R. Dovydėno pieš.

„Karantino metu buvo uždaryti grožio salonai, kirpyklos. Dabar driekiasi eilės klientų mėnesiui į priekį. Kodėl mums taip svarbu gražiai atrodyti? Ar išvaizda lemia santykių darną?“– klausia Daiva K. iš Kavarsko.

Atsako Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, dr. Gediminas Navaitis.

„Grožis apdovanotas galia guosti širdis“, – teigia ispanų rašytojas Migelis de Servantesas. Gal todėl ne vienoje pasakoje gražuolės paguosta pabaisa virsta princu.Pasikartojantis pasakų siužetas: gražuolė susižavi pabaisos nuoširdumu, gerumu ir jį pamilsta. Regis, mylėdami vienas kitą, jie galėtų gyventi laimingai ir nekreipti dėmesio į fizinius jo trūkumus. Tačiau visada jausmus sustiprina ir netikėtos (o gal dėsningos?) pabaisos išvaizdos permainos – jis pavirsta patraukliu vaikinu.

Kodėl pasakų herojų ir realių sutuoktinių išvaizda turi būti lygiavertė, arba, jei naudosimės moksliniu terminu,homogeniška (neturinti sandoros skirtumų)?

Psichologas Hansas Eysenckasatliko bandymus, siekdamas išsiaiškinti, ar santuoka yra lygiavertė, vienodai patrauklių vyrų ir moterų sąjunga.

Pirmasis eksperimentas. Studentų grupės vertino bendraamžių poras. Vaikinai pažymiais nuo 0 iki 10vertino merginų išvaizdą, merginos – vaikinus. Susumavus vertinimus paaiškėjo, kad8iš 10 porų, vaikinas ir mergina gavo tą patį balą. Be to, kuo panašesnis įvertintųjų balas, tuo laimingesni jie atrodė ir atviriau reiškė juos siejančius romantiškus jausmus.

Antrasis eksperimentas. Vestuvinės nuotraukos buvo perkirptos pusiau. Ekspertai atskirai vertino jaunikio ir nuotakos patrauklumą. Daugeliu atveju jaunavedžiai sulaukė tapataus įvertinimo.

Išvada gana aiški – (ne)sąmoningai pasirenkame maždaug tokį pat patrauklų gyvenimo draugą, kokie esame patys.

Tyrimais paremtą išvadą, jog poroje vyro ir moters patrauklumas vertinamas panašiais balais, galima kvestionuoti: pirmiausia, ar šis faktas atrodo įtikinamas, ir paklausti pačių sutuoktinių, kaip jie vertina savo išvaizdą.

Apklausos tarsi neigia tyrimų duomenis: pašaliniams stebėtojams atrodo, jog sutuoktiniai yra vienodai patrauklūs, o vestuviniais įžadais susaistytieji savo išvaizdą dažnai vertina kitaip.

Ištyrus laimingas šeimas paaiškėjo, kad labiausiai bendru gyvenimu džiaugiasi tie, kurie tikina sutikę už save gražesnę porą. Šeimyninė laimė dar labiau sustiprėja, jei vyras mano turintis žmoną, kuri yra už jį temperamentingesnė. Sutuoktinė turi tikėti, jog vyras nori artumo dažniau nei ji, todėl ši suteikianti daugiau malonumo jam,nei gauna pati. Tokios altruistinės iliuzijos tampa tvirtos santuokos pamatu. Nors realybėje savo išvaizda ir seksualumu patenkinti sutuoktiniai menkai skiriasi.

Vertindami išvaizdą kartais apsirinkame. Kodėl? Psichologiniai tyrimai padeda atsakyti ir į šį klausimą.JAV buvo atlikta 15 tūkstančių vyrų ir moterų apklausa.Respondentų teirautasi, kuo jiems patrauklūs kitos lyties atstovai.

Moterys teigė, kad vyrams,vertinantiems priešingos lyties patrauklumą, didžiausią reikšmę turi graži išvaizda, po to seka daili figūra, galiausiai – asmenybė.

Vyrų atsakymai atskleidė, kad moters patrauklumas vertinamas, visų pirma,pagal asmenybę, po to dėmesys krypsta į išvaizdą, protą, humorą ir figūrą.

Kodėl moterys taip smarkiai apsiriko? Veikiausiai, remdamosi savo patirtimi pastebėjo, jog vyrai nuolat žvalgosi į grakščias kojas ir iškilias krūtis. Turbūt„pamiršo“, kad vyrai vertindami žmogaus patrauklumą irgi mąsto apie ilgalaikius santykius, beje, daug aiškiau nei moterys skiria tai, dėl ko jiems patrauklus vienadienis nuotykis ir pastovus ryšys.

Tokie požiūrio į moters patrauklumą skirtumai paaiškina, kodėl aplinkiniai panašiais balais vertina sutuoktinius, o kuris nors iš jų galvoja, kad jam itin pasisekė.

Šiuose požiūrio skirtumuose slypi ir dar viena darnios santuokos prielaida. Mergina gali lyginti save su išgalvotu idealu ir manyti, jog dėl tam tikrų priežasčių vyrai ja nesidomi. Tačiau kai atsiranda nuoširdžiai ja besižavintis vyras, būna jam dėkinga. Galima sakyti, jog ji naivi arba labai sumani, nes jau minėtas H.Eysencko tyrimas patvirtino: kuo dažniau vyras žavisi žmonos išvaizda ir aiškiai tai pasako, tuo geresni jų tarpusavio santykiai.