Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip nuo virusų apsaugoti namus

Pasaulyje ir Lietuvoje plintant koronavirusui paskelbta pandemija. Dėl vis didėjančios tikimybės užsikrėsti ir karantino esame priversti likti namuose, todėl būtinų higienos principų turėtume laikytis ne tik viešose vietose, bet ir namuose. Kokius paviršius ir daiktus turėtume dezinfekuoti pirmiausia?

Visų pirma, reikėtų pasirūpinti, kad savo aplinkoje sumažintume mikrobų kiekį ir užkrato grėsmę. Svarbiausia – asmeninė ir namų švara. Mikrobiologai teigia, kad namuose dažniausiai reikia valyti nuolat rankomis liečiamus plotus ar daiktus. Anot jų, dauguma virusų išlieka gyvybingi tik keletą valandų, tačiau yra bakterijų, kurios nusėdusios ant sauso paviršiaus nežūsta net keletą dienų. Rizika kyla dėl neapdairumo – net nežinodami galime prisiliesti prie tų paviršių, o tada pirštais paliesti veidą ir taip užsikrėsti.

Gydytojai higienistai teigia, kad paprastas ūkinis muilas ir vanduo yra efektyvios priemonės rankoms plauti, nes muilas suardo virusų baltyminį apvalkalą ir jie žūsta, jei rankos plaunamos ne trumpiau kaip 20 sekundžių. Tačiau dabar, kai tikimybė užsikrėsti ypač padidėjusi, galima pasirūpinti ir papildoma apsauga. Patikimiausiai nuo užkrato saugo 62 proc. (arba stipresnis) medicininis spiritas, skiestas baliklis su chloru, vandenilio peroksidas. Prieš naudodami bet kokius dezinfekantus būtinai perskaitykite instrukcijas ant pakuotės ir jomis vadovaukitės.

Ypač skrupulingai higienos taisyklių reiktų laikytis virtuvėje gaminant maistą, pavyzdžiui, jei ruošėte žalią mėsą, reiktų gerai nuplauti ir dezinfekuoti pjaustymo lentelę. Beje, pravartu turėti atskiras pjaustymo lenteles žuviai, mėsai ir daržovėms. Po kontakto su termiškai neapdorota mėsa būtina iš karto nusiplauti rankas, tik po to galima liesti kitus maisto produktus ar valgyti.

Įprastomis sąlygomis kartą per savaitę dvi darome kapitalinį tvarkymąsi, įprasta, nusistovėjusia tvarka plauname grindis ir siurbiame kilimus, tačiau dabar, kai užkratas plinta greitai ir yra nenuspėjamas arba jei namuose yra sergantis žmogus, plovimo ir valymo turėtumėte griebtis daug dažniau nei įprastai – bent kartą per dieną.

Didžiausia ligas sukeliančių mikrobų koncentracija būna ant durų, vandens maišytuvų rankenų, namų raktų, nuotolinio valdymo pultų. Vykdant tikslingą dezinfekciją kaip tik šiuos objektus ir reikia valyti dezinfekciniu skysčiu bent kartą per dieną, ypač jei namuose yra ligonių. Nepamirškime dezinfekuojančia drėgna servetėle namuose nuvalyti ir elektros jungiklių. Jei kompiuteriu dalijasi keli šeimos nariai ar svečiai, reiktų dezinfekuoti klaviatūrą ir pelę. Taip pat turėtų būti valomi raktai, piniginė, nuolaidų kortelės, rankinės, pirkinių krepšiai, jų dugnas ir rankenos, ypač jei grįžote iš parduotuvės ar poliklinikos. Nepamirškite kasdien nuvalyti ir savo mobiliojo telefono, kuriuo naudojatės visur – gatvėje, parduotuvėje, namuose – ant jo taip pat nusėsta virusai.

Virtuvėje dažniau plauti ir valyti reiktų ne tik pjaustymo lentas, bet ir peilių rankenas, kavos aparatą, šaldytuvo rankenas ir jo vidų, ypač vietas, prie kurių liečiasi neparuoštas ir neplautas maistas. Kartą per dieną reiktų dezinfekuoti virtuvės kriauklę ir stalviršius, viryklės ir mikrobangų krosnelės rankenėles. Idealiausia kiekvienai vietai naudoti kitą valiklį.

Nepamirškite ir vonios kambario, kuris dėl drėgmės ir šilumos yra puiki vieta virusams daugintis. Vietos, į kurias ypač turėtumėte atkreipti dėmesį: dušo vonia, kanalizacija, maišytuvai, grindų plotas aplink tualetą, vonios rankšluosčiai, dantų šepetėliai.

 

Parengė Valda Dagilė

 

Rekomenduojami video