Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Menas pasakyti „ne“

„Man trisdešimt, tačiau gyvenime dar daug ko nemoku. Didžiausia bėda, kad nesugebu atsisakyti. Skambina mama ir prašo jai atvežti vaistų – trenkiu šalin visus savo reikalus ir lekiu, nors pati prastai jaučiuosi. Kaimynė nespėja pasiimti vaiko iš darželio – bėgu aš. Kažkam pratrūko vamzdis – ieškau meistrų. O apie asmeninį gyvenimą iš viso geriau patylėti, net sekso srity nemoku pasakyti „ne“. Negaliu suprasti, ar charakteris kaltas, ar likimas?“ – klausia Jūratė iš Klaipėdos.

Atsako Mykolo Romerio universiteto profesorius dr. Gediminas Navaitis.

Pareikalaus drąsos

Gebėjimas atsisakyti ir apginti savo nuomonę yra mūsų pasirinkimas. O iš pasirinkimų susideda gyvenimas.

Kiekvieną dieną priimame daugybę sprendimų, atsakydami „taip“ arba „ne“. Ir ne tiek svarbu, ar keliamas klausimas mums svarbus. Kur kas svarbiau, kaip mes reaguojame į jo esmę. „Ar iš tikrųjų turiu viską mesti ir tuoj pat mamai nuvežti vaistų?“; „Ar noriu padėti kaimynei?“; „Ar turiu ieškoti meistrų, jei kažkam pratrūko vamzdis?“ „Ar leisiuosi į intymumą su vyru, jei po naktinio budėjimo ligoninėje vos pastoviu ant kojų?“

Kodėl tvirtai ir aiškiai pasakyti „taip“ arba „ne“ daugumai mūsų būna nelengva? Atsakymai gali būti įvairūs. Tačiau tvirtai ir nuoširdžiai pasakyti „taip“ arba „ne“ yra gyvybiškai svarbu, nes gyvenimą kuriame savo pasirinkimais.

Gebėjimas atsisakyti ir apginti nuomonę pirmiausia iš mūsų pareikalaus drąsos. Norint pasipriešinti aplinkai ir eiti savo keliu neišvengiamai teks susidurti su baimėmis, kalte ir nepasitikėjimu savimi. Jei artimam, mylimam žmogui pasakysime „ne“, santykių laukia išbandymai.

Vis dėlto svarbu neišsigąsti, neskubėti užsikarti ant pečių kito žmogaus pozicijos, o pasistengti apginti savo nuomonę. Menas pasakyti „ne“ – tai savo pozicijos įrodymas ne jėga ir kumščiais. Tai ištikimybė pačiam sau, savo vertybėms, nuostatoms ir principams, neįžeidžiant kito žmogaus ir gerbiant jo nuomonę.

Ką daryti?

* Nekaltinti likimo ar charakterio, o prisiimti atsakomybę už savo pasirinkimus.

* Neskubėti pasakyti „taip“, geriau pamąstyti ir paklausti savęs: „Ar man tikrai to reikia? Kas atsitiks bloga, jei atsisakysiu? Kaip pasikeis santykiai su žmogumi, kuriam pasakysiu „ne“? Ar artimi žmonės atkreipia dėmesį į mano nuotaiką, savijautą, galimybes bei jausmus, ar tik siekia išnaudoti savo tikslams?“

* Priimant sprendimą, svarbu laikytis savo nuomonės ir sugebėti paaiškinti, kodėl darote taip, o ne kitaip.

* Gyvenime būna situacijų, kai reikia greitai priimti sprendimą, tokiais atvejais reikėtų vadovautis savo vertybėmis ir intuicija.

* Jei tenka paaukoti savo laiką ir energiją geriems darbams, reikėtų pasidžiaugti, kad galėjote padėti, ir nelaukti jokio atlygio. Jis ir taip sugrįš.

 

Rekomenduojami video