Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vienišo asmens išmoka: kaip ją gauti ir ką svarbiausia žinoti?

Nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į Sodrą dėl vienišo asmens išmokos. Socialinės apsaugos ir darbo apsaugos ministerija paaiškina, kokiu atveju našlių pensijų gavėjai taip pat įgis teisę į vienišo asmens išmoką.

„Skurdas paliečia vis dar labai daug senyvo amžiaus ir neįgalių žmonių. Jau liepą vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis dėl vienišo asmens išmokos. Dėl vienišo asmens išmokos galės kreiptis ir šalpos pensijas bei mažų pensijų priemokas gaunantys našliai, jei jie neturi teisės gauti našlių pensijos arba jų gaunama našlių pensija yra mažesnė nei 28,63 eurai. Tikiuosi, kad ši papildoma išmoka padės sumažinti vienišų mūsų senjorų ir neįgaliųjų skurdą ir atskirtį“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Tie neįgalieji ir senatvės pensijos amžių sukakę asmenys, kurių miręs sutuoktinis turėjo bent minimalų pensijų draudimo stažą arba iki mirties dienos gavo netekto darbingumo ar senatvės pensiją, ir toliau gaus socialinio draudimo našlių pensiją. Šių pensijų gavėjams papildomai niekur kreiptis nereikės.

Vienišo asmens išmokas galės gauti ir tie našliai, kurie iki šiol teisės gauti našlių pensijos neturėjo arba jų gaunama našlių pensija yra mažesnė nei 28,63 eurai. Pavyzdžiui, našliai negali gauti našlių pensijos, jei mirusysis nebuvo įgijęs reikiamo minimalaus stažo pensijai gauti, nuo santuokos sudarymo iki sutuoktinio mirties buvo praėję mažiau nei 1 metai arba žmogus neįgaliu buvo pripažintas vėliau negu per 5 metus nuo sutuoktinio mirties.

Vienišo asmens išmoka taip pat priklausys ir pagyvenusiems arba neįgaliems našlaičių pensijų gavėjams, kurie turi teisę gauti tiek našlių, tiek našlaičių pensiją, tačiau pasirinko gauti našlaičių pensiją. Našliai, kurie iki šiol našlių pensijų negavo arba gavo mažesnes našlių pensijas negu 28,63 eurai, ir gauna šalpos pensijas arba mažų pensijų priemokas, dėl vienišo asmens išmokos skyrimo galės kreiptis jau šiemet.

Našliai vietoj mažesnės našlių pensijos galės gauti didesnio dydžio vienišo asmens išmoką, jeigu sustabdys jiems paskirtos mažesnio dydžio našlių pensijos mokėjimą.

Nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokas arba našlių pensijas galės gauti visi vieniši neįgalieji ir pensinio amžiaus žmonės.

KUR, KADA IR KAIP KREIPTIS

Kaip ir visoms mokamoms periodinėms išmokoms, taip ir vienišo asmens išmokai turi būti teikiamas prašymas. Tai padaryti galima nuo liepos 1 dienos keliais būdais: pateikti prašymą „Sodros“ asmeninėje paskyroje, pateikti užpildytą prašymą „Sodros“ teritoriniam skyriui arba paskambinti „Sodrai“ bendruoju informacijos telefonu ir tai padaryti pokalbio metu. Jeigu prašymą pateiksite tarp liepos 1 dienos ir spalio 31 dienos, sprendimas dėl išmokos skyrimo bus priimtas ne vėliau kaip iki lapkričio 30 d. Tuos, kurie prašymą pateiks po spalio 31 d., sprendimas dėl vienišo asmens išmokos skyrimo bus priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo.

Kreiptis dėl vienišo asmens išmokos galima nuo liepos 1 dienos, tačiau ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo teisės gauti šią išmoką atsiradimo dienos. Asmenims, kurie prašymus pateiks per 12 mėnesių nuo teisės gauti išmoką atsiradimo, pinigai bus išmokėti už visą laiką, pateikusiems vėliau – ne daugiau kaip už 12 mėnesių.

Vienišo asmens išmoka bus mokama kiekvieną mėnesį už einamąjį kalendorinį mėnesį. Vienišo asmens išmoka ir socialinio draudimo našlių pensija neturės įtakos kitoms asmeniui pagal kitus įstatymus priklausančioms kas mėnesį mokamoms išmokoms ar kompensacijoms, taip pat skiriamai piniginei socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas.




Rekomenduojami video