Pasibaigus kiekvienam prieskoninių augalų auginimo sezonui žemę dėžėse ar vazonuose reikia keisti.

Visada norisi, kad prie pat namų ar netgi pačiuose namuose augtų prieskoniniai aromatiniai augalai, kuriuos prieš vartojimą būtų galima čia pat nusiskinti. Tačiau, norint išauginti tokius augalus savo namuose, reikia žinoti, kaip tai padaryti.

Auginimas

Auginant šiuos augalus, pavyzdžiui, namuose ant palangės, balkone ar terasoje reikia pasirinkti tik žemaūgius ir nestipriai besišakojančius prieskoninius augalus. Tuo tarpu darže galima auginti įvairaus aukščio ir šakotumo augalus, nes jiems reikia gerokai daugiau vietos.

Auginant prieskoninius augalus bute, jiems netinka žemė iš lauko, miško arba kompostas, tokiems augalams reikalingas durpių mišinys arba speciali žemė iš gėlių parduotuvės. Žemė, kurią naudosite šiems augalams, turi būti puri, derlinga ir smulki.

Pasibaigus kiekvienam prieskoninių augalų auginimo sezonui žemę dėžėse ar vazonuose reikia keisti, o pačias talpas – dezinfekuoti.

Prieskoniniams augalams laistyti geriau naudoti nusistovėjusį vandenį, o ne tiesiai iš čiaupo. Tinkamiausiais variantas laistymui – lietaus vanduo. Taip pat namuose auginamus prieskoninius augalus reikia reguliariai palaistyti trąšų tirpalu.

Be to, namuose auginamus prieskoninius augalus reikia ravėti nuo piktžolių, jei tokių atsiranda, ir prižiūrėti, kad žemė vazonuose su drenažo skylutėmis nebūtų per drėgna.

Sodinimas

Prieskoninius augalus galima pasodinti iš daigų, įsigytų turguje arba sudaigintų daržininko šiltnamyje, taip pat – šių augalų sėklų pasėti patiems. Jeigu prieskoninius augalus pasodinote tankiai, šiems sudygus juos reikės praretinti. Vien todėl, kad bute mažoka vietos, visų norimų prieskoninių augalų negalima auginti kartu. Pavyzdžiui, drauge sodinti galima laiškinį svogūną ir petražoles, taip pat – krapus ir peletrūną.

Vieną šalia kito galima auginti: prieskoninį builį, laiškinį svogūną, petražoles, prieskoninį dašį, mairūną, baziliką, čiobrelį.

Auginant šiuos augalus reikia stebėti, kad smulkesniems augalams tektų daugiau šviesos ir jiems užtektų vietos. Aukštus augalus reikia sodinti už žemų, o šiuos – priekyje.

Prieskoninius augalus be jų vartojimo virtuvėje dar galite panaudoti lysvei, kurią apsodinote prie savo namų, puošti. Šioje lysvėje prieskoninius augalus galima pasodinti kartu su gėlėmis, o kai gėlės nužydės, prieskonius naudokite pagal paskirtį.

 

Elena Matiukaitė