Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Spalva kalba

Vakaruose kaip psichologinio poveikio priemonė dažniausiai naudojamos tiesiogiai sąmonę veikiančios grynos spalvos. Tuo metu Rytų kultūros visada renkasi ne ryškias, o šiek tiek prislopintas spalvų paletes. Jų manymu, spalvos veikia žmogaus savijautą kur kas stipriau negu garsai, maistas, medikamentai. Mat spalva yra atitinkamo spektro šviesos bangų atspindys, ji veikia konkrečias smegenų zonas, sąmonę.

Raudona

Aukšto statuso, iššūkio rodiklis. Daugelyje senovės kultūrų paprastiems mirtingiesiems būdavo draudžiama vilkėti raudonus drabužius, nes ši spalva asocijuodavosi su krauju, kurį naudoti savo apeigoms galėdavo tiktai šamanai, žyniai ir valdovai. Klasikinis apsiaustas raudonu pamušalu – valdžios ženklas. Neatsitiktinai Rytuose imperatorių, garsių valdininkų karstai visuomet būdavo raudoni.

Nepamirškite, kad raudonos spalvos gausa kelia susierzinimą, netgi agresijos proveržius.

Oranžinė

Žadina nervų sistemą, tačiau jos neįaudrina. Sukelia džiaugsmo pojūtį. Rytiečiai budistai medituoja priešais oranžines drobules arba dėvi prislopintos geltonos arba raudonai geltonos spalvos drabužius.

Raudonmedžio spalva

Sukuria stabilumo, vidinio komforto pojūtį. Daugelio rytiečių šventyklų dekoracijose vyrauja būtent ši spalva. Beje, ir kitų konfesijų maldos namuose naudojamos prislopintos geltonos (aukso), purpurinės, oranžinės, raudonmedžio spalvos. Derinyje su juoda jos sukuria ypatingą ramybės, atsitraukimo nuo pasaulietinės sumaišties, dvasinės palaimos atmosferą.

Geltona

Tai – saulės spalva. Ji rytiečiams asocijuojasi su dvasiniu pasauliu, o kartais – ir su mirusiųjų karalyste. Prislopinta geltona spalva ramina, tačiau nemigdo.

Juoda

Suteikia gilumo pojūtį. Daugelyje Rytų kultūrų ji pripažinta oficialia spalva (juodi kostiumai, mašinos). Puikiai dera su kitomis spalvomis. Vakaruose juoda laikoma gedulo spalva.

Balta

Vakaruose ji asocijuojasi su vedybomis, švarumu, atgimimu. Rytuose balta – mirties, gedulo spalva. Kinijoje ar Japonijoje dovanoti baltas gėles – blogas ženklas.

Rausva

Simbolizuoja nekaltybę, švarą, jaunystę. Rytuose ji asocijuojasi su ilgaamžiškumo linkėjimais.

Žalia

Tiek Vakaruose, tiek Rytuose tai – santarvės spalva.

Žydra

Ryškiai žydra Rytuose byloja apie ją mėgstančio žmogaus atvirą charakterį. Blankiai žydra simbolizuoja nepasitikėjimą, liūdesį, dvasios tuštumą.

Pilka

Rytiečiams ji asocijuojasi su bandymu prislopinti budrumą.

Mėlyna

Tamsiai mėlyna, pereinanti į juodą, Rytų šalyse laikoma stabilumo spalva. Kartais ji simbolizuoja mistiką.

Violetinė

Prievartos spalva, destabilizuojanti sąmonę iki neurotinio jaudulio. Visame pasaulyje ji asocijuojasi su mistiniu paslaptingumu, sukeldama antipatiją ir susierzinimą.

Įdomu tai, kad...

...spalvos sukelia atitinkamas reakcijas galvos smegenų žievėje. Nesvarbu, kokiai rasei priklausome ir kokiu temperamentu pasižymime, reaguojame į jas vienodai. Bet mūsų spalvų traktuotės skirtingos. Jos susijusios su etniniais, religiniais, mitologiniais vaizdiniais. Trauka prie fosforo spalvų – sugrįžimas į ankstyvosios, archajinės sąmonės lygį, kai spalva reikšdavo kur kas daugiau už žodį.

Spalva veikia aplinkinius

Jūsų laukia ilgalaikės derybos? Kad jos baigtųsi sėkmingai ir jums atneštų naudos, venkite ryškių spalvų ir „baltų dėmių“ – baltų palaidinių, marškinių, o juo labiau – baltų kostiumų. Moterims geriau rengtis švelniai žalsvų ir žydrų tonų drabužiais, vyrams – tamsiai mėlynais kostiumais ir prislopintų spalvų marškiniais, pavyzdžiui, žydrais. Tokia apranga nuteiks dialogui.

Norėdami išreikšti palankumą, renkitės rudai žalsvo ar rudai pilkšvo atspalvio kostiumais.

Jei jūsų tikslas – priblokšti pašnekovą, kaip, tarkim, Karmen išdidųjį Chosė, tuomet renkitės raudoną.

Daugelis esame pamėgę tradicinę juodą spalvą, kuri simbolizuoja prisirišimą prie tradicijų ir stabilumo. Bet jei norime padaryti įspūdį, psichologiniu požiūriu juoda spalva „nesuveikia“.

Tamsiai avietinė spalva, skirtingai nei ryškiai raudona, neerzina aplinkinių, ji visiškai užvaldo pašnekovo sąmonę. Tokį patį poveikį turi raudonmedžio, vyšninės, rusvos spalvos arba ryškiai geltonos, artimos oranžinėms. Tačiau verta šią spalvą derinti su ramesniais atspalviais. Tai padės pašnekovą paversti savo draugu, galinčiu įvykdyti jūsų norus. Avietinę spalvą derinkite su šviesiai pilka ar kita neutralia spalva – partnerio akys pailsės.

Venkite dėvėti darbe šviesiai mėlynos ar šviesiai žalios spalvos drabužius – jie sudarys nesolidumo įspūdį. Nepatartina ilgai dėvėti blankių, pilkų, plieno atspalvio drabužių, sukuriančių nuovargio ir „pilkos pelės“ įvaizdį (nebent esate labai ryški, graži moteris).

Parengė Ina Laumenytė

 

 

Rekomenduojami video