Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip naikinti virusus namuose?

Lietuvoje kol kas nėra užsikrėtusiųjų grėsminguoju koronavirusu, tačiau šaltuoju metų laiku žmonės dažnai peršąla ir suserga gripu ar kitomis virusinėmis ligomis. Dezinfekcija reikalinga ne tik viešose vietose: prekybos centruose, medicinos įstaigose, mokyklose, darželiuose, bet ir namuose, jei šeimos narys susirgo užkrečiama liga. Kaip turėtume elgtis, kad neužsikrėstume nuo sergančių?

Patalpų vėdinimas

Dauguma virusų plinta oro lašeliniu būdu, sergantiems kosint, čiaudint. Kai virusų koncentracija ore pasidaro labai didelė, net sveiko žmogaus imunitetas nebepajėgia su jais kovoti. Net jei namuose nėra sergančiųjų, kambarius reikia vėdinti 2–3 kartus per dieną, ypač prieš miegą, nes virusai itin sparčiai dauginasi uždaroje patalpoje. Greičiausiai oras kambaryje pasikeis, jeigu bus sukeltas skersvėjis nors 3–5 minutes, net jei lauke šalta. Uždarius langą, patalpa vėl greitai prišils.

Saulės šviesa

Kenksmingus mikroorganizmus užmuša saulės šviesoje esantys ultravioletiniai spinduliai, tad šviečiant saulei reikėtų atverti visus langus, o žiemą reikėtų naudoti specialias ultravioletinių spindulių lempas.

Karštis

Kenksmingus virusus ir bakterijas naikina aukšta temperatūra, karštis, todėl žiemą ir ankstyvą pavasarį vertėtų retkarčiais pasikaitinti pirtyje, gerai išprakaituoti.

Ligonio patalynę ir apatinius rūbus būtina ne įprastai išskalbti, o nukenksminti karščiu. Jeigu jūsų skalbyklėje vandens temperatūros negalima nustatyti iki 95 laipsnių – skalbinius rekomenduojama išvirinti. Dabar virinimas nepopuliarus, tačiau jį vertėtų prisiminti, kai siaučia pavojingos ligos. Skalbinius patartina virinti pusę valandos su ūkinio muilo drožlėmis. Indus, stalo įrankius, kuriais naudojasi ligonis, reikėtų ne tik išplauti indaplovėjė ar kriauklėje, bet palaikyti verdančiame vandenyje.

Augalai

Yra augalų, turinčių eterinių aliejų, kurie sėkmingai naikina virusus: česnakai, kvapiosios pelargonijos, arba jeronimai, eukaliptų, kilniųjų lauramedžių aliejus, arbatmedžio aliejus. Šiais aliejais patariama pasitepti nosies šnerves, kai namuose yra ligonis ar kai lankome sergančius žmones.

Spirito actas

Dezinfekuoti virtuvę, indus ir įrankius tinka spirito actas. Juo reikėtų valyti medines pjaustymo lenteles, kitus medinius paviršius. Virtuvės ar vonios plyteles, klozetą tiesiog apipurkškite neskiestu actu ir palikite įsigerti mažiausiai vieną valandą. Po to paviršių nušveiskite kempine.

Dezinfekuojamieji skysčiai

Daug mikrobų susikaupia ant kompiuterio klaviatūros, pelės, televizoriaus pultelių, baldų, spintelių rankenėlių, sofos ar fotelio porankių. Ypač užteršta būna lauko durų rankena. Didžiausia mikrobų kaupimosi vieta vaiko kambaryje yra žaislai.

Prekybos centruose gausu ploviklių ir valiklių, turinčių antibakterinį poveikį, tačiau jie yra stiprūs alergenai. Viena iš nekenkiančių dezinfekuojančių medžiagų yra hipochlorito rūgštis. Su hipochlorito rūgštimi pagamintas dezinfekuojamasis skystis tinka net naujagimiams ir nėščiosioms. Ja galima saugiai dezinfekuoti visus paviršius namuose.

Alkoholis. Yra pirkti įvairių alkoholio pagrindu pagamintų dezinfekcinių skysčių, pavyzdžiui, salicilo spiritas. Jų neturint, greitai paviršių, buitinių įrankių ir rankų dezinfekcijai tinka ir 40 laipsnių degtinė. Spiritu ar degtine suvilgytu skudurėliu galima valyti natūralia ar dirbtine oda dengtus baldų paviršius. Alkoholis naikina tuberkuliozės bei auksinio stafilokoko bakterijas, grybelį, hepatito B virusą, ŽIV, HCV, adenovirusą, rotavirusą, papovavirusą ir kt.

 

Parengė Valda Dagilė

Rekomenduojami video