Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Žodis – ne žvirblis

„Ko vertas politiko duotas žodis?“ – šį klausimą užduoda ne vienas mūsų skaitytojų.

Dr. psichologas Gediminas Navaitis.

Atsako psichologas dr. Gediminas Navaitis.

Pirmojo punų karo tarp Romos ir Kartaginos metu vyriausiasis Romos karvedys Akvilijus Regulas pateko į kartaginiečių nelaisvę. Kartaginos karo vadai pasiuntė jį į Romą, kad įkalbėtų romėnus sudaryti su jais taiką. Išleisdami namo jie prisaikdino Regulą grįžti. Karvedys perdavė priešų sąlygas, Romos senatas nusprendė kariauti toliau. Regulas grįžo atgal ir buvo nužudytas. Grįžo, nes davė žodį. Roma įveikė Kartaginą ir tapo pasauline imperija. Kyla klausimas – gal Regulas galėjo apgauti priešus ir negrįžti?

Knygoje „Grafas Montekristas“ vienas iš veikėjų, pirklys Morelis, negalėdamas įvykdyti finansinių įsipareigojimų, rengiasi nusišauti. Jis nesuvokia, kaip gali toliau gyventi sulaužęs žodį... Grafas jį išgelbsti. Bet gal pirklys galėjo pabėgti, pasislėpti?..

Lietuvos partizanų priesaikoje yra žodžiai: „Nesidėti su priešu“. Ne vienas iš jų susisprogdino bunkeryje, bet nepasidavė. Gal ir jie galėjo pamiršti duotą žodį ir išsaugoti gyvybes?..

Šie visi klausimai apie mus, apie mūsų požiūrį. Didvyriu būti sunku, kiekvienas juo netaps, tačiau kiekvienas gyvenime galime pasirinkti.

Psichologai, nagrinėdami lyderio savybes, sutaria, kad politiniam lyderiui svarbiausia – pasitikėjimas. Žodžio laikymosi srityje jam keliami aukščiausi reikalavimai. Kaip šiuo požiūriu elgiasi Lietuvos politikai? Štai keli iš įtakingų Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderių, pvz., Aurelijus Veryga, Agnė Širinskienė, sukčiauja registruodamiesi Seimo posėdžiuose, o jų rėmėjams tai atrodo vos ne šaunus veiksmas. Partijos lyderis tris ar keturis kartus pildo ir neužpildo pajamų deklaracijos, teisindamasis neva čia tik nedidelės klaidos...

Premjeras keistai nustato savo namo vertę, nors gal galėjo pasikviesti turto vertintojus, tada visi žinotų realią namo kainą? Vertindamas pats, vertę tyčia sumažina, ir visa tai dėl galimų mokesčių. Tas pats premjeras visai Lietuvai girdint duoda žodį parduoti namą už savo nurodytą vertę, bet žodžio nesilaiko. Mat žmona...

Gal būtent toks požiūris į duotą žodį jam ir sutrukdė laimėti prezidento rinkimus? Nepatekęs į antrąjį Lietuvos prezidento rinkimų turą, žadėjo pasitraukti iš premjero pareigų... Jis davė žodį, o partijos lyderis jo pažadą pakartojo. Žodis – ne žvirblis, ir piliečiai žino, jei premjeras su visa valdžia trauksis, kas perims valdžią?.. Bet po rinkimų valdžia neišsiskirstė, priešingai,valdančiųjų grupė yra stiprinama, premjero atsistatydinimo irgi nėra – atseit vėliau...

Garsus sportininkas stengėsi patekti į Europos Parlamentą, bet po rinkimų ten keliauja Stasys Jakeliūnas, kurio rinkėjai tikrai nebūtų siuntę. Sportininkas neva suprato, kad jam ten ne vieta. Ką gi, valdžios žmonės tikri žodžio šeimininkai – patys duoda, patys atsiima. Todėl ir smunka partija, su kuria dar taip neseniai Lietuvos žmonės siejo viltis, jie patikėjo, kad politikai elgsis garbingai, tesės savo duotą žodį, valstybė labiau gerbs savo žmones.

Rekomenduojami video