Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip atsikratyti ilgauodegių?

Rudenį namus užplūstantys graužikai nėra patys maloniausi įnamiai. Atšalus orams, ilgauodegiai stengiasi iš lauko sulįsti į pastatus, kur šilta ir yra maisto.

Platina ligas

Graužikai – užkrečiamųjų ligų šaltinis. Jie gali pernešti jersiniozę, leptospirozę, trichineliozę, salmoneliozę, hemoraginę karštligę, marą, tuliaremiją ir daugelį kitų mirtiną pavojų žmogaus gyvybei keliančių ligų. Daugelis šių ligų sukėlėjų į žmogaus organizmą patenka per odą, gleivinę ar žarnyną ir yra pernešami per pelių ar žiurkių paliekamas išmatas, seiles, šlapimą, liečiant nugaišusį gyvūną ar valgant apkrėstus vaisius ir daržoves.Siekiant išvengti graužikų platinamų ligų, reikėtų laikyti maistą graužikams neprieinamoje vietoje ar taroje, pašalinti supuvusias daržoves, tinkamai prižiūrėti maisto ruošimo ir laikymo patalpas, nevartoti apgraužtų maisto produktų, daržoves rūpestingai plauti ir tinkamai termiškai apdoroti, tinkamai prižiūrėti aplinką, pašalinti buitines atliekas.

Naikinimo būdai

Pasak dezinfekcijos bendrovės specialisto Andriaus Gambino, apsisaugoti nuo graužikų galima sukuriant jiems netinkamas gyventi sąlygas ir naikinant graužikų populiaciją. Nedideles ertmes jis pataria užsandarinti „Makroflex“ putomis, prikaišiojant į jas vielų, didelius plyšius – užbetonuoti.

Nuo seno žmonės taiko įvairius graužikų naikinimo būdus. Tiesa, vienas jų jau seniai kelia abejonių. Katės, kadaise buvusios pagrindiniu žmonių ginklu kovojant su graužikais, šiais laikais nebėra panacėja – šeimininkų išpaikintos augintinės gana abejingai stebi mažas judančias pelytes. Tiesa, kartais pažaidžia su viena kita, tačiau medžioklės instinkto sočiai primaitinti katinėliai nebeturi. Prekybos centruose galima įsigyti įvairių priemonių kovai su graužikais: lipnių lentelių, klijų, grūdų masalo, vyliaus graužikams, įvairių rūšių spąstų (plastikinių, medinių, metalinių). Dažniausiai naudojama priemonė – spąstai. Bėda ta, kad, naudojant juos sugaunamas tik vienas graužikas.

Nuodai

Nuodai turi ir privalumų, ir trūkumų. Jie gali gana efektyviai naikinti graužikus, tačiau jų būtina priberti daugybėje vietų, tai gali sukelti pavojų naminiams gyvūnams. Graužikų nuodai nėra labai pavojingi žmogui. „Išeitis – kokios nors uždaros ar užrakinamos jauko stotelės su nedidelėmis angomis, pro kurias graužikas pralįstų, tačiau nepatektų naminiai gyvūnai, taip pat negalėtų įkišti rankų vaikai“, – sakė A.Gumbinas.

Nuodų reikia paberti ten, kur graužikai gausiai renkasi, – prie ekskrementų, grindų plyšių. Šią procedūrą reikia kartoti maždaug kas savaitę, kol neliks jokių graužikų lankymosi pėdsakų. Individualių namų gyventojams rekomenduojama statyti nuodų stoteles namo išorėje – graužikai pasimaitins ir nesiverš į vidų.

Galima kreiptis ir į dezinfekcijos įmones. Jų specialistai nustatys kenkėjų rūšį, jų patekimo ir išplitimo galimybes, parinks atitinkamą graužikų naikinimo metodiką ir efektyvius kenkėjų naikinimo preparatus. Šis darbas gali būti atliekamas ir daugiabučiuose, ir individualiuose namuose ar butuose. Graužikus naikinančios įmonės naudoja stipresnio poveikio nuodus, kurie privatiems asmenims neparduodami, taip pat spąstus bei kitas priemones.

Daugiau apie graužikus

  • Lietuvoje labiausiai paplitusios naminės pelės ir pilkosios žiurkės.
  • Naminės pelės gerai laipioja, į tolį nušoka apie 30 cm.
  • Maitinasi 15–20 kartų per dieną. Minta viskuo, tačiau pirmenybę teikia grūdų produktams.
  • Gali gyventi be vandens, jeigu gauna pakankamą jo kiekį su maistu.
  • Labai vislios, daugintis pradeda dviejų mėnesių amžiaus, kas 40–50 dienų atsiveda 4–7 palikuonis.
  • Gali pralįsti pro 6 mm skylę, bėgioti bet kokiu horizontaliu ar vertikaliu paviršiumi, elektros laidais.
  • Pilkosios žiurkės lizdus suka požeminiuose urvuose, dažniausiai arti vandens šaltinių, kanalizacijos vamzdžiuose ir mėšlo krūvose, arti šiukšlynų, pastatuose, sandėliuose ir po jais.
  • Žiurkės minta viskuo, tačiau pirmenybę teikia šviežiai mėsai, mėgsta žuvį, kukurūzus, avižas, augalinius riebalus, neperdirbtus grūdus.
  • Žiurkės gali išpjauti viščiukus, mažus triušiukus, išgerti paukščių kiaušinius.
  • Subręsta dviejų mėnesių, per metus atsiveda 4–7 vadas, kaskart nuo 8 iki 12 jauniklių.
  • Žiurkės nelabai judrios, tačiau puikiai rausiasi, plaukia.

 

Parengė Mantas Spalvinis

 

Rekomenduojami video