Bendrovės nuotr.

Kai gerokai atšąla orai, ne vienas būsto savininkas susiduria su didele problema – pelėmis ir žiurkėmis. Šie graužikai, ieškodami maisto ir šilumos, ima skverbtis į gyvenamuosius plotus, o jų sukelta žala ir apskritai buvimas šalia nedžiugina nė vieno.

Užkirskite kelią

Geriausias būdas išvengti graužikų savo namuose – užbėgti jiems už akių. Neleiskite jiems įsiveisti. To pasiekti paprasta padeda elementariausias tvarkingumas – laikykitės higienos ir sanitarijos taisyklių, ypač tose vietose, kuriose yra daug maisto ir vandens. Jeigu šeriate naminius gyvūnus, reikia nepalikti maisto likučių, o jeigu prie pamatų ar kitose vietose pastebėjote urvų, vertėtų juos užpilti žvyru arba skalda.

Siekiant išvengti graužikų taip pat rekomenduojama užkimšti įvairias viduje esančias ertmes, net ir pačias mažiausias, kurios iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti nekaltos. Tačiau graužikai yra itin landūs ir pralenda net pro mažiausius plyšelius. Todėl visų pirma užsandarinkite plyšius bei ventiliacijos angas sienose ir grindyse, taip pat tarpus tarp durų, vartų ir pan. Sandarinimui rekomenduojama naudoti ne montažines putas, o tinko mišinį, kad graužikai nepragraužtų. Sienose esančias ventiliacijos angas reikėtų uždengti specialiais metaliniais tinkleliais, su ne didesniais nei 5 kv. mm tarpeliais. Nepamirškite, kad pro didesnius nei 7 mm plyšius jau gali pralįsti nedidelės pelytės.

Naikinimas

Jeigu jums visgi nepavyko apsisaugoti ir graužikai atkeliavo į namus, teks imtis papildomų jų naikinimo priemonių. Nustatyti, ar namuose yra pelių, galite iš triukšmo arba rastų išmatų bei apgraužtų daiktų. Graužikai išardo pastatų izoliacines medžiagas, pragraužia elektros laidus, naikina maistą ir kitus sandėliuojamus produktus, gadina įvairius buities daiktus.

Visų pirma reikia nustatyti, kokie graužikai apsigyveno jūsų namuose ir imtis jų naikinimo darbų. Atsižvelgdami į tai, kas apsigyveno: žiurkės ar pelės, – patalpose išdėliokite lipnius arba mechaninius spąstus graužikams. Kartą per dieną juos patikrinkite. Spąstais sugautus nugaišusius graužikus reikėtų įdėti į sandarų celofaninį maišelį ir jį išmesti į atliekų konteinerį. Tai labai svarbu atlikti nieko nelaukiant, nes priešingu atveju nugaišęs graužikas gali užkrėsti kitus namuose auginamus gyvūnus ir platinti įvairias ligas.

Nemalonus kvapas

Pastato viduje nerekomenduojama naudoti nuodingų jaukų, nes juos panaudojus neprofesionaliai gali apsinuodyti jūsų auginami naminiai gyvūnai. Be to, apsinuodiję graužikai gali šmirinėti po patalpas ir kelti itin nemalonias emocijas, o nugaišę kurį laiką skleisti nemalonų kvapą. Jeigu jau nusprendėte naudoti cheminius preparatus, turėkite omenyje, kad staigaus poveikio nebus. Šie preparatai neišveja graužikų iš namų, tik iš lėto juos nuodija. Kad ir kokią chemiją, naikinančią graužikus, jūs pirktumėt, veikimo principas visuomet bus tas pats, t. y. graužikas nugaiš ne iš karto, o per keletą dienų. Suėdę nuodų, graužikai ima lįsti iš savo landų, nes pradeda dusti, jiems atsiranda vidinis kraujavimas, jie nori gerti. Visi žiurkių nuodijimui skirti preparatai turi tam tikrų mumifikuojančių savybių, t. y. nugaišęs gyvūnas ima džiūti. Vis dėlto ir šiuo atveju nemalonus kvapas neišvengiamas. Jeigu 500 g sverianti žiurkė nudvėsė kokioje nors nepasiekiamoje vietoje, nemalonus kvapas jausis tol, kol nesuirs baltymas.

Dėžutės su masalu

Dar vienas gana efektyvus būdas vilioti graužikus – naudoti specialias dėžutes su masalu, kurios yra suprojektuotos taip, kad jaukas nesušlaptų ir kad jo nepasiektų kiti gyvūnai, kurių jūs neketinate naikinti. Kadangi visi nepageidaujami graužikai į pastatą ateina ieškodami šilumos ir maisto, tokioje dėžutėje jie būtent tai ir suranda. Paėdę jauko, graužikai dažniausiai iš karto nenugaišta. Neretai praeina dar 3–7 dienos. Nuodingo masalo kiekį dėžutėje reikia nuolat stebėti ir jam sumažėjus – papildyti.

Katės nebegaudo

Dar vienas neretai pasiteisinantis būdas, siekiant išnaikinti graužikus, yra namuose laikomas gyvūnas. Tinka ne tik katės, bet ir šunys. Kita vertus, jeigu jūs šunį laikote lauke, tikėtina, kad žiurkės įsikurs po voljeru, nes ten jos ras visko, ko reikia. Kalbant apie naminius katinus, verta prisiminti, kad šiandien jie daugiausiai šeriami specialiu ėdalu, todėl pelių beveik nebegaudo. Taigi naminis gyvūnas neišspręs problemos ir vargu ar užkirs kelią graužikams. Tačiau žmonės, laikantys namuose šunį ar katę, neretai psichologiškai jaučiasi ramiau.

Jeigu matote, kad patys su graužikais nesusitvarkote, kreipkitės į profesionalus. Jie tikrai pasidalins patarimais, kaip naudoti spąstus ir apsaugoti patalpas. Esant būtinybei, kenkėjų kontrolės specialistai gali atlikti ir profesionalų graužikų naikinimą, vadinamą deratizaciją. Šio proceso metu naudojamas įvairių priemonių kompleksas, kuris apima graužikų stebėjimą, atbaidymą bei naikinimą, taikant įvairius metodus bei specialias priemones.