Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
R. Karoblis: mes patys pasimauname ant kaimynų kabliuko

Didžiausią susirūpinimą kelia mūsų pačių gąsdinimasis – panašu, kad mes gąsdinamės daugiau, negu reikia šioje situacijoje, taip apie prasidėjusias „Zapad“ pratybas sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. „Mes patys pasimauname ant žvejybos kabliuko ir vos ne žaidžiame pagal mūsų kaimynų interesus. Reikia vengti situacijos kaip toje pasakoje, kur, atrodo, dangus griūva, o iš tiesų katinėliui krenta lapas ant uodegos. Ši situacija rimtesnė nei lapas ant uodegos, bet jaudintis nėra ko“, – teigia R. Karoblis.

– Prezidentė sako, kad „Zapad“ pratybos mūsų negąsdina, nes esame tam tinkamai pasiruošę. Vytautas Landsbergis kiek anksčiau pareiškė, kad „Zapad“ pratybos – ne Kremliaus berniukų darkymasis besidrąsinant smėlio dėžėje, o viena nauja karo formų. Ar sutinkate?

– Pirmiausia „Zapad“ – vienaip ar kitaip pratybos, jos vyksta kas ketverius metus. Matyt, pratybų negalima laikyti nauja karo forma. Nauja karo forma laikyčiau tą aspektą, kad tai – pirmos tokio masto pratybos po Krymo aneksijos ir po Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios. Tai – nauja karo forma, nauja situacija, nes mūsų kaimynas, deja, negerbia tarptautinių susitarimų ir tos duotybės, kaip šalies nepriklausomybė, suverenumas ir teritorinis integralumas.

– Visi pastarosiomis dienomis jautriai reaguoja į bet kokius judesius iš Rusijos pusės. Kai sieną upe kirto Rusijos pilietis, prisistatęs pasieniečiu, žiniasklaida ir visuomenė pradėjo ieškoti saugumo skylių. Ar jų yra?

– Manau, kad bent jau didelių nėra, ekspertai tikrai dirba. Bent jau man didžiausią susirūpinimą kelia mūsų pačių gąsdinimasis – panašu, kad mes gąsdinamės daugiau, negu yra reali situacija.

Tikrai prieš pusmetį atrodė, kad bent šalia mūsų sienų situacija yra rimtesnė, negu yra dabar. Mūsų veiksmai atkreipė NATO, mūsų sąjungininkų dėmesį į „Zapad“, užvedė ant kelio visas ir žvalgybos, ir NATO institucijas, visus sąjungininkus. Atliekami bendri taktiniai veiksmai. Pasižiūrėkime, vyksta pratybos ir Lenkijoje, ir prie Švedijos krantų.

Tie bendri veiksmai pasiekė tai, kad šiuo metu „Zapad“ yra ne tik Baltijos šalių ir Lenkijos problema, bet viso NATO problema. Tai mūsų didžiausias išlošimas. Todėl dabartinėje situacijoje mano kvietimas – į esamą situaciją reaguokime ramiai. Rizika, pagal turimus duomenis, tikrai minimali.

– Taikos sąlygomis, kokiomis dabar ir gyvename, už saugumą šalyje atsakingos Vidaus reikalų ministerijos struktūros, tačiau kas būtų, jei iškiltų reali grėsmė? Ar turime parengtas pajėgas, specialiąsias pajėgas? Koks jų reagavimo laikas?

– Turime greitojo reagavimo pajėgas, kurių dalį sudaro specialiosios operacinės pajėgos – du „Geležinio vilko“ batalionai. Specialiųjų pajėgų reagavimo laikas yra viena valanda. Šiaip bendras greitojo reagavimo pajėgų aktyvavimo laikas nuo a iki z – nuo 2 iki 24 valandų. Taigi sistema veikia.

Didžiausia atsakomybė turbūt tenka vidaus reikalų sistemos pajėgoms. Pirmiausia – Valstybinei sienos apsaugos tarnybai, bet vyksta tikrai puikus bendradarbiavimas. Kariuomenės jungtiniame štabe septynias dienas, 24 valandas veikia jungtinis žvalgybos centras, komunikacinė grupė, dirba monitoringo mechanizmai. Tikrai renkama informacija, o to rezultatas – matyti, kad tikrai jokių siurprizų nėra. Viskas vyksta pagal tai, ką įsivaizdavome.

– Dažnas mūsų kalbėjimas ir įsibauginimas, kad karių gerokai daugiau, nei deklaruoja Rusija ir Baltarusija, šioms šalims gal netgi palankus?

– Deklaruotas karių skaičius didelis, apie 13 tūkst. Kelios dešimtys į vieną ar kitą pusę – nesvarbu. Nepamirškime, kad pratybos vyksta šalia Latvijos, Estijos sienų, vyksta ir šiaurėje, vyksta palei Ukrainos sienas, nuo Barenco iki Juodosios jūros. Ir karių skaičius – tikrai didelis.

Klausimas – kaip mes skaičiuojame. Tačiau esmė ne skaičiavimas, ne karių skaičius, o preliudija į galimą konfliktą, karą. Didžiausia problema, kad mes patys įsibauginame, o vienas iš tikslų ir yra mus įbauginti.

Mes patys „pasimauname“ ant žvejybos kabliuko ir vos ne žaidžiame pagal mūsų kaimynų interesus. Reikia vengti situacijos kaip toje pasakoje, kur, atrodo, dangus griūva, o iš tiesų katinėliui krenta lapas ant uodegos. Ši situacija rimtesnė nei lapas ant uodegos, bet jaudintis nėra ko.

Mūsų tarnybos dirba, ekspertai ir specialistai žino, kaip suvaldyti šią situaciją. Tikiuosi, kad pratybos praeis kiek galima sklandžiau. To ir tikimės iš „Zapad“ – kad tai praeis kuo greičiau ir sklandžiau. Rugsėjo 20 d. baigsis aktyvioji fazė, tuomet tikėsimės pajėgų atitraukimo tiek iš Kaliningrado, tiek iš Baltarusijos srities. Gyvenimas nesustos, bent jau pratybos bus praėjusios.

Rekomenduojami video