Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kai puola muselės ir kandys

Šie vabzdžiai pažįstami daugeliui. Maistinės muselės kankina visą Europą. Mėgstamiausia jų terpė – pūvančios ir rūgstančios daržovių bei vaisių liekanos. O maistinėms kandims labiausiai patinka kasdieniniai stalo produktai.

Įkyrios drozofilos

Vasarą ir rudenį muselės, dar vadinamos drozofilomis, dažniausiai aplimpa gendančius vaisius ir daržoves. Taip pat šie kenkėjai mielai skanauja rūgstančias uogienes, sultis, ypač jei jos laikomos nesandarioje taroje, linksminasi nardydami po vyną, alų ir šampaną, jų galima aptikti ir užsistovėjusių skintų gėlių vazose.

Pasak Šiaulių visuomenės sveikatos centro specialistės Ritos Švambarienės, labai svarbu nelaikyti atvirų šiukšlių maišų, lėkštėse sudėtų įvairių vaisių, daržovių. Visus šiuos produktus reikia laikyti sandariai uždarytus. Jei su šiomis parazitėmis susidoroti vis tiek nepavyksta, specialistai pataria pakabinti lipnių musgaudžių juostų. Taip pat galima pasigaminti nesudėtingus spąstus: į plastikinį butelį įpilti truputį obuolių sulčių, o patį butelį apvynioti lipnia juosta (lipniąja puse atgręžta į viršų): sulčių kvapo priviliotos drozofilos pirmiausia nutūps ant butelio ir čia prilipusios bus pričiuptos.

Maistinės kandys

Suaugusios maistinės kandys dauginasi labai sparčiai. Patelės vienu metu gali sudėti 100–300 kiaušinėlių, o baisiausia, kad juos deda ant arba geriausiu atveju šalia produktų, kuriais vėliau maitinsis lerva (vikšras). Būtent lervos ir pridaro daugiausia žalos. Jos gadina produktus, suteršia juos savo išskiriamais siūlais, išmatomis, išnaromis, kokonais.

Dažniausiai maistinių kandžių įsiveisia miltuose, dribsniuose ar sausuose pusryčiuose, taip pat riešutuose, šokolade, sausainiuose, džiovintuose vaisiuose, vaistažolėse, net sausame naminių gyvūnų maiste, tabake ir jo gaminiuose. Kandys į būstus paprastai atkeliauja su produktų pakuotėmis, kuriose jau būna sudėta kiaušinėlių. Gali patekti ir pro pravertą langą.

Pamačius nors vieną kandį, reikėtų nedelsiant patikrinti spinteles ir kitas vietas, kur laikomi įvairūs produktai, išmesti bent menkiausią įtarimą keliančias pakuotes. Vietas, kuriose produktai buvo laikomi, būtina kruopščiai išvalyti ir kurį laiką tikrinti, ar jose neatsirado voratinklinių siūlų. Lentynas, spinteles, patalpas geriausia valyti acto ir vandens mišiniu, o nesugadintus produktus sudėti į stiklinę, plastikinę ar metalinę tarą sandariais dangteliais. Produktų laikymo vietas būtina reguliariai valyti, o iš esančių plyšių išsiurbti nubyrėjusius maisto likučius.

Naikinimas

Kaip jau minėta, siekiant atsikratyti kandžių pirmiausia reikia rasti jų židinį ir jį kruopščiai išvalyti. Nepakenks išblizginti ir aplinkinius paviršius, spinteles. Sugadintą maistą būtina išmesti. Nedideliam skaičiui kandžių sunaikinti galima naudoti feromonines gaudykles. Cheminiai preparatai lervų neišnaikins, jie įveiks tik suaugusius drugius. Jeigu patelė spėjo sudėti kiaušinėlius, problema po kurio laiko pasikartos. Kadangi maistinės kandys turi sąlytį su maistu, naikinti jų cheminėmis priemonėmis nerekomenduojama.

Natūralios ir saugios priemonės nuo kandžių – į maišelius subertos džiovintos levandos, eteriniu kėnių aliejumi suvilgyti vatos tamponai. Šie vabzdžiai nemėgsta ir tabako, pipirų, apelsinų kvapo. Kovojant su kandimis galima pasitelkti ir gėles – pelargonijas, dilgėles.

Kaip per minutę išnaikinti museles?

Jums reikės: vandens, trupučio acto, bet kokių vaisių sulčių, indų plovimo skysčio, 3 stikliukų. Pripilkite trečdalį stikliuko acto, į kitą stikliuką iki pusės įpilkite vandens, trečią stikliuką pilną pripilkite vaisių sulčių. Visų trijų stikliukų turinį supilkite į lėkštę, įlašinkite tris lašus indų plovimo skysčio, išmaišykite. Lėkštę su mišiniu pastatykite šalia vaisių. Vaisinių muselių greitai neliks.

Rekomenduojami video