gyventojus nesavivaliauti pjaunat ar genint medžius. Dabar net ir privačioje namų valdoje pjauti ir genėti medžius galima tik su savivaldybės išduotu leidimu. Be leidimo nupjovus net vieną šaką galima užsidirbti net 300 eurų baudą.

Nori pašalinti

Į „Rinkos aikštės“ redakciją kreipėsi keli Kėdainių miesto J. Basanavičiaus gatvės daugiabučio gyventojai. Žmonės sakė, kad didžiulė tuopa trukdo jiems ramiai gyventi.

„Šito medžio lapai nukloja daugelio namų kiemus. Pučiant vėjui, prikrenta šakelių. Jų būna ne tik pilna gatvė, bet ir pilni kiemai. Tvarkome ir tvarkome. Galo nematyti.

Be to, medis labai didelis, mes bijome, kad vieną gražią dieną jis gali imti ir nugriūti ant vieno iš namų. O kas tada atsakys? Mes manome, kad šis medis yra pavojingas“, – dėstė į redakciją paskambinusi minėtos gatvės gyventoja Rita Kmitienė.

Gyventojai susiskaldę

„Rinkos aikštė“ nuvyko į pranešėjų nurodytą vietą. Tuopų ir kitų medžių ten yra ir daugiau aplink minėtą namą. Yra ir tokių medžių, kurie auga prie pat gyvenamojo namo tvoros.

Pakalbėjus su žmonėmis paaiškėjo, kad jie pasiskirstę į dvi grupes: vieniems medžiai trukdo, kitiems atvirkščiai – jie labai patinka ir yra tapę kone gatvės simboliu. Taigi, panašu, kad žmonių konfliktą dėl medžio turės spręsti valdiškos institucijos.

Paaiškino situaciją

„Rinkos aikštė“ kreipėsi į Kėdainių miesto seniūniją, kad ši paaiškintų situaciją.

Laikinasis Kėdainių miesto seniūnas Algirdas Krivičius paaiškino, kad yra įvairių būdų spręsti tokias ir panašias situacijas.

„Tvarka yra tokia: jei sklypas, kuriame auga medis, yra privatus, tuomet dėl medžio nupjovimo savininkas su sklypo dokumentais privalo kreiptis į savivaldybės Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyrių. Jei medis auga valstybinėje žemėje prie daugiabučių namų, tada į institucijas turėtų kreiptis bendrijos pirmininkas arba namo administratorius. Jie turėtų kreiptis į seniūniją. Tuomet mes užpildytume specialų prašymą ir pateiktume jį savivaldybei“, – dėstė miesto seniūnas.

Žinoti – svarbu

A. Krivičius teigia, kad su panašiomis situacijomis seniūnija susiduria dažnai ir primena gyventojams, kad būtina žinoti vieną paprastą dalyką: „Norime pabrėžti, kad pasitaiko atvejų, kuomet medis trukdo tik vienam gyventojui, o visiems kitiems jis tinka ir patinka, netrukdo.

Su bendrijomis yra paprasčiau, nes viskas nusprendžiama visuotinio susirinkimo metu. Koks sprendimas būna priimtas daugumos, taip ir būna. Tad norėtume paprašyti žmonių, kad jei jau kreipiasi, tai turėtų būti daugumos nuomonė, nes jai nepatiks tik vienam žmogui, niekas to medžio šiaip sau ir nešalins.“

Saugotini medžiai

Seniūnas priminė, kad Aplinkos ministerijos iniciatyva net ir privačioje žemėje augančius medžius, kurie yra didesnio nei 30 cm skersmens kaime ir didesnio nei 20 cm skersmens mieste, Vyriausybė pripažino saugotinais. Be leidimo net šakos nuo jų nupjauti nebegalima, o tai padariusiems asmenims grės administracinės baudos iki 300 eurų.

 

Dimitrijus KUPRIJANOVAS