Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Etiketes skaitykite ir pirkdami vaisius

Šiais laikais vis daugiau gyventojų kenčia nuo alergijų, dažnai jos pasireiškia mažiems vaikams. Žmonės skundžiasi, jog suvalgius vaisių ar daržovių, vaiką išberia, tačiau sužinoti, kas sukėlė alerginę reakcija, nėra lengva. Mat neaišku, kuo produktai buvo nupurkšti.

Prekybos vietose akys raibsta nuo egzotinių vaisių gausos. Šeimininkės planuoja, kokius konditerijos šedevrus pateiks artimiesiems ir draugams per šventes. Tačiau reta žino, kad vienas patiekalo ingredientas gali sukelti nepageidaujamą organizmo reakciją. O ir žinoti yra sunku, mat pripažinkime - parduotuvėje nėra lengva aptikti informacijos, kuo nupurkštas vaisius ar daržovė.

Pagal Europos Sąjungos reglamentus informacija dėl citrusinių vaisių, kurie nuėmus derlių buvo apdoroti tam tikromis medžiagomis, turi būti matoma vartotojui. Kitaip sakant, jūs atėję apsipirkti turite matyti informaciją, kuo buvo apdoroti, pavyzdžiui, mandarinai, apelsinai ar greipfrutai.

„Informacija paprastai nurodoma kainų etiketėje, pavyzdžiui, kad vaisius apdorotas imazalilu (tai fungicidas, apsaugantis vaisius nuo gedimo), kuris naudojamas dažniausiai. Jeigu matote, kad vaisius apdorotas vašku ir nematote informacijos apie apdorojimą, galite kreiptis į tą prekybos centrą arba pateikti skundą“, - aiškino Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Algintė Serapinaitė.

Pasak pašnekovės, vaisiai, atkeliaujantys iš tolimų šalių, gali būti nuskinti prinokę arba ne. Jeigu dar nesunokę, jiems apdoroti naudojamos etileno dujos. Jei vaisiai nuskinami sunokę, siekiama, kad jie neprarastų savo prekinės išvaizdos, todėl naudojamos konservuojančios medžiagos.

Kyla klausimas, ar saugu, tarkime, tortams kepti naudoti tarkuotą citrinos ar apelsino žievelę, kai vaisius apdorotas kad ir imazalilu? A.Serapinaitė tikino, jog ši medžiaga labai sunkiai nusiplauna, todėl jeigu norite tarkuotos žievelės, rinkitės ekologiškus vaisius.

Etileno dujos dažniausiai naudojamos kiviams, abrikosams, nektarinams, vynuogėms, jie nuskinami dar nesunokę, ir toliau nokinami, kol pasieks galutinį vartotoją. O taip pat tokiems vaisiams, kaip obuoliai, kriaušės, apdoroti naudojami specialūs vaškai. „Jeigu akivaizdžiai matote, kad vaisius padengtas vašku, žievelę nulupkite kiek įmanoma storiau“, - akcentavo A.Serapinaitė.

Kad vaisius apdorotas, vizualiai įmanoma pamatyti (pvz., vaškai), tačiau dėl pesticidų likučių ir jų normų viršijimų vaisiuose paprastas vartotojas nieko nesupras. Taigi kokios buvo naudotos medžiagos auginimo metu, sužinoma atliekant laboratorinius tyrimus.

Aptarėme citrusinių vaisių apdorojimą, o kuo apdorojamos daržovės, kad ilgiau išsilaikytų? Anot specialistės, kalbant apie morkas, kopūstus, bulves, kitas vietines arba iš netoli atvežtas daržoves, nereiktų bijoti, kad jos kuo nors apdorotos. „Apdorojami tik įvežtiniai vaisiai, kad jie ilgiau išsilaikytų. Per kelerius metus nebuvo atvejų, kai vietinėse morkose, kopūstuose, burokėliuose būtų nustatyti viršijantys normas pesticidų likučiai. Tiesiog reikia švariai nuplauti, kad išvengtumėme mikrobiologinės taršos“, - sakė ji.

Rekomenduojami video