Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gimęs per sodybų tuštėjimo metą

Kai daugelis šalies gyvenviečių savo amžių šimtmečiais skaičiuoja, Šiaurės Lietuvoje, prie pat Latvijos sienos, įsikūrę Kivyliai tik į pirmąjį pusšimtį kabina. Tačiau per šį trumpą laiką spėjo išgyventi svaiginančias aukštumas, nuopuolius ir kasdieniniu nelengvu darbu susikurti jaukų gyvenimą.

Mena statybų duobes

„Su tėvais į Kivylius atsikraustėme 1973 m. Tada man buvo 13 metų. Gyvenvietė tik kūrėsi ir vyko didysis Šiaurės Lietuvos vienkiemių naikinimo metas, sukeliant žmones į naujai besikuriančią gyvenvietę. Dar net gatvių nebuvo. Aplinkui – išraustos statybinės duobės“, – pirmuosius Kivylių gyvenvietės kūrimosi žingsnius prisiminė bendruomenės pirmininkė Roma Kristinaitienė.

Tiesa, gyvenvietė kūrėsi senojo Kivylių kaimo vietoje. Dar ir dabar tarp kaimo gyventojų yra vienas kitas senasis kivyliškis. Pasak istorijos šaltinių, XVIII a. buvusi Kivylių seniūnija. Netoli Kivylių yra Klykolių ir Vegerių kaimai. Šmaikštuoliai porina, kad visus šiuos pavadinimus Šiaurės Lietuvos lygumų artojams pati gamta padiktavusi, mat nuo ankstaus pavasario virš jų galvų skraidydamos pempės savo „kiyvi-kiyvi-kiyvi“ žemę budindavusios. Iš čia ir kilęs kaimo pavadinimas Kivyliai. Klykoliai – tai priminimas, kad pempės klykauja. Vegeriai įamžinę kitą pelkių ir raistų gražuolę – gervę, kurią pamatę šio krašto gyventojai vienas kitam šūkteldavę: „Veizėk, gervė lek!“

„Kai atsikraustėme gyventi į besikuriančius Kivylius, dar buvo išlikę kai kurie dvaro pastatai, anksčiau priklausę dvarininko Šiaučiūno šeimai. Gyvenamajame name buvo mokykla. Dar buvo dvaro sandėlis, pieninė, – vaikystės prisiminimais dalijosi bendruomenės pirmininkė. – Tada Kivyliai buvo garsus Kivylių kolūkio centras. Kolūkiui vadovavo visoje Lietuvoje garsus pirmininkas Vladas Račkauskas.“

Vedė dideli užmojai

Didelių užmojų turintis pirmininkas kūrė išskirtinę gyvenvietę Akmenės rajone. Gyvenvietė buvo statoma pagal individualų architekto Vytauto Lisausko projektą. Vartant to meto spaudą, dar galima rasti buvusio kolūkio pirmininko prisiminimų apie miestelio kūrimą. „Pradėjome kurti naują gyvenvietę ir tai darėme ne saviveikliškai. Pasikvietėme profesionalų – mokslininkų, architektų, apželdintojų. Žmonės labai noriai jiems talkino ir patys daug dirbo. Jie įsitikino, kad grožis padeda gyventi ir dirbti. Buities sutvarkymas padėjo spręsti ekonominius klausimus, o ekonomika – socialinius klausimus. Tolimesni ir artimesni mūsų kaimynai net atlyginimams skolindavosi iš banko, o mums likdavo ir socialinėms-kultūrinėms reikmėms“, – tai išlikusios 35 metus kolūkiui vadovavusio V.Račkausko mintys.

Kiekvienoje gatvėje buvo statomi netipiniai, bet vienodo stiliaus kolūkiniai namukai, kurių daugelis iki šių dienų išlikę. Buvo įrengtas vandentiekis, kuris ir šiandien dar veikia, nuotekų surinkimo tinklai. Tačiau prieš kelis dešimtmečius pakloti sovietinių laikų vandentiekio vamzdynai prašyte prašosi atnaujinami. „Akmenės rajono savivaldybės rūpesčiu 2014 m. pabaigoje, naudojantis ES paramos lėšomis, gyvenvietėje buvo pastatyti vandens nugeležinimo įrenginiai. Visgi geležies nuosėdų ir geriamojo vandens drumstumo pašalinimo sistemos įrengimas, pastatant nugeležinimo įrenginius, nepakankamai išvalo geležies prisodrintą vandenį: – tam visur reikia keisti vandentiekio trasas, tad reikia itin didelių investicijų“, – pasakojo Naujosios Akmenės kaimiškosios seniūnijos, kuriai priklauso ir Kivyliai, seniūnė Viktorija Malinauskienė ir pridūrė, kad vandens kokybė vis dėlto pagerėjo.“

Kolūkio klestėjimo laikais 1984 m. vietoj senosios mokyklos išaugo modernus mokyklos pastatas, išsiskiriantis architektūra. Juk nedaug Lietuvoje pamatysi pusiau lanku pastatytų mokyklų.

Išaugo ir modernūs kultūros namai. „Ir didelė žiūrovų salė su minkštomis kėdėmis, ir šokių salė buvo. Vykdavo koncertai, žiūrėdavome kinus. Prisimenu, kai talkinti kolūkiui atvažiuodavo studentai, jie stebėdavosi, kad kaime gali būti tokie modernūs kultūros namai“, – prisiminė bendruomenės pirmininkė R.Kristinaitienė.

Šiandien iš kultūros namų šlovės likęs tik prisiminimas. Toje dalyje, kurioje buvo kolūkio kontora, įsikūrė žemės ūkio bendrovės „Kontaktas“ administracija. Čia atidaryta ir bendrovės parduotuvė. Kultūros renginiams skirta dalis tyliai nyksta, savo šlovę pridengdama laiko dulkėmis.

„Prieš kelerius metus turėjome kultūros darbuotoją. Nors ji dirbo tik puse etato, šis tas kultūros namuose dar vykdavo. Kai darbuotojo neliko, jau kokius ketverius penkerius metus ten nieko nevyksta. O dar kuriam laikui patalpos buvo išnuomotos nelabai geram žmogui, kuris dar labiau jas nugyveno. Akmenės rajono savivaldybė, kiek žinau, jį yra padavusi į teismą, bet ką iš jo galima gauti...“ – svarstė R.Kristinaitienė.

Mokykla – daugiafunkcis centras

„Kai lankiau Kivylių mokyklą, joje mokėsi apie 170 mokinių. Dabar tik 70 likę“, – apgailestavo seniūnė Viktorija Malinauskienė, savo vaikystės miestelio iki šiol į jokį kitą neiškeičianti. Į Kivylių pagrindinę mokyklą vaikai susirenka ir iš aplinkinių kaimų. Akmenės rajono savivaldybė, norėdama miesteliui išsaugoti mokyklą, Agluonų kaime atidarė vaikų globos namus, iš kurių mokytis vaikai vežami į Kivylius.

„Žinoma, nemažai kivyliškių savo vaikus veža mokytis į Akmenę ar Naująją Akmenę. Ir aš pati savo dukrą, kuri mokosi pirmoje klasėje, vežu į Naujojoje Akmenėje esančią ugdymo įstaigą, nes pati dirbu tame mieste, važiuodama į darbą ir nuvežu“, – atviravo seniūnė.

Smarkiai mažėjant mokinių skaičiui, dideliame mokyklos pastate atsirado nenaudojamų patalpų, į kurias įsikėlė pašto skyrius, felčerio kabinetas. Iš kultūros namų perkelta biblioteka, kuriai vadovauja bendruomenės pirmininkė Roma Kristinaitienė. Bibliotekoje įrengtas nemokamas internetas, nors dauguma gyventojų jau turi kompiuterius ir internetą. „Jau kelintus metus mokykloje glaudžiasi ikimokyklinukai ir priešmokyklinukai. Šiuo metu turime 4 ikimokyklinukus ir 6 priešmokyklinukus. Pagal išsilavinimą esu pedagogė, tad su jais ir darbuojuosi. Jie būna keturias valandas. Ilgesniam laikui mažylių negalime priimti, nes neturime kur jų pogulio paguldyti, tad popiet juos išsiveda tėveliai arba seneliai. Kaimo gyventojai nuo seno naudojasi mokyklos aktų ir sporto salėmis, prie mokyklos esančiu stadionu, – pasakojo R.Kristinaitienė ir pridūrė: – Taip natūraliai pas mus ir susikūrė daugiafunkcis centras. Oficialiai jis net neregistruotas.“

Pyragų diena

Renginius, pasak seniūnės V.Malinauskienės, Kivylių bendruomenės aktyvas organizuoja kartu su mokykla. „Muzikos mokytoja yra ir mūsų bendruomenės valdybos narė. Per šventes mokinukai padainuoja, pavaidina ar pamuzikuoja. Anksčiau ir suaugusiųjų ansamblį turėjome, o kai neliko meno vadovės, iširo ir ansamblis, – pasakojo R.Kristinaitienė. – Nors oficialiai Kivylių bendruomenė jungia 95 narius, bet į kiekvieną renginį kviečiame ir stengiamės įtraukti visus miestelio gyventojus, kurių daugiau nei 400.“

Jau kelintą vasarą Kivyliuose rengiamos sporto šventės. Gyvenvietė turi stipriausią tinklininkų komandą Akmenės rajone, rengiamos tinklinio varžybos Kivylių taurei laimėti. Sporto šventės pabaigoje vyksta koncertai. „Atlikėjus kviečiamės pagal turimus finansus, – sakė bendruomenės pirmininkė. – Ir naujausias knygas pristatome. Pernai pas mus svečiavosi ir savo knygą pristatė aktorė Nijolė Narmontaitė. Kartu su mokykla organizuojame renginius, skatinančius vaikus ir paauglius skaityti, nes dabar juos labai greitai nuo knygos atitraukia kompiuteris, kitos pramogos. Stengiamės supažindinti ir su naujomis biblioteką pasiekusiomis knygomis. Vidutiniškai per metus gauname apie 80–90 naujų knygų. Pernai gavome 120. Taigi nuo literatūros naujienų daug neatsiliekame.“

Miestelio tradicinė šventė – Žolinė, per kurią, pasak bendruomenės pirmininkės, stengiamasi gyventojus kažkuo pradžiuginti, pavyzdžiui, vaistažolėmis, sukrautomis į pačių pasiūtus maišelius. Tad, grįždami iš bažnyčios, gyventojai ne šiaip kokios, bet pašventintos arbatos į namus parsinešė. Juk nuo senų laikų šventintais žolynais lietuviai ligas gydydavo ir iš namų kitokias negandas vaikydavo.

Žolinių šventė gimė 2000 m. Kivyliuose pastačius Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčią. Naujoje gyvenvietėje bažnyčios nebuvo, tad, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, miestelio gyventojai ėmė rūpintis, kad ir pas juos būtų maldos namai. Į jų prašymą atsiliepė kunigas Gediminas Norvilas. Vieta pamaldoms pirmiausia buvo įrengta uždarytame vaikų darželyje, o paskui išaugo ir jauki bažnytėlė.

„Po mišių, priklausomai nuo oro, renkamės arba mokyklos aktų salėje, arba kiemelyje prie bažnyčios. Susinešame arbatų, pačių išsikeptų pyragų. Ragaujame ir renkame skaniausią pyragą, o jo kepėją apdovanojame. Per tą pačią šventę apdovanojame ir kažką naujo savo sodyboje sukūrusius Kivylių gyventojus“, – pasakojo bendruomenės pirmininkė.

„Tik vis labiau sensta mūsų miestelis, nes jaunimas po kitus šalies miestus ar užsienį išsivažinėja, o po studijų į tėviškę grįžta labai maži kivyliškių“, – bendras šalies problemas, neaplenkiančias ir iki šiol Akmenės rajone gražiausia tituluojamos gyvenvietės, priminė V.Malinauskienė.

Gražūs kiemai – tradicija

„Gaila, kad šiuo metu vis dar nesimato mūsų sodybų ir itin turtingo žaluma kaimo grožio, nes gamta dar tik bunda – apgailestavo seniūnė. – Nuo kolūkio laikų Kivylių gyventojai įprato gražiai tvarkyti savo sodybas, tad ir dabar jomis rūpinasi. Daugelyje sodybų preciziška tvarka. Žmonės stengiasi ne tik veją laiku nušienauti, bet ir gėlių prisodinti ar kitų puošybos elementų savo kiemuose sukurti.“

„Aplinkos gražinimu senieji gyventojai užkrečia ir naujakurius. Apleistų sodybų, kokių galima pamatyti tipiniame lietuviškame kaime, pas mus lyg ir nėra. Viena kita tik nepakankamai prižiūrėta, – į akivaizdų faktą dėmesį atkreipė seniūnė. – Vasarą pas mus labai gražu, tą girdime ir iš miestelio svečių.“

Seniūnaitės rūpesčiai

Kivyliai yra seniūnaitijos centras. Tad kaimo grožis – seniūnaitės Rimos Grinienės ir džiaugsmas, ir galvos skausmas. „Kaime turime du parkus. Vieną prieš keliasdešimt metų užsodino kolūkis, kitas išlikęs dar nuo dvarininko Šiaučiūno laikų. Kad parkai būtų gražūs, reikia juos nuolat prižiūrėti: medžius genėti, žolę šienauti. Be pinigų nieko nepadarysi. Dalį reikalingų lėšų gauname iš seniūnijos, dalį – iš rėmėjų. Žemės ūkio bendrovė yra įsikūrusi miestelio centre, jie ir kuru, ir įranga mus paremia, – pasakojo žemės ūkio bendrovėje sandėlio vedėja dirbanti seniūnaitė Rima Grinienė. – Mūsų šienaujami plotai – apie 9 ha.“

Nudirbti šiuos darbus padeda žmonės, dirbantys pagal visuomenei naudingos veiklos atlikimo programą, o miestelio gyventojų žodžiais, atidirbantys už gaunamas socialines išmokas. „Pernai mums talkino 12 žmonių“, – sakė seniūnaitė.

Kivylių puošmena – tvenkiniai. Vienas iš jų tarsi remiasi į gyvenvietę. „Tvenkinys įrengtas užtvenkus pro miestelį tekančią Agluonos upę. Tikimės, kad artimiausiu metu pavyks įrengti ir paplūdimį. Galbūt pavyks parengti projektą ar rasti kitą finansavimo šaltinį, – planais dalijosi seniūnė V.Malinauskienė. – Kiek toliau nuo gyvenvietės, arčiau Latvijos, įrengtas kitas tvenkinys.“

Prie autobusų stotelės pastatytas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Kęstučiui. Paminklą 1932 m. sukūrė vietos mokytojas A.Kazlauskas Alsiuose. Per melioraciją sunaikinus šį kaimą, paminklas perkeltas į Kivylius. „Būtų gerai, jei parkuose pavyktų įrengti poilsio erdves, nes dabar juose yra tik suoliukai. Idėjų turime įvairių, bet daugumai jų įgyvendinti reikia daug lėšų. Gyvenvietei labai reikia ir vaikų žaidimo aikštelės, nes senosios jau nelikę. Būtų gerai, jei būtų ir treniruoklių. Jie taptų traukos centru, kur laisvalaikį leisti galėtų ne tik miestelio vaikai, bet ir visi gyventojai. Savivaldybės planuose jau yra mūsų stadiono atnaujinimas, tad tikimės, kad netrukus turėsime geresnes sąlygas ir sporto renginiams“, – vylėsi seniūnė.

V.Malinauskienės teigimu, puoselėti miestelio grožį labai padeda ir 2003 m. įkurta bendruomenė. „Tik su projektais mums nelabai sekasi. Nedidelius projektus, kuriuos finansuoja Akmenės rajono savivaldybė, Žemės ūkio misterija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, parengiame. Gautomis lėšomis organizuojame renginius. Tačiau didesniems projektams trūksta ir aktyvių žmonių, ir patirties juos rengiant, nes aktyvūs žmonės dirba ir negali skirti laiko nei projektams rengti, nei jiems įgyvendinti“, – užsiminė bendruomenės pirmininkė Roma Kristinaitienė.

Žemdirbių kraštas

Itin svarbus kivyliškių pragyvenimo šaltinis – žemė. Vieni yra susikūrę savo ūkius, kiti dirba žemės ūkio bendrovėse „Kontaktas“ ir „Pipirai“. „Kontakto“ žemės iki pat Latvijos eina, – sakė bendrovėje dirbanti seniūnaitė R.Grinienė. – Bendrovė verčiasi augalininkyste, daugiausia augina grūdines kultūras: kviečius, rapsus. Pernai labai gerą derlių pavyko užauginti. Taigi neprastai gyvename. Ir parduotuvę savo turime.“

Kivyliuose yra ir kita būtiniausiomis prekėmis prekiaujanti parduotuvė, nedidelė baldų įmonė. Buvo pradėtas kurti reabilitacijos centras, kuriame, kaip buvo sumanę verslininkai, turėjo atvažiuoti nuo priklausomybių kenčiantys užsieniečiai. Pasak pašnekovių, pernai keli užsieniečiai gydėsi, bet pastaruoju metu apie centro veiklą nieko negirdėti.

„Miestelyje nėra didelio nedarbo, žmonės čia darbštūs – stengiasi rasti būdų dirbti ir užsidirbti“, – sakė seniūnė ir pasidalijo savo vizija. – Dar mokydamasi mokyklos suole turėjau svajonę –atkurti ir kaip kaimo puošybos elementus panaudoti dar tebestovinčius išskirtinius medinius stulpus su gatvių nuorodomis ir skelbimų lentas, kurios nuo nesuvaldomos laiko tėkmės jau visai baigia sutrūnyti. Tikiuosi, kad, saugant per dešimtmečius Kivyliuose susiklosčiusias tradicijas, panaudojant natūraliai išskirtinį gyvenvietės kraštovaizdį ir investuojant lėšų į infrastruktūros, rekreacinių zonų plėtrą, Kivyliai išaugs į reprezentacinį Akmenės rajono miestelį, kurį būtų galima rodyti rajono svečiams kaip pavyzdį, kad kaimas, kuriame puoselėjama aplinka, turi ateitį.“

 

Rekomenduojami video