Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dalinė apdaila – didysis naujakurių galvosūkis. Kaip žinoti, ką iš tiesų pasirinkote?

Naujos statybos būstą perkantys naujakuriai susiduria su galvosūkiu dėl dalinės apdailos. Kadangi nėra teisiškai reglamentuota, kokie darbai privalo būti atlikti, nekilnojamojo turto vystytojai pirkėjams siūlo itin skirtingus dalinės apdailos variantus. Būtent todėl atėję apsidairyti viename bute rasite sumontuotą šildymo sistemą, nutinkuotas sienas bei įrengtas pertvaras, o kituose – neišlygintas grindis ir tik pagrindinių komunikacijų įvadus. Ir formaliai, abu butai bus su daline apdaila.

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Rewo“ specialistų teigimu, būsto sutvarkymo poreikis kartais gali skirtis taip smarkiai, kad neapdairiai pasirinkus teks kaip reikiant paploninti piniginę, sugaišti daugiau laiko ir skirti kur kas daugiau energijos.

Brangiausia – šildymo sistema

Specialistų teigimu, svarbiausias ir brangiausias apdailos darbas, kuris toli gražu ne visada įeina į dalinės apdailos paketą, bet kurį būtina įvertinti – šildymo sistemos įrengimas. Jei to nebus padaryta, jai turėsite paskirti didžiausią įrengimui skirtų lėšų dalį.

„Svarbiausias dalykas, į ką reikia atkreipti dėmesį ir tiksliai išsiaiškinti, – ar NT plėtotojas pasirūpins šildymo sistema. Šildymo sistemos įrengimas ne tik brangus, bet ir labai ištęsia kitus darbus. Namuose radus, pavyzdžiui, tik įvadą dujiniam šildymui, jums patiems teks rūpintis katilo įsigijimu, grindinio šildymo išvedžiojimu ar radiatorių montavimu. Net jei katilas ir bus pakabintas, įsitikinkite, kad jis paruoštas naudojimui – deja, tenka girdėti, kad ir tokių situacijų pasitaiko“, – sako „Rewo“ statybos projektų vadovas Vidmantas Gramauskas.

Jo teigimu, su modernia, veikiančia šildymo sistema parduodamas būstas ne tik pareikalaus mažiau investicijų, bet ir leis greičiau įsikurti.

„Šiuo metu Pilaitėje plėtojamame projekte „Nok Nok Home“ įrengėme butus su pilna daline apdaila, į kuriuos atvykę apsidairyti rasite aeroterminiu būdu apšildomus namus su veikiančiu šilumos siurbliu, išvedžiotą grindinį šildymą ir tik dangos klojimo laukiančias grindis. Tai reiškia ne tik šildymo sistemos įrengimui sutaupytas lėšas, bet ir kur kas greičiau vykstančius kitus etapus: gruntavimą, tinkavimą, dažymą bei kitus vidaus apdailos darbus, nes viskas džius greičiau“, – aiškina V. Gramauskas.

Statybos projektų vadovas rekomenduoja įvertinti ir bendrą pasirinktos šildymo sistemos ekonomiškumą, mat ilgalaikėje perspektyvoje nuo to priklausys, kiek kainuos būsto išlaikymas.

„Būsto vertę, jo kainą visada būtina vertinti kompleksiškai ir suvokti, kad svarbiau ne tai, kiek būstas jums kainuoja dabar, bet ir tai, kiek jo išlaikymas ir priežiūra kainuos ateityje. Namo statybai naudotos medžiagos bei pasirinkta šildymo sistema šiame kontekste yra itin svarbi dedamoji“, – įsitikinęs specialistas.

Pertvarų subtilybės

Antrasis svarbus dalinės apdailos dėmuo – pertvaros bei grindys. Būtina išsiaiškinti, kokios jos, bei įvertinti, kiek papildomos apdailos joms reikės.

„Žinokite, kad vidinės pertvaros savaime nėra privalomas dalinės apdailos elementas. Dalis vystytojų jų neįrengia motyvuodami tuo, kad pirkėjas pats galės tai padaryti savo nuožiūra. Tačiau tai ne visada yra teisinga: įsigyjamo būsto plotas be pertvarų yra didesnis, o pirkėjas, sumokėjęs už didesnį plotą ir įsirengęs pertvaras, galiausiai turi mažiau gyvenamojo ploto“, – aiškina V. Gramauskas.

Specialisto teigimu, jei pertvaros įrengtos, svarbu įvertinti jų tipą ir numatyti, kiek dar investicijų joms gali prireikti.

„Vidinės pertvaros skiriasi medžiagomis bei įrengimo technologija. Tarkime, jos gali būti mūrinės, dėl to dažniausiai netinkuotos ir sunkiai „pasiduodančios“ tolimesniems elektros instaliacijos išvedžiojimo darbams. Jei pertvaros iš gipso kartono su vata, jos greičiausiai jau bus paruoštos dažymui, pasižymės gera garso izoliacija“, – aiškina V. Gramauskas

Finansiniai aspektai – vis dar kietas riešutėlis

Specialisto teigimu, žvelgdami į pirkti ketinamo būsto brėžinius bei apžiūrėdami jį gyvai pirkėjai tikrai ne visada sugeba teisingai įvertinti visus finansinius aspektus.

„Esame paskaičiavę, kad norint įsirengti būstą taip, kad liktų galvoti tik apie baldus ir buitinę techniką, reikia maždaug 300 eurų vienam kvadratiniam metrui. Tuo tarpu, jeigu planuojate įsigyti būstą, kuris yra be pilnos dalinės apdailos – šildymo sistemos, pertvarų, ištinkuotų sienų, išbetonuotų grindų, išvedžiotų inžinerinių sistemų ir kitų svarbių darbų – finansų poreikis padidėja maždaug trečdaliu, o kvadratinio metro įrengimo kainą pasiekia ir 400 Eur. Tai yra labai svarbus argumentas renkantis tarp dviejų skirtingo įrengimo būstų, kurių plotas ir kaina yra panaši“, – įsitikinęs V. Gramauskas.

Priklausomai nuo to, ko nori ir kokiu biudžetu disponuoja pirkėjas, kiekvienas dalinės apdailos variantas gali būti priimtinas. Tačiau bet kuriuo atveju svarbu įvertinti, ar norite įsikelti greitai, ar kaip tik turite laiko bei finansinių rezervų palaukti ir būstą įsirengti pagal savo norus. Apgalvojus, kokį apdailos paketą renkatės, įsikūrimo laiką galima sutrumpinti kone dvigubai.

„Įsigyjant būstą į jį persikelti gyventi dažniausiai norima kuo greičiau, tačiau realiai darbai gali užtrukti ir 4-5 mėnesius. Tai reiškia, kad tuo metu ne tik finansuosite naują būstą, tačiau lygiagrečiai teks išlaikyti ir esamą, o tai – papildomos išlaidos. Svarbu įvertinti net ir metų laiką. Jei tai pavasaris, vasara ar ankstyvas ruduo, tikėtina, kad meistrų užimtumas bus didelis, o kainos – aukštesnės. Daugiau šansų, kad norimus meistrus galėsite pasisamdyti ir jų paslaugos pigiau kainuos būtent žiemą“, – primena specialistas.

Rekomenduojami video