Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kol valdininkai „stumia“ reformas, prieš vaikus dar tebesmurtaujama

Su Vaiko teisių apsaugos tarnybų (VTAT) ar skyrių (VTAS) darbuotojais šeimos, darniai sutariančios su įstatymais ir moralės normomis, susiduria nebent tuo atveju, kai, augindamos nepilnamečių vaikų, nutaria pakeisti būstą. Tuomet VTAT privalo stebėti, kad nebūtų pažeisti vaiko interesai. Tačiau, kaip žinia, smurtas, panieka kitam, patyčios lietuvių šeimose dar nėra svetima, tad šių darbuotojų pareiga – užtikrinti vaiko apsaugą nuo neigiamo poveikio.

Smurtas nesiliauja

Laikas nuo laiko vis pašiurpstame nuo tėvų ar sugyventinių drakoniško elgesio su vaikais, o po tragiškos įvykių baigties pakraupę kraipome galvas – kaip gi niekas nieko nematė neregėjo?!

Visuomenininkai, gelbėjantys vaikus nuo įvairaus pobūdžio smurto tiek šeimose, tiek švietimo ar globos įstaigose, jau senokai mėto akmenis į Vaiko teisių apsaugos skyrių (VTAS) ir socialinių tarnybų daržą. „Tose tarnybose dirba žmonės, neturintys nei kompetencijos, nei širdies! – šaukia visuomeninių organizacijų darbuotojai. – Jie dirba su popieriais, o ne su šeimomis ir vaikais! Kodėl nemato, kad metų metus šeimos nariai seksualiai išnaudoja, muša vaiką? Kodėl niekam nerūpi, kad vaikai išvežami į užsienius nusikaltimams daryti ar į sekso vergystę?“

Išgirdę tokius kaltinimus VTAS ir socialinės tarnybos atsikerta, kad negauna pakankamos informacijos, kad nėra tinkamos įstatyminės bazės, kad nėra tiek darbuotojų, kad galėtų „stovėti prie kiekvieno vaiko“.

O besiaiškinant, kas kaltas, vyksta viena tragedija po kitos.

Nauji vėjai

Po Kėdainių tragedijos sukrutę valdininkai priėmė įstatymus, kad draudžiama taikyti vaikams bet kokias fizines bausmes, taip pat nutarė pertvarkyti vaiko teisių apsaugos sistemą. Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministras Linas Kukuraitis žiniasklaidai tvirtino, jog šia reforma bus pakeisti esminiai dalykai. „Sistema bus centralizuota į vieną sistemą tam, kad užtikrintume nepriklausomą vaiko balsą, o tarnybos ir turi atstovauti vaiko balsą, teises, – sakė ministras. – Privalėjome standartizuoti vaikų teisių tarnybų darbą, nes iki šiol turėjome 60 skirtingų vaiko teisių tvarkų skirtingose savivaldybėse. Taip tikrai neturėtų būti“.

Pasak ministro, įgyvendinus reformą, VTAT papildys 143 nauji darbuotojai – tiek numatyta etatų. O iš viso bus beveik 500 etatų. Taip pat žadama užtikrinti ir mobiliąsias komandas regionuose, ir budėjimą naktį, ir išgryninti vaiko teisių apsaugos funkcijas. Savivaldybėms, kad būtų galima užtikrinti naujas darbo su šeima nuostatas, taip pat numatoma 200 naujų socialinių darbuotojų etatų.

Kasdienė rizika

O kas iki šiol trukdė kai kurių savivaldybių VTAS deramai dirbti: ar esama tvarka, ar šių tarnybų darbuotojų požiūris į savo darbą ir kompetencijos stoka? „Akistata“ kalbėjosi su 20 metų vaiko teisių apsaugos sistemoje dirbančia Raseinių rajono savivalbės VTAS vedėja, Vaiko teisių apsaugos tarnybų (skyrių) vadovų asociacijos valdybos pirmininke Regina Klevinskiene.

– Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto Šeimos ir vaiko gerovės pakomitečio pirmininkas Rimantas Jonas Dagys teigia, kad tai yra kompromisinis įstatymas, tačiau jį vertina teigiamai. Šis įstatymas iš esmės skiriasi nuo užregistruoto, tačiau jame liko silpnų vietų.

– Priimtas įstatymas bus mūsų darbo įrankis, tad tikrai nieko gero nebus, jei reikės priimtus įstatymus taisyti. Mūsų darbe kiekvienas atvejis, kiekviena šeima, kurioje auga vaikai, yra labai individualus ir kartais rankos nusvyra, kai kažkas, visiškai neįsigilinęs į situaciją, ima aiškinti, jog darbuotojas pasielgė ne taip, kaip privalėjo. Kartais karčiai pajuokauju, kad VTAS darbuotojai visada rizikuoja: paėmei vaiką iš šeimos – kodėl paėmei, nepaėmei – kodėl nepaėmei? Gražinai į šeimą vaiką – ar ne per anksti gražinai? Negražinai – kodėl negražinai?. Atrodo,kad visa Lietuva yra vaiko teisių ekspertai.

– Tai gal sistemos centralizavimas sudėlios prioritetus, kas, kada ir ką privalo daryti?

– Nemanau, kad sistemos centralizacija taps panacėja nuo įvairių negandų, nes nedidelėse savivaldybėse teikiamų socialinių paslaugų spektras nėra pakankamas, o kai kurių jų – ir visai nėra, nors ir kalbama, kad tam tikrais atvejais šeima kuo arčiau savo gyvenamosios vietos turėtų gauti visas įmanomas socialines paslaugas

Vargu, ar problemas išspręs ir papildomi etatai, juolab kad jau dabar į esamus laisvus nėra norinčių ateiti. Vaiko teisių specialistų savivaldybėse labai trūksta. Mūsų skyriuje ilgą laikotarpį yra laisvų etatų, tris kartus skelbėme konkursus eiti šias pareigas, tačiau nė karto neatsirado pretendentų. Manau, kad darbuotojų neatsiranda ir todėl, kad atlyginimai jau daug metų nedidėja.

Skirtingos situacijos

– Taigi, pagrindinė priežastis, kad VTAT gerai vykdytų savo funkcijas, yra ne teisės aktai, o darbuotojų noras ir kompetencija?

– Įstytiminė bazė yra labai svarbi tinkamai organizuoti veiklą, vykdyti priskirtas funkcijas.Tarnybos turi gauti daugiau savarankiškumo, jomis reikia labiau pasitikėti, turi būti nuolat keliama darbuotojų kvalifikacija, gerai apgalvojant mokymo programas. Ne mažiau svarbu sutvarkyti darbuotojų į tokią tarnybą priėmimo sistemą. Žmogus, norintis dirbti valstybės tarnyboje privalo išlaikyti gebėjimų testą bei dalyvauti konkurse savivaldybėje. Manyčiau, kad konkursai turėtų būti organizuojami kitaip, nei iki šiol. Komisijos turėtų būti sudaromos ne iš savivaldybių atstovų. Bet tai tik mano pamąstymai.

Kai per Lietuvą nuskambėjo tragiškas Kėdainių įvykis, prašėme liautis eskaluoti šią temą. Mes manome, kad labai svarbu išsiaiškinti, kodėl nesuveikė sistema, o ne kirsti galvas. Deja, neturime gerosios praktikos analizės, o žiūrime tik, kas, ką blogai padarė, kas kaltas. Kad žinotume klaidas, reikia jas analizuoti. Kai darbuotojas tampa atpirkimo ožiu, jis užsiblokuoja, visą laiką įsitempęs, negali produktyviai dirbti, nes baiminasi, kad vėl pridarys klaidų...

Kol kas iš VTAS darbuotojų reikalaujama tik kompetencijos, darbo visą parą ir atsakomybės,bet už tai nieko nepasiūloma.

– Daugeliui skaitytojų nežinoma VTAT darbuotojų kasdienybė. Gal galėtumėte iliustruoti konkrečiais pavyzdžiais?

– Kasdien iš policijos pareigūnų gaunu maždaug 2-4 pranešimus apie smurtą šeimoje. Nedelsiant yra siunčiamas VTAS žmogus nurodytu adresu surinkti informacijos ir įvertinti situaciją. Bendradarbiaujame su šeimos gyvenamosios vietos seniūnijos seniūnais, socialiniais darbuotojais.Tai daroma todėl, kad pateikti policijos duomenys būna minimalūs, ir ne toli gražu kiekviena šeima būna mums žinoma, o mums reikia išsiaiškinti pagalbos šeimai ir vaikui poreikį.

Štai anądien gavome pranešimą, kad šeimoje, kur auga 8 metų vaikas, girtas tėvas buitinio konflikto metu smaugia savo vaiko motiną. Šeima gyvena Ariogaloje, iki tol nei socialiniams darbuotojams, nei seniūnijai nebuvo žinoma. Tuoj pat paprašiau seniūno bei socialinio darbuotojo, kad šie nuvyktų pas nukentėjusią moterį ir kaip galima greičiau apie situaciją praneštų mūsų skyriui. Po valandos gavau informaciją, aptarėme, kokių veiksmų turėtume imtis. Gavus pirminę informaciją apie šeimą lengviau kalbėtis, aiškintis. Bandžiau pasikalbėti su nukentėjusia moterimi – ši labai piktai reagavo į mano skambutį. Pasirodė, jog vyras girtauja jau penkeri metai. Kai paklausiau, kaip ji saugo savo mažametį vaiką nuo tokios aplinkos, kur geriama ir mušamasi, moteris numetė ragelį, pareiškusi pretenzijas, jog per didelį institucijų susidomėjimą, vyras buvo priverstas išeiti iš namų. Bet gi ne man to reikia – ji seniai turėjo nuspręsti, ką reikėtų daryti. Šiuo metu renkame visus reikalingus dokumentus, kviesime į pokalbį sutuoktinius ir spręsime, kokią pagalbą organizuoti šeimos nariams, kokių toliau imtis žingsnių, jei tėvai atsisakys bendradarbiauti.

Kitas atvejis. Visi šeimoje buvo tiek girti ir apsidaužę – tiesiog taškėsi kraujai, tad 7 mėnesių kūdikį teko paimti iš karto.

Taigi, vieno recepto nėra, viskas priklauso nuo situacijos pavojingumo. Gera žinia ta, kad bendruomenės tampa sąmoningesnės – ima rūpintis ne tik savo, bet ir kaimyno vaikais, kai šiems iškyla pavojus. Kartais jie juos priglaudžia, kuomet situacija nėra tokia grėsminga, – kad tie vaikai nepatirtų dar didesnio šoko, kai išvežami iš šeimos... Sako, ryt vaikams į mokyklą, o tėvai išsipagyrios ir bus galima kalbėti, ką toliau daryti: palikti vaikus ar būtina intervencija.

Kitą vertus, neretai pasitaiko ir kuriozinių atvejų, kai sugėrovas apskundžia šeimą vien todėl, kad sutuoktiniai nebenori kartu su juo išgerti ir nebeįsileidžia į namus. Tuomet skambina ir praneša, kad vaikai palikti be priežiūros.

 

Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Rekomenduojami video