Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Nuosprendis netenkina nei nuteistųjų, nei prokurorų (6)

Pasakodami apie Agurkinių įvykdytus nusikaltimus, praėjusiame „Akistatos“ numeryje rašėme, kad Saulius Velečka, broliai dvyniai Audrius ir Darius Petkauskai, Norbertas Tučkus, Tadas Petrošius ir Algimantas Ringaila Maskvoje nupirko 495 litrus BMK skysčio, kuris naudojamas narkotikų gamybai ir kurį lietuviai planavo perparduoti olandams.

Sekė dvi komandos

Kaip jau žinote, visą BMK prekursoriaus pirkimo operaciją sekė Rusijos Federalinės narkotikų apyvartos kontrolės tarnybos Operatyvinės paieškos departamento Kovos su narkotikais nusikalstamumu valdybos pareigūnai. Sandėlyje buvusias statines ekspertas buvo pažymėjęs, o po vienos statinės dangčiu sumontavęs radijo siųstuvą.

Pirkėjai, tarp kurių buvo ir į Maskvą „komandiruotas“ agurkinis T. Petrošius, kai tik pasiėmė krovinį, visą laiką buvo stebimi. Pareigūnai sekė, kaip buvo sukrautas krovinis į „Gazelę“, kaip išvažiavo iš įmonės. Raporte pažymėta, kad šalia vairuotojo sėdėjo T. Petrošius. Pareigūnai užfiksavo, kad apie 19 valandą iš automobilio „Gazelė“ 11 statinių su BMK buvo perkrautos į sunkvežimį baltarusiškais numeriais.

Po 55 valandų stebėjimo Maskvos pareigūnai automagistralės Maskva–Smolenskas 210 kilometre stebėjimą perdavė Smolensko srities darbuotojams. Viso judėjimo metu sunkvežimį „DAF“, kuriame buvo sukrautas prekursorius, stebėjo ir dar keli žmonės, važiavę dviem lengvaisiais automobiliais. Pareigūnai suprato, kad tai – BMK pirkėjai stebi kelią ir seka savo krovinio vežimą.

Nuteisė tik vairuotoją

Liepos 13-ąją, tuoj po vidurnakčio, Smolensko srityje automobilis įvažiavo į Krasnąją Gorką pasienio kontrolės posto muitinę. Prieš pradedant transporto priemonės apžiūrą vairuotojui buvo pasiūlyta pareikšti apie daiktus ir medžiagas, kurioms būtina muitinės kontrolė ir muitinės įforminimas jiems kertant Rusijos Federacijos muitinės sieną. Vairuotojas atsakė, kad tokių krovinių nėra. Atliekant muitinės apžiūrą refrižeratoriuje šalia priekinės sienelės buvo aptikta 11 mėlynos spalvos su juodais dangčiais statinių iš polimerinės medžiagos, kuriose buvo skaidrus geltonos spalvos skystis. Taip pat apžiūros metu buvo paimti minėto skysčio mėginiai ir pavyzdžiai. Tyrimais nustatyta, kad skaidrus geltonos spalvos skystis yra prekursorius, kurį draudžiama išvežti iš Rusijos be specialaus leidimo.

Krovinio rinkos kaina Rusijoje galėjo siekti nuo 4 456 863 iki 7 923 312 rublių. Vairuotojas baltarusis V. P. buvo sulaikytas. 2010 metų vasario 2-ąją už tai, kad vežė neįformintą krovinį, Smolensko apskrities Krasninskio rajono teismas jam skyrė 3 metų laisvės atėmimo bausmę, kurios vykdymą atidėjo 2 metams. Po metų Rusijoje parengtinis tardymas dėl BMK kontrabandos buvo sustabdytas nepavykus nustatyti įtariamųjų.

Neprisipažino nė vienas

Nė vienas iš teisiamų Agurkinių kaltės dėl BMK prekursoriaus gabenimio į Lietuvą neprisipažino. S. Velečka teisme sakė, kad jis „neorganizavo, nieko nefinansavo, nieko niekam nenurodė kažkur važiuoti, pirkti kažkokį BMK ir jį kažkur gabenti“. Broliai dvyniai A. ir D. Petkauskai ir N. Tučkus irgi sakė, kad apie šį nusikaltimą nieko nežino ir jame nedalyvavo.

Kiek daugiau teko aiškintis T. Petrošiui, nes jis tuo metu buvo Maskvoje. Bet ir T. Petrošius teigė, kad apie BMK prekursorių jis nieko nežinojęs, o nuotraukose, kurias padarė Rusijos pareigūnai, nustatyti, kad jis krauna BMK, tikrai neįmanoma. T. Petrošius neneigė, kad tuo metu buvo Maskvoje, tačiau ne pirkti BMK, o visai kitais reikalais. „Aš uždarbiaudavau pirkdamas, remontuodamas ir parduodamas automobilius, – teisme gynėsi T. Petrošius. – Maždaug apie 2008 metus turgavietėje susipažinau su rusu, kuris atvažiuodavo į Lietuvą, čia pirkdavo automobilius ir juos išveždavo į Rusiją. Mes su juo susidraugavome ir nusprendėme daryti bendrą verslą – vežti į Maskvą brangių automobilių dėvėtas detales, kadangi naudotos detalės Lietuvos sąvartynuose buvo gerokai pigesnės nei Maskvoje. Pagal mūsų susitarimą aš būčiau ieškojęs detalių Lietuvoje ir rūpinęsis jų išvežimu, o rusas turėjo tas detales priimti Maskvoje, įforminti reikiamus dokumentus ir detales pardavinėti iš įsteigto sandėlio.

Aš buvau nuskridęs į Maskvą, mane priėmė rusiškai – kelias dienas girtavom, o po to važinėjom po įvairius jo parinktus sandėlius Maskvoje ir Maskvos apylinkėse. Apvažiavom gal kokius dešimt objektų, atsirinkom kelis labiausiai tinkamus. Važinėjau keliais automobiliais, gali būti, kad buvo ir automobilis „Gazelė“, bet tikrai nepamenu. Su sandėlių savininkais bendraudavo rusas, o aš su niekuo nebendravau ir tikrai su niekuo nesikalbėjau apie BMK ar kokius kitus uždraustus objektus. Manau, kad Lietuvos pareigūnai pasinaudojo sutapimu, kad aš tuo laikotarpiu buvau Maskvoje ir paprašė savo kolegų, kad šie padėtų mane „pritempti“ prie šio nusikaltimo, nors tai ir nėra teisybė.“

Vienodos bausmės

Tai, kad 2009 metais Rusijoje buvo sulaikytas skystis BMK, paliudijo dabar besislapstantis Algimantas Ringaila-Čikis. „Įgyti skystį pasiūlė kažkokie latviai. Į Maskvą su pinigais važiavo T. Petrošius, kuris Maskvoje ar kažkur šalia dalyvavo kraunant BMK, paskui grįžo. Tačiau vilkikas su skysčiu buvo sulaikytas pasienyje su Baltarusija ir pinigai buvo prarasti. Dėl BMK sulaikymo Agurkiniai įtarinėjo latvius, paskui – pardavėjus Rusijoje, kurie, matyt, bendradarbiavo su pareigūnais, tačiau nusprendė nesiaiškinti“, – taip prokurorams kalbėjo A. Ringaila. Ir nors jis nedalyvavo teisme, tačiau tie jo parodymai buvo pripažinti kaip įtariamųjų kaltės įrodymas. Kaip parašyta nuosprendyje, nes „juos patvirtina Rusijos Federacijos FTKN bei Rusijos Federacijos Generalinės prokuratūros pateikta medžiaga, kaip atsakymas į Generalinės prokuratūros teisinės pagalbos prašymą“. Pateiktoje medžiagoje yra duomenys apie visą nusikaltimo eigą nuo BMK užsakymo, įgijimo, pakrovimo iki bandymo 495,207 litrų skysčio, kuriame buvo BMK, kontrabandos būdu išgabenti į Lietuvą. BMK skystis sulaikytas, o sekimo vaizdo medžiagoje užfiksuotas T. Petrošius, aktyviai dalyvavęs BMK pakrovime.

Tad teismas už pasikėsinimą gabenti BMK į Lietuvą kotrabandos būdu pripažino kaltais S. Velečką, A. ir D. Petkauskus, N. Tučkų ir T. Petrošių ir skyrė visiems vienodai – po 4 metus laisvės atėmimo.

Gamino prekursorių

Klaipėdos apygardos teisme nagrinėtoje byloje buvo dar keli epizodai dėl BMK gabenimo. Yra žinoma, kad kauniečiai ir patys yra bandę gaminti BMK. Daugiausia apie tai yra papasakojęs dabar nuo teisingumo besislapstantis A. Ringaila.

Yra žinoma, kad pas K. Liukaitį į namus buvo atvažiavęs pagyvenęs rusas, kuris demonstravo kompaktiniame diske įrašytą skysčio BMK gamybos procesą ir aiškino, kaip tai reikia daryti. Pats K. Liukaitis ir S. Velečka, susipažinę su skysčio gamybos procesu, nusprendė tuo užsiimti. Iš Rusijos buvo atvežta 400–500 kilogramų druskos skysčiui gaminti. Kaip pasakojo A. Ringaila, pirmąją partiją skysčio pavyko pagaminti ir parduoti Rusijoje. Čikis yra sakęs, kad po to vėl buvo parsivežta 1 ar 2 tonos druskų už 250 000 eurų ir gaminamas BMK.

Jei pagal A. Ringailos parodymus, esant ir daugiau įrodymų, kai kurie Agurkiniai už 495 litrų BMK prekursoriaus bandymą parvežti iš Maskvos buvo nuteisti, tai kituose BMK gabenimo epizoduose teisėjai švelnino straipsnius arba net ir visai išteisino prokurorų apkaltintus Agurkinius.

Prokurorai, už 600 litrų BMK laikymą, jo gabenimą kontrabandos būdu iš Ukrainos į Nyderlandus, taip pat šio BMK realizavimą Nyderlandų Karalystėje, kaltinimus buvo pateikę S. Velečkai, broliams A. ir D. Petkauskams, N. Tučkui, T. Petrošiui, K. Liukaičiui, Linui Perminui, o taip pat Gintautui Cegelskiui.

Pagal kaltinamąjį aktą, BMK Ukrainoje surado G. Cegelskis, o jo pargabenimą turėjo organizuoti L. Perminas. Prokurorų nuomone, buvo surastas vairuotojas, prekursorius nugabentas į Nyderlandus ir ten sėkmingai parduotas. Tačiau nė vienas teisiamasis neprisipažino, kad būta tokio fakto. G. Cegelskis sakė, kad net nežino, kas tas BMK. „Aš esu šeimos žmogus ir su tais jaunesniais vyrais nesu nei bendravęs, nei turėjęs kokių nors reikalų, – teisme gynėsi G. Cegelskis. – Mano šeimos verslas yra nekilnojamojo turto – biurų – nuoma. Apie tai dėdavau skelbimus, tai gal jie pas mane ir buvo atėję išsinuomuoti biurą. Pažįstu tik Kęstutį Liukaitį, su kuriuo treniravomės pas tą patį trenerį.

Ukrainoje buvau 3 kartus. Mes su žmona ten norėjome šokoladinę atidaryti, skridome ieškoti patalpų. Pasiūla buvo, bet neradome tokių, kurios mums tiktų, nuomos kaina buvo visai netinkama, tai nepavyko. O iš S. Velečkos ar kitų kaltinamųjų nesu gavęs jokių pinigų ir jokio BMK nepirkau“.

Žilvinas VIZGIRDA

Rekomenduojami video