Redakcijos archyvo nuotr.

Šaltuoju metų sezonu netrūksta apsinuodijusiųjų smalkėmis (anglies monoksidu). Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos apsinuodijimų skyriaus specialistai 2019 metais dėl apsinuodijimo smalkėmis konsultavo 28 kartus, dėl apsinuodijimo gaisro dūmais – 25 kartus. Ar žinote, kaip atpažinti tokį apsinuodijimą? Ką tokiu atveju daryti?

Apsinuodijęs nesunkiai, visus simptomus žmogus paprastai pajunta pats. Jį kamuoja galvos skausmas, svaigimas, ūžimas ausyse, dažnas kvėpavimas, pykinimas, vėmimas, nuovargis, pradeda pulsuoti smilkiniuose.

Vidutinio apsinuodijimo atveju vargina stiprus galvos skausmas, koordinacijos sutrikimas, silpnumas ar bejėgystė, alpimai, trumpalaikiai sąmonės praradimai, mieguistumas, sumišimas, padažnėja pulsas.

Apsinuodijus sunkiai, žmogus praranda sąmonę, jį ištinka traukuliai, sutrinka širdies veikla bei kvėpavimas, nebesiorientuojama aplinkoje, tad tokį apsinuodijimą gali pastebėti tik aplinkiniai.

Įtarus apsinuodijimą smalkėmis, nukentėjusįjį būtina išvesti (ar išnešti) į gryną orą ir nedelsiant kreiptis pagalbos.

Visais atvejais, jei įtariate, kad apsinuodijote smalkėmis ar taip nutiko šalia jūsų esančiam asmeniui, geriausia nedelsiant skambinti į Apsinuodijimų informacijos skyrių (tel. numeriu 8 523 62 052). Specialistai konsultuoja visą parą. Jums bus išsamiai patarta, kaip elgtis, ar reikia kreiptis į gydytoją, vykti į ligoninę. Labai svarbu atminti, kad apsinuodijimas smalkėmis gali būti grėsmingas gyvybei, tad delsti jokiu būdu negalima.

Pagrindiniai smalkių šaltiniai yra automobilio išmetamosios dujos, kaminai, krosnys, židiniai, dujiniai šildymo katilai, viryklės, džiovyklės, šildytuvai, kepsninės, gaisrai, tad norint apsisaugoti, būtina:

  • bent kartą metuose tikrinti ir valyti krosnis, šildymo katilus;
  • įsirengti bent vieną į anglies monoksidą reaguojančią signalizaciją (detektorių);
  • nelaikyti automobilio užvestu varikliu garaže, net jei garažo durys atidarytos;
  • tinkamai prižiūrėti dujų prietaisus, o namų šildymo sistemos priežiūrai (įrengimui, valymui, remontui) išsikviesti tik tos srities specialistus;
  • nepalikti įjungtų šildytuvų be priežiūros, juos statyti toliau nuo užuolaidų ir baldų, o išeinant iš namų – būtinai išjungti.