Scanpix nuotr.

 Lietuvoje padėtis dėl visokių burtininkų ar ekstrasensų gana kurioziška. Šalis laikoma katalikiška, skelbiasi esanti Marijos žemė, tačiau dažnas nepradeda dienos nepasižiūrėjęs horoskopo, o norėdamas sužinoti, ar seksis meilėje, skuba pas čigonę ar kitokią burtininkę.

O kaip tos burtininkės veikia, neseniai bandė išsiaiškinti Šiaulių apylinkės teismas. Paaiškėjo, kad prakeiksmus „šalinusi“ šiaulietė čigonė sės už grotų, nes per būrimus jau yra užsidirbusi… recidyvistės vardą. Šiaulių rajono gyventoja Lilia Kaldarasi (29 m.) buvo teisiama jau šeštą kartą. Šį kartą už tai, kad, kaip rašoma teismo pranešime, „beburdama atvirai pagrobė ir pasikėsino pagrobti pinigus“. Teismas nusprendė, kad L. Kaldarasi už grotų turės praleisti 1 metus ir 2 mėnesius. Be to, teismas priteisė 120 eurų turtinei žalai atlyginti.

„Moteris yra kaltinama vieno apysunkio nusikaltimo padarymu ir pasikėsinimu įvykdyti vieną apysunkį nusikaltimą. Jos baudžiamąją atsakomybę lengvinanti aplinkybė yra ta, kad ji prisipažino padariusi nusikalstamą veiką ir nuoširdžiai gailėjosi“, – sakė baudžiamąją bylą nagrinėjęs Šiaulių apylinkės teismo teisėjas Aleksandras Prygunkovas.

Teisėjo žodžiais, kaltinamoji niekur nedirba, neturi jokio pragyvenimo šaltinio, turi neišnykusį teistumą, yra recidyvistė, administracine tvarka bausta, inkriminuojamas nusikalstamas veikas padarė dalyvaujant ir matant jos mažamečiam vaikui. Teismas konstatavo, kad L. Kaldarasi nenori taisytis, laikytis įstatymų ir visuomenėje priimtų dorovės normų. Todėl teismas mano, kad bausmės tikslai bus pasiekti kaltinamajai paskyrus sankcijoje numatytą laisvės atėmimo bausmę.

Atliko ritualą

Teismas nustatė, kad Lilia rugpjūčio 14 dieną Šiauliuose, prekybos centro automobilių stovėjimo aikštelėje, kartu su mažamečiu vaiku priėjo prie nukentėjusiosios, kuri sėdėjo automobilyje, ir paprašė šiek tiek pinigų maistui. Kad tai nebūtų išmalda, Lilia pasiūlė moteriai dar ir išburti – taip nuimti prakeiksmą ir padaryti moterį laimingą. Tam, anot būrėjos, reikėjo atlikti ritualą. Kaltinamoji išpešė kelis plaukus iš nukentėjusiosios galvos ir paprašė duoti kokią nors pinigų kupiūrą, nes, kad burtai veiktų, plaukus reikia dėti ant pinigų. Nukentėjusioji padavė 120 eurų, kurių būrėja nebegrąžino.

Po kelių dienų, vėl Šiauliuose, tik prie kito prekybos centro, irgi automobilių stovėjimo aikštelėje, Lilia susiieškojo dar vieną auką ir ėmė jam, šį kartą tai buvo vyras, liaudiškai tariant, „kabinti ant ausų makaronus“. Čigonėlė ir jam pažadėjo nuimti prakeiksmą. O visiems žinoma, kad tai galima padaryti tik turint pinigų. Būrėja iš nukentėjusiojo delno paėmė 150 eurų ir jų negrąžino. Vyrui pagailo eurų ir jis kreipėsi į prekybos centro apsaugos darbuotojus. Šie „prakeiksmų nuėmėją“ sulaikė ir perdavė policijos pareigūnams.

Prakeikta šeima

Šiais abiem atvejais nukentėjusieji neteko tik po vos daugiau nei šimtą eurų, bet yra ir tokių „prakeiktųjų“, kurie norėdami išsivaduoti nuo prakeikimų sukiša tūkstančius.

Štai viena vilnietė už prakeiksmo nuėmimą atidavė burtininkei 20 000 eurų. Moteriškė buvo mulkinama keletą mėnesių. Kai ji kreipėsi į būrėją, ši iš karto nustatė, kad ne tik moteris, bet ir visa jos šeima yra prakeikta. „Tas prakeikimas toks galingas, kad jis palies ne tik tave, bet ir tavo gimines, – įtaigiu balsu klientei aiškino juodosios magijos žinovė. – Net tavo vaikai, kai tik gims bus prakeikti ir neturės laimės. Jų gyvenimas bus sunkus, juos kankins ligos“. Moteris, išgirdusi tokias pranašystes, pakraupo. Ji vos ne ant kelių klaupėsi prieš būrėją, prašydama nuimti prakeiksmą.

Kiek pasispyriojusi, tarsi keldama kainą, čigonė sutiko pagelbėti likimo nuskriaustai moteriškei. „Bet žinok, kad nuimčiau tokį galingą prakeiksmą, teks pasistengti ir tau, ir man. Tad apsiginkluok kantrybe“, – perspėjo burtininkė, ko gero, mintyse jau skaičiuodama pelną.

Kad „nuimtų“ prakeiksmą čigonė savo klientę tampė po kapines, ligonines ir net po bažnyčias. Moteris turėjo iš namų išnešti ir kapinėse užkasti auksinius daiktus, dalį jų reikėjo plauti upės vandenyje. Kad užkeikimas nuplauktų ar liktų žemėse. Į kiekvieną susitikimą moteris turėjo atnešti pinigų, auksinių žiedų ir net drabužių. Ir nors jie buvo užkasti į žemę ar nuskandinti, tačiau stebuklingu būdu vėliau atsidūrė čigonės namuose.

Priremta giminaičių moteris kreipėsi į policiją, tačiau surasti sukčiautoją buvo ne taip lengva. Būrėja savo klientei nebuvo palikusi nei savo telefono, nei adreso. Ji pati susiieškodavo klientę ir tai darė labai gudriai, nuolat keisdama telefonų korteles.

Ėmė kreditus

Kita moteris už panašaus prakeiksmo nuėmimą sumokėjo kiek mažiau – 8000 eurų. Liūdniausia tai, kad ši moteris savų santaupų neturėjo, tad įklimpo į greitųjų kreditų liūną. Ir tik, kai giminės sužinojo, kad moteris paėmusi kreditus atiduoda juos būrėjai, pareikalavo, kad ši kreiptųsi į policiją.

O jos istorija irgi panaši. Panorusi geresnio gyvenimo ji kreipėsi į būrėją. Ši nustatė, kad moteriai nesiseka, nes ji užkeikta ir pažadėjo prakeiksmą nuimti. Vienu metu būrėja sugebėjo įtikinti savo klientę, kad juodoji magija esanti tokia stiptri, kad net „susargdino“ pačią burtininkę. Už gydymą turėjo sumokėti klientė.

Geros psichologės

Aišku, kad nukentėjusiųjų nuo panašių būrėjų tikrai yra ir daugiau, tik ne visi išdrįsta prisipažinti. Kitų ir prarastos pinigų sumos gerokai mažesnės, o treti – tiesiog gėdijasi, kad užkibo už sukčių kabliuko.

Čigonės dažnai klientų ieško pačios. Jos labai geros psichologės ir vos pažiūrėjusios į žmogų iš karto supranta, kuriam „reikalinga“ jų pagalba. Dažnai šios būrėjos dirba prie autobusų stočių, prekybos centrų. Ten ir ieško lengvatikių, dažniausiai moterų, kurioms siūlo sužinoti, kas bus ateityje, susigrąžinti mylimąjį, nuimti prakeiksmą. Būrėjos salonuose naudoja įvairiausias kortas, rutulius, runas, net kavos tirščius, o tos, kurios dirba gatvėse, „visą teisybę pasako“ iš rankos ar męsdamos kortas.

Tačiau norint, kad rankų linijos pasakytų teisybę, čigonėlei reikia sumokėti. Kainoraščio būrėjos nepateikia. Pradeda paprašydamos kelių eurų, o vėliau taip sugeba užhipnotizuoti žmones, kad šie ne tik atiduoda pinigus, kuriuos turi su savimi, bet ir bėga į namus, kad dar atneštų. Ypač tuomet, kai būrėja, įgavusi pasitikėjimą, įtikina klientę, kad tikrai, pavyzdžiui, sugrąžins pas kitą išėjusį vyrą, padarys taip, kad ims sektis meilėje.

Žiūrėdama į akis būrėja tikina, kad jai pinigų nereikia ir ji jų neims, tačiau, norint nuimti prakeiksmą, jų reikia turėti arba išnešti visus iš namų, nes jie irgi yra užkeikti. Paskui, kai prakeiksmas bus nuimtas, „geradarė“ viską sugrąžins. Svarbu tik – tikėti būrėja ir vykdyti viską, ką ji sako.

„Šiaudiniai“ katalikai

Psichologai sako, kad esame „šiaudiniai“ katalikai ir neturime tvirtos pasaulėžiūros. Kaip tik tokiems žmonėms ir daro didelę įtaką šamanai, pranašautojai ir visokie kitokie šarlatanai. Tie, kurie tvirtai tiki Dievu, neieško pagalbos ir sprendimų už bažnyčios ribų.

Kunigai tautai ne kartą aiškino Bažnyčios požiūrį į burtininkus, netikrus pranašus, ateities spėjikus. Kas gali žinoti ateitį? Tik Dievas ir velnias. Naujajame Testamente net septynis kartus perspėjama saugotis netikrų pranašautojų ir aiškiaregių.

Dar 1856 metais vyskupas Motiejus Valančius barė parapijiečius, kad šie tiki burtais. „Ar galiu krikščionimis katalikais vadinti tuos, kurie dievišką galybę pripažįsta meškai? – klausė vyskupas. – Dievas Šventame rašte rašė, kad neturėtų būti tarp mūsų burtininkų, sapnų žinovų. Blogai nutiko karaliui, kuris susirgęs siuntė klaust pagoniško dievaičio, ar išgis“.

„Akistata“ savo archyve turi daug istorijų, kokiais metodais kartais būrėjai nuima užkeikimus. Buvo atvejų, kai ekstrasensas įtikino jaunas moteris, kad jis išvarys iš jų velnią tik lytinių santykių metu. Ir šios sutiko.

Seansas bute

Viena mergina, pavadinkime ją Angele, išsiskyrė su draugu ir ištekėjo už kito gerbėjo. Po vedybų moteris susivokė paskubėjusi, nes ėmė kankinti slogūs sapnai. Juose ją lankydavo buvęs draugas, kuris Angelei priekaištaudavo dėl išdavystės. Rytais moteris jausdavosi nepailsėjusi, slėgė nesuvokiamas kaltės bei netikrumo jausmas. Ėmė blogėti sveikata, prasidėjo migrena, nerimo priepuoliai.

Viena burtais tikinti draugė iškėlė versiją, kad Angelė gali būti užkalbėta ar nužiūrėta piktos akies, todėl ji pravėrė vieno parapsichologijos centro duris. Jame nematomos energijos specialistai siūlėsi nustatyti palankias ir nepalankias energines zonas, pašalinti neigiamą energinį lauką, išburti įvairiomis kortomis, pamasažuoti, surasti dingusius artimuosius arba pavogtą turtą.

Centre Angelę priėmė parapsichologas, kuris prisistatė esąs taisyklingos mitybos, aromaterapijos (gydymo kvapais), mineralogijos (akmenų bei mineralų derinimo prie žmogaus sielos) specialistas.

Įdėmiai išklausęs Angelės bėdas, vyras pareiškė pajėgsiąs moteriai padėti. Tačiau gydytis pacientę pakvietė į netoliese esantį savo butą, paaiškindamas, jog ten gydymas būsiąs veiksmingesnis, nes netrukdysią kiti klientai. Paskirdamas pirmojo gydymo seansą savo bute plataus profilio būrimo specialistas moteriai liepė atsinešti ją sapnuose persekiojančio vyro nuotrauką.

Pasodinęs Angelę į fotelį, ekstrasensas suokė taip įtaigiai, kad moteris net nesuabejojo bendraujanti su rimtu paranormalių reiškinių, kosminės energijos, karmos, čakros bei kitokių eiliniams mirtingiesiems nesuvokiamų dalykų specialistu.

Eidamas ratu aplink nuščiuvusią Angelę specialistas pareiškė vidine akimi (!) matąs, kad moters vidaus organai paliegę, psichika linkusi į savižudybę, o ateityje laukia skaudžios netektys. Galop nematomos energijos specialistas paskelbė nieko gera nežadančią diagnozę – Angelė esanti užkeikta ir paliepė jai nusirengti iki apatinių.

Likusiai vien su kelnaitėmis bei liemenėle Angelei buvo liepta gultis. Ekstrasensas stipriai maigė moters nugarkaulį, teigdamas atstatinėjąs slankstelius, tačiau, ką tai turi bendra su slogiais sapnais, nepatikslino. Dar po kelių minučių Angelė išgirdo nurodymą nusimesti likusius drabužėlius ir sėstis nuoga į fotelį – tam tikri gydomieji garsai bei judesiai geriausiai veiks tik per nuogą odą.

Klusniai įvykdžiusi nurodymą moteris įsitaisė fotelyje. Ekstrasensas aplink ją pristatė žvakių ir galų gale pasakė, jog vis dėlto būtų veiksmingiausia, jei jis, nematomos kosminės energijos valdytojas, jai tiesiogiai… „įšvirkštų į čakrą“.

Ir ko tik, žmogau, nepadarysi dėl sveikatos – nors ir prieštaringų jausmų draskoma, Angelė atsidavė ekstrasensui kaip paliepta – kniūbsčia ant sofos. Kol specialistas į ją „pumpavo energiją“, Angelė, kaip buvo liepta, adatėlėmis smaigstė jai besisapnuojančio vyro fotografiją. Už „efektyvų gydymą“, žinoma, dar reikėjo ir sumokėti.

Praėjus emocijoms Angelė atsikvošėjo esanti ištvirkėlio apgaviko mulkinama bei seksualiai išnaudojama ir dar už tai sumoka pinigus!

Bemoksliai – ne tik lietuviai

Ezoterizmas, satanizmas ir tikėjimas visokiais pranašais, ypač dabar, plinta ir kitose šalyse. Didžiojoje Britanijoje vaiduokliais ir ateiviais tikima labiau nei Dievu. Buvo atliktas tyrimas, kuriame išaiškėjo, kad 54 procentai žmonių tiki, jog Visagalis egzistuoja, o 58 procentai tiki antgamtinėmis būtybėmis. Beveik ketvirtadalis iš 3000 apklaustųjų prisipažino, kad yra matę antgamtinę būtybę, o 37 procentai pareiškė, kad ateiviai ir vaiduokliai yra jų tikėjimo pagrindas.

Rusijoje yra apie 100 000 apsišaukėlių aiškiaregių, burtininkų ir raganų. Jie teigia, jog gali padėti įvairiais klausimais – asmeniniais, verslo, sveikatos ar net teisiniais. Jei esate nepatenkintas savo atlyginimu, galite nusisamdyti burtininką, kuris užkeiks visą kompanijos buhalterijos departamentą. Kiti okultistai žada padaryti, kad bankas jums duotų paskolą, o pasitelkus juodąją magiją banką galima net užkeikti. Tiesa, tai kainuos gan brangiai, bet kartais net patys bankininkai moka tūkstančius, kad burtais sužlugdytų konkurentus.

Dar viena populiari paslauga – apsauga nuo piktos akies. Kiti burtininkai už tam tikrą sumą pasirengę padėti išspręsti meilės problemas, pavyzdžiui, pykstančią antrąją pusę priversti atsiprašyti.

Tik faktai

Raganas ir kitokius burtininkus galima vadinti sukčiais. Taip šių metų pradžioje nusprendė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), išnagrinėjęs aiškiaregės Alos Naruševičienės skundą.

LAT, išnagrinėjęs kasacinę bylą dėl magijos paslaugų teikimo, konstatavo, kad magijos paslaugų teikėjų veikos, pasinaudojant nukentėjusiųjų patiklumu, kai tyčia užvaldomas jų turtas, nepagrįstai teigiant, jog gresia pavojus nukentėjusiųjų ar jų artimųjų gyvybei, sveikatai ar turtui – pripažįstama sukčiavimu.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad asmenų, teikiančių magijos pobūdžio paslaugas paranormalūs gebėjimai nėra patvirtinti mokslo ir praktikos, kaip ir objektyvūs tokios veiklos rezultatai. Tokių paslaugų teikimas Lietuvos Respublikoje įstatymu nėra uždraustas. Paaiškinama, kad šios paslaugos gali būti įvairios, pavyzdžiui, pramoginio pobūdžio, naudojamos kaip priemonė žmogaus gyvenimo kokybei pagerinti (saviįtaiga, placebo efektas). „Vien tik su magija susijusių paslaugų teikimo faktas savaime nesudaro pagrindo tokios veikos laikyti sukčiavimu, nes objektyviai numatyti tokių paslaugų pageidaujamo rezultato negalima,“ – pažymima LAT nutartyje.

Teismas atkreipė dėmesį, kad magijos paslaugų teikimas yra ribojamas, jei jis vykdomas nesąžiningai. Pažymima, kad tokios veikos pavojingumas yra didesnis, kai kaltininkas manipuliuoja žmogaus sąmone, išgalvotomis grėsmėmis gyvybei, sveikatai ar turtui.

Nagrinėjamoje byloje A. Naruševičienė buvo kaltinama apgaule įgijusi ir užvaldžiusi didelės vertės turtą. Nustatyta, kad nukentėjusieji kreipėsi į A. Naruševičienę aiškiaregės konsultacijų. Ji įtikino nukentėjusiuosius dėl jiems ir jų artimiesiems gresiančių nelaimių, netekčių ir jos galių tai įveikti. Taip už tariamą turto apsaugą, gyvenimo ir verslo sutvarkymą, sielos išvalymą, užkalbėjimų nuėmimą, amuletus, apgaule iš keturių nukentėjusiųjų įgijo didelės vertės turtą.

Už tokį sukčiavimą Kauno apylinkės teismas A. Naruševičienei skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę. Kauno apygardos teismas, apeliacine tvarka išnagrinėjęs būrėjos skundą, nusprendė moterį išleisti iš pataisos namų. Šio teismo teisėjai, matyt, nutarė, kad moteris per laiką, praleistą už grotų, galbūt, prarado burtininkės savybes ir atidėjo bausmės vykdymą dvejiems metams. Teismas taip pat įpareigojo A. Naruševičienę išmokėti nukentėjusiesiems priteistus ieškinius.

LAT paliko galioti tokius Kauno teismų nuosprendžius ir konstatavo, kad keturių nukentėjusiųjų turtą A. Naruševičienė užvaldė nesąžiningai, todėl šios jos veikos pagrįstai pripažintos sukčiavimu.

2012-ųjų vasaris. Ponia, pavadinkime ją Aldona, žurnale „Būrėja“ perskaitė labai ją sudominusį reklaminį skelbimą, kad aiškiaregė gali apsaugoti nuo blogio, išsiaiškinti, kodėl nesiseka verslas, pašalinti prakeiksmus, nužiūrėjimus. Tad moteris, kartu su sūnumi ir pravėrė Alos UAB-o duris. Klientai buvo sutikti labai šiltai, pavaišinti arbata ir paprašyti papasakoti apie ištikusias bėdas. Tiesa, prieš pradedant konsultacijas – taip buvo pavadintas jų susitikimas – Ala nepamiršo parodyti kainoraščio. Jos konsultacijų valanda kainavo 400 litų (116 eurų). Motina su sūnumi užtruko keletą valandų, tad už pirmąjį vizitą sumokėjo 2000 litų (580 eurų). Tokių vizitų buvo 18, nes aiškiaregė, išklausiusi klientų pasakojimą, tvirtino tikrai galinti padėti. Ir dar pagąsdino, kad jei sūnus pagalbos nesulauks, tai jis taps invalidu, neteks kojos. Paskui bus dar baisiau – bekojis atsidurs kalėjime.

Už sūnaus gyvenimo ir verslo „sutvarkymą“ buvo paprašyta 50 000 litų (14 481 eurų), nes būrėja paaiškino, kad reikalingi amuletai, kainuojantys 24 000 litų (6950 eurų). Jie, anot aiškiaregės, turi būti iš aukso. Kad būtų galima sutvarkyti sūnaus firmų reikalus, reikėjo ir žalvarinių pėdučių. Už 3 apvalius amuletus ir auksinį žiedą, 15 vienetų žalvarinių pėdučių Aldona sumokėjo 24 000 litų (6950 eurų).

Vėliau aiškiaregė, matydama, kad motina ir sūnus ja labai tiki, ėmė plėsti savo veiklą ir pasirašė dar vieną paslaugų teikimo sutartį – teikti konsultacijas verslo reikalais. Pagal sutartį užsakovas turėjo sumokėti 60 000 litų (17 377 eurų).

Tai tik vienas bylos epizodas. Panašiai Ala pelnėsi ir iš kitų klientų. Kaunietei Daliai Ala pareiškė, kad ši esanti prakeikta, todėl jos vyras gėrė ir gers, girtuoklis bus ir sūnus. Aiškiaregė taip pat „perspėjo“, kad Dalios būsima marti – gyvatė, tenorinti įlįsti į šeimą, o paskui visus išnaikinti. Išsigandusi, kad jos vaikas gali tapti alkoholiku, Dalia nusitempė sūnų pas Alą ir įkalbėjo nešioti amuletą, kuris turėjo jį išgelbėti. Amuleto kaina – 15 000 litų (4344 eurų) ir dar 10 000 litų (2900 eurų) už jo „įkrovimą“. Be to, nuolat reikėjo gerti „užkoduotą“ vandenį, kurio „kodavimas“ kainavo 400 litų (116 eurų).

2012 metų gegužės mėnesį į A. Naruševičienę kreipėsi ūkininkė Zita iš Akmenės rajono. Ji ir jos sūnus turėjo problemų tiek su sveikata, tiek ir su ūkiu – susirgo ir labai greitai numirė Zitos vyras, galvijai krito vienas po kito. Už kompleksines paslaugas ūkininkai aiškiaregei sumokėjo 178 000 litų (51 552 eurų). Ir tik, kai pieno primilžiai nė kiek nepadidėjo, ūkininkai suprato esantys apgauti.

 

Stasys ŠAULYS