Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kaip tapti sėkmingu žveju per tris minutes

Nuo ateinančio šeštadienio, balandžio 21-osios, jau bus galima žvejoti lydekas - baigsis žvejybos taisyklių nustatytas laikas, kai jas draudžiama gaudyti. Kad žūklė žvejui mėgėjui suteiktų malonumą, o tikimybė sugauti aštriadantę kaip reikiant padidėtų, nereiktų ignoruoti esminių ir laiko patikrintų nacionalinių žvejybos ypatumų. Perskaityti šį straipsnį užtruks iki trijų minučių ir kai kam tai bus pirmas žingsnis sėkmingos žvejybos link.

Žvejoti - laikantis taisyklių

Kad žvejyba neapkarstų ir netektų turėti ne visuomet smagių susitikimų su gamtosaugininkais, prieš išsiruošiant į lydekų žvejybą reiktų pasikartoti kelias elementarias taisykles. Pirmoji taisyklė sako: neišsiruošk į žvejybą iš vakaro. Žvejyba draudžiama iki balandžio 20 dienos imtinai, tai reiškia, kad legaliai lydekas galima gaudyti tik nuo 21 dienos, o ne išvakarėse.

Antroji taisyklė: nebūk gobšus, nes tapsi vargšas. Vienam žvejui leidžiama sugauti ir pasiimti daugiausiai 3 lydekas. Minimalus lydekaitės ilgis privalo siekti bent 45 centimetrus. Baudos už pažeidimus nėra juokingos ir tikrai galinčios paprastą žveją bent laikinai paversti vargšu. Gobšuoliams gresia kelių šimtų eurų bauda ir galima žvejybos įrankių (meškerių, valčių ir t. t.) konfiskacija.

„Jei yra bent menkiausia abejonė, kad sugauta lydekaitė neatitinka keliamų reikalavimų, tikrai rekomenduoju ją paleisti. Taip pat nereiktų pamiršti įsigyti ir žvejo bilietą. Nors žmonės išsiauklėjo ir įsigyja leidimus, tačiau vis dar kaskart pasitaiko koks neva užuomarša", - sakė Biržų rajono aplinkos apsaugos agentūros inspektorius Artūras Griška.

Trečioji taisyklė: žvejodamas elkis kaip svečiuose. Ši taisyklė primena apie bendrą tvarkos laikymąsi ir gamtos tausojimą. Į vandenį ar pakrantėse jokiu būdu negalima mėtyti jokių šiukšlių, taros ar nuorūkų. Žvejodami esate svečiuose pas Motiną gamtą, todėl pridera laikytis tvarkos.

Pasak A. Griškos, 5 metrų spinduliu nuo žvejo negali mėtytis jokios šiukšlės. Be to, apsauginėje zonoje negalima kūrenti laužų. Šiuo metu tai labiausiai turėtų būti aktualu gaudantiems žiobrius, kurių gaudymo karštinė prasideda ir tęsis iki gegužės 15 dienos.

Žvejybos ypatumai

Norint sugauti europinę lydeką (lot. Esox lucius) gali užtekti paprasčiausios sėkmės, bet truputėlis papildomų žinių tik padės tą sėkmę prisivilioti.

„Pirmiausia ko prireiks, tai kantrybės. Pradedantys arba ilgesnį laiką nespiningavę žvejai turėtų pasitikrinti, ar tvarkingos žvejybos priemonės - aštrūs ir neatlinkę guminukų galvakabliai, tinkamas valas. Geriausiai tinka pintas valas, kuris turi mažesnę amortizaciją. Taip geriau juntamas žuvies kibimas, o pakirtimas - staigesnis. Tokie dalykai atrodo smulkmenos, bet tai yra svarbi dalis sėkmės formulėje", - sako ne vienerių žūklės varžybų nugalėtojas Austrius Šešeika.

Anot žvejybos veterano Vitalijaus Gasiūno, lydeką pagauti nėra sunku. Daug sunkiau ją surasti.

„Svarbiausia rasti, kur ta lydeka gyvena, baigia jos išnykt. Po nosimi numetus žuviai masalą jau belieka tik formalumai. Kol įsibėgės sezonas, lydekų geriau ieškoti upėse arba mažesniuose vandens telkiniuose. Tikėtina, kad lydekaitės vis dar laikysis arčiau nerštaviečių - prie kranto ir nendrių. Masalui geriausia naudoti nedidelius 5-7 centimetrų švelnesnių spalvinių gamų guminukus", - sakė V. Gasiūnas.

Viliojant lydekaites upėje ne ką mažiau svarbu pasirinkti tinkamą vietą ir laiką. Gera žinia miegaliams, nes, pasirodo, anksti keltis visai nėra būtina.

„Rekomenduoju atkreipti dėmesį į pačią upės vagą. Reiktų stengtis gaudyti ne upės srovėje, o ieškoti užutėkių ir mažiau sraunių vietų, taip pat plotelių, kuriuos pašildo saulė ir nėra šešėlių. Po neršto lydekos nėra pačios stipriausios, o po žiemos, kaip ir visi kiti gyvi padarai, mėgsta pasikaitinti saulėje. Naudoti neagresyviai dirbančius masalus, o masalo pravedimą vykdyti lėtai. Be to, ankstyvą pavasarį lydekas geriausia gaudyti geriausiai po pietų, kuomet saulė jau būna įšildžiusi vandenį. Praktika rodo, kad būtent pavasarį lydekų gaudymas anksti ryte nėra vaisingas, todėl neverta aukoti saldaus rytinio miego", - sako Lietuvos spiningavimo čempionato prizininkas, šalies spiningavimo rinktinės narys Tomas Kulbis.

Jaučiamas sujudimas

Artėjant lydekų gaudymo sezono pradžiai ir prasidėjus žiobrių žūklei, didesnis sujudimas jaučiamas ir žūklės reikmenų parduotuvėse. Daugiau domimasi valais bei dirbtiniais masalais.

„Nuo pirmadienio parduotuvėje jaučiamas pagyvėjimas. Prasidėjęs tikras pavasaris paskatino žvejus atsinaujinti tiek prieš lydekų gaudymo pradžią, tiek ir plūdinių meškerių mėgėjus.

Šiuo metu labiausiai žvejus domina viskas, kas susiję su žiobrių žvejyba", - sakė žvejybos reikmenų parduotuvės „Alex" pardavėjas Konstantinas Aleinikovas.

Anot jo, kokių nors didelių naujovių lydekas gaudantiems žvejams nėra. Kasmet pristatomos naujų spalvinių gamų sukriukės, guminukai, bet populiariausios išlieka standartinės spalvos. Be to, kiekvienas žvejys turi savo pamėgtus masalus ir priemones.

Žvejų teigimu, Širvėnos ežere, ir ne tik, visuomet produktyviai veikia jau klasika tapusių spalvų guminukų deriniai: salotinė su raudona bei pieno spalva su juoda arba mėlyna.

Keptos lydekos receptas

Nors lydeka ir nepriskiriama delikatesinėms žuvims, tačiau, sugauta mūsų vandenyse, ji yra daugiau ar mažiau ekologiška, užaugusi natūraliai ir vien tai jau yra didelė vertybė. Jei pabodo lydeką kepti ant keptuvės, tai kepkite ją orkaitėje - ir darbo, ir riebalų mažiau, o ir skonis kiek kitoks.

Receptas labai paprastas: lydeką nudorokite, nuskuskite žvynus, pagardinkite druska bei turimais prieskoniais (krapais, petražolėmis, česnaku, šiek tiek citrinos). Atskirame inde sutarkuokite keletą morkų su česnaku, sumaišykite su majonezu. Žuvį padėkite ant sviestu ar aliejumi šiek tiek pateptos aliuminio folijos, lydekos vidų prikimškite morkų mišrainės, o kas netelpa, palikite šalia lydekos. Viską uždengę folija pašaukite į 180-200 laipsnių karščio orkaitę ir kepkite bent 40 min. Skanaus ir sėkmingos žūklės!

 

Simonas Gudas

Rekomenduojami video