Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bendroji dalinė nuosavybė varžo

 „Planuojame pirkti butą. Radome patinkantį variantą, bet paaiškėjo, kad dvibutyje įrengti 4 butai, todėl oficialiai pirktume ne butą, o namo dalį. Su kokiais teisiniais sunkumais ir nepatogumais galime susidurti ateityje, jei vis dėlto nuspręstume pirkti tokį „neoficialų“ butą?“ – klausia Miglė iš Vilniaus r.

Atsako advokatų profesinės bendrijos „Balticlaw Pranckevičius, Valiulis ir partneriai“ advokatas Andrius Pranckevičius.

Remiantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, perkant nekilnojamojo turto dalį tarp savininkų susiklosto bendrosios dalinės nuosavybės (bendraturčių) santykiai, o bendra nuosavybė valdoma bendraturčių sutarimu derinant bendrus interesus. Tokiu atveju ypač svarbūs šie aspektai:

kiekvienas iš bendraturčių, proporcingai savo daliai, turi teisę į bendro daikto (turto) duodamas pajamas, atsako tretiesiems asmenims pagal prievoles, susijusias su bendru daiktu (turtu), taip pat privalo apmokėti išlaidas jam išlaikyti ir išsaugoti, mokesčiams, rinkliavoms ir kitoms įmokoms. Jeigu vienas iš bendraturčių nevykdo savo pareigos tvarkyti ir išlaikyti bendrą daiktą (turtą), jis privalo atlyginti kitiems bendraturčiams nuostolius, kurių jie turėjo dėl šios pareigos nevykdymo.

Nusprendus parduoti bendraturčiui priklausančią nekilnojamojo turto dalį, Civiliniame kodekse numatyta pareiga pirmiausia per notarą parduodamą dalį pasiūlyti pirkti kitiems bendraturčiams, nurodant kainą ir pardavimo sąlygas. Šios pareigos neįvykdžius, pirkimo–pardavimo sandoris negali būti vykdomas.

Norint įkeisti bendrai priklausančio nekilnojamojo turto dalį hipoteka (pvz., imant paskolą), būtina gauti kitų bendraturčių sutikimą arba turėti notaro patvirtintą bendraturčių naudojimosi daiktu sutartį, kurioje įkeičiama dalis būtų tiksliai nustatyta.

Apibendrinant reikia pastebėti, kad bendroji dalinė nuosavybė ne tik varžo asmens teisę savo nuožiūra valdyti, disponuoti ir naudotis savo nuosavybės teise, bet tam tikrais atvejais ir pritraukia papildomų pareigų. Siekiant to išvengti, rekomenduotina įsigytą butą atidalyti ir tai oficialiai įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.

 

Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis CK nuostatomis, pateikta įvertinus klausime nurodytas aplinkybes, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.

 

Rekomenduojami video