Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kad vasaros malonumų neapkartintų vabzdžiai

Vasara – ne tik saulės kaitros, poilsio, maudynių, malonumų, bet ir pavojų metas. Tarp tų pavojų - smagų pasisėdėjimą gamtoje galintys apkartinti uodai, vapsvos, bitės ar širšės. Kas juos privilioja, kaip nuo jų apsiginti ir ką daryti, jei vis dėlto įgėlė?..

Kaip išvengti įgėlimo

Jeigu norite išvengti i vabzdžių – bičių, širšių, vapsvų – įgėlimo, prieš eidami į lauką nesikvėpinkite stipraus gėlių kvapo kvepalais. Moteriški rožių ar pakalnučių aromatai pritraukia vabzdžius; taip pat juos gali privilioti ledų ar vaisių kokteiliai, tad gamtoje rekomenduojama vengti saldėsių. Atbaidyti uodus padeda specialios priemonės, tačiau svarbu tinkamai jas pasirinkti.

„Renkantis repelentus, labai svarbu atkreipti dėmesį į jų naudojimo subtilybes. Vienus galima purkšti ant drabužių, kiti gali būti naudojami tik ant odos. Taip pat svarbu pasižiūrėti, nuo kokio amžiaus galima naudoti priemonę, nes mažesnių vaikų oda yra jautresnė, lengviau pažeidžiama, tad kai kurios priemonės gali ją sudirginti“, – atkreipė dėmesį vaistininkė Jovita Juodsnukytė.

Anot jos, alergiškiems arba mėgstantiems natūralias priemones gali pagelbėti ir eteriniai aliejai: čiobrelių, levandų, citrinų, citrinžolių, rozmarinų ir pipirmėčių.

Galima pasigaminti patiems

„Atlikti tyrimai patvirtino, kad korimbijų (citrinakvapių eukaliptų) eterinis aliejus toks pat veiksmingas, kaip populiarusis DEET (cheminė medžiaga, įeinanti į  repelentų, skirtų apsaugoti žmogų nuo erkių bei kraujasiurbių vabzdžių, sudėtį), kuris gali padaryti žalos įtaką žmonių sveikatai“, – Amerikos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenis pristatė Lietuvos aromaterapeutų asociacijos narė aromaterapeutė Laimė Kiškūnė.

Laimė Kiškūnė

Natūralumo mėgėjams ji pataria patiems nesunkiai pasigaminti purškiamą priemonę, atbaidančią uodus ir kitus kraujasiurbius. Tam prireiks buteliuko hidroliato (augalų vandens) bei korimbijų eterinio aliejaus.

„Hidrolatą galite rinktis savo nuožiūra, ypač puikiai tiks tie, kurie mažina niežėjimą, alergiją, pavyzdžiui, šlamučių, arba uždegimą – levandų. Tiesiog įlašinkite eterinio aliejaus į hidroliato buteliuką ir užpurkškite ant drabužių ar odos. Eterinio aliejaus koncentracija turėtų būti bent 10 proc. Kaskart prieš naudodami mišinį gerai suplakite, nes eteriniai aliejai beveik netirpsta vandenyje“, – patarė L.Kiškūnė.

Pasak jos, uodus atbaido ir kiti tradiciškai naudojami eteriniai aliejai – citrinžolių, pelargonijų. Juos galima maišyti su korimbijų eteriniu aliejumi arba naudoti atskirai.

Eterinius aliejus, ypač skirtus uodams baidyti ir naudojamus vaikams, aromaterapeutė ragina skiesti tik su vandeniu arba hidrolatu. Vanduo sumažina jų lakumą, todėl ilgiau išliks kvapas ir mišinio efektyvumas bus didesnis. Kita vertus, spiritas nėra tinkamiausias skiediklis vaikiškai aromaterapijai.

O jei vis dėlto įkando?

Ką daryti, jei apsiginti nuo kraujasiurbių nepavyko ir jie įgėlė?

Jei įgėlė bitė, reikia nesuspaudžiant nuodų maišelio pašalinti geluonį. Tą galima padaryti peilio galu, atsargiai nubraukiant geluonį į šoną. Vapsvos geluonies nepalieka.

„Visų pirma uodo įkastą vietą reikėtų pašaldyti naudojant šaltą kompresą arba vėsinantį poveikį turinčius gelius. Visų šių gelių sudėtyje yra antialerginių ir priešuždegiminių vaistų, tad jie iš karto vėsina malšindami niežulį, taip pat palengva mažina uždegimą, patinimą ir raudonį”, – teigė vaistininkė J.Juodsnukytė.

Itin svarbu nekasyti įkąstų vietų, kad nepadidintumėte tinimo, taip pat išvengtumėte infekcijų rizikos. Anot vaistininkės, įkandus uodui vartoti geriamus vaistus nuo alergijos rekomenduojama tik simptomams neslūgstant, o širšių, bičių ir vapsvų įgeltos vietos patinsta beveik visuomet, tad nuraminti pažeistą vietą galima priešalerginiais vaistais. Šie ne tik skatina greitesnį gijimą, malšina tinimą, bet ir mažina niežėjimą. Jeigu jaučiate didelį skausmą, galima išgerti ir vaistų nuo skausmo.

Alerginių reakcijų vis dažniau pasitaiko ir uodams įkandus

Alergijų grėsmė

Neretai manoma, kad alergiją sukelia tik bites ir širšės, vis dėlto alerginių reakcijų vis dažniau pasitaiko ir uodams įkandus. Tokias vietas įprastai galima numalšinti vaistais nuo alergijos, tačiau įgėlus bet kokiam vabzdžiui būtina stebėti organizmo reakcijas.

„Labai alergiškiems žmonėms po įgėlimo gali prasidėti anafilaksinis šokas, o tai labai rimta būklė, reikalaujanti greitos reakcijos. Pastebėjus tokius simptomus kaip dusimas, kraujospūdžio kritimas, baimė, nerimas, burnos ertmės tinimas, būtina skubiai kreiptis į gydytoją. Kol nukentėjęs žmogus dar gali nuryti, būtina suvartoti antialerginių vaistų”, – pabrėžė J.Juodsnukytė.

Kenčiantiems nuo vietinės alergijos gali padėti paprasčiausi vaistai, malšinantys alergijos simptomus. Tačiau renkantis vaistus nuo alergijos reikėtų atkreipti dėmesį, kad yra senosios kartos preparatų, kurie turi nemažai šalutinių poveikių – slopina, migdo, mažina budrumą. Juos reikėtų gerti vakare, prieš miegą, nes pavartojus negalima vairuoti, sunku išlikti darbingam. Kasdieniam vartojimui vertėtų rinktis naujosios kartos preparatus, kurie nepaveikia budrumo.

Kada būtina vykti į ligoninę?

Vabzdžių įkandimus patyrusių pacientų Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Skubiosios pagalbos skyriuje šiltuoju metų laiku sulaukiama nuolat. Vis dėlto medikai pripažįsta, kad tik menka dalis pacientų kreipiasi pagrįstai, ir ragina žmones tokiose situacijose išlaikyti šaltą protą: pajutus pirmuosius simptomus – niežulį, patinimą ar paraudimą, nelėkti kūlversčiais į ligoninę.

„Bičių, vapsvų ar mašalų įgėlimo vietoje oda parausta, patinsta, niežti, atsiranda lengvo uždegimo reiškinių, kartais gali susidaryti pūslelių. Įgėlus bitėms, širšėms ir vapsvoms įprastinė audinių reakcija įgėlimo vietoje būna aštrus skausmas, patinimas, paprastai išnykstantis per kelias valandas ar kelias dienas“, – sakė Apsinuodijimų informacijos biuro vedėja gydytoja toksikologė Laima Gruzdytė.

Skubiosios pagalbos skyriaus medikai, įgėlus vabzdžiui , pataria stebėti savijautą ir nekomplikuotais atvejais gydytis namuose . Bet visiškai kitaip turėtų elgtis žmonės, kurie yra alergiški – jie nedelsiant turėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Alergiškiems žmonėms ir vienos bitės įgėlimas gali sukelti gyvybei grėsmingą išplitusią viso organizmo alerginę (anafilaksinę) reakciją, kai išberia visą kūną, ima trūkti oro, krinta kraujospūdis, vystosi šokas. Bičių ar vapsvų nuodams jautrus žmogus visada su savimi turi nešiotis gydytojo alergologo paskirtus vaistus.

Taip pat mirtiną pavojų gali sukelti nepastebėtas vabzdys, su maistu ar gėrimais patekęs į burną ir įgėlęs ryklėje ar gerklose. Prasidėjęs tinimas gali sutrikdyti kvėpavimą.

Kvapi asmeninė higiena

Tai, kad uodus itin vilioja žmogaus prakaito kvapas, – ne naujiena. Dėl šių ir kitų priežasčių vasarą itin svarbu laikytis asmeninės higienos taisyklių.

„Daugelis eterinių aliejų pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, kai kurie iš jų yra veiksmingi prieš antibiotikams atsparias bakterijas, virusus ir grybelius. Labiausiai žinomas antimikrobinis, priešgrybelinis eterinis aliejus – pražangialapių mirtenių (arbatmedžių), tačiau yra ir daugiau veiksmingų eterinių aliejų – eukaliptų, pelargonijų, levandų, citrinžolių, raudonėlių, čiobrelių, kurie gana populiarūs asmeninės higienos produktuose“, – teigė L.Kiškūnė.

Iš arbatmedžių, levandų ir eukaliptų eterinių aliejų mišinio pasigamintas 10 proc. losjonas, gelis ar purškalas gali būti naudojamas rankoms, kojoms dezinfekuoti ir kaip dezodoruojanti priemonė. Šia priemone galima sudrėkinti servetėlę, audinį ir apšluostyti rankas, kojas, nusivalyti prakaitą.

„Mano mėgstami ir išmėginti dezodoruojantys eteriniai aliejai yra laurų ir penkiagyslių mirtenių (niaulio) aliejai. Keliais laurų arba niaulio eterinio aliejaus lašais mėgstu išsitepti ryte šlapią kūną po dušo. Diena prasideda maloniu, gaiviu, žvalinančiu eterinio aliejaus kvapu ir terapiniu poveikiu. Taip pat naudoju nedidelės koncentracijos laurų ir niaulio purškalą karštomis vasaros dienomis prakaito kvapui naikinti. O kartais tiesiog pasipurškiu nuostabaus kvapo laurų hidrolatu“, – pasakojo L.Kiškūnė.

 

Birutė Litvinaitė

Rekomenduojami video