Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Siūlo paliaubas

Balandžio mėnesį šaukiamame Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) suvažiavime tikimasi priimti sprendimą dėl finansavimo bei santykių tarp žemdirbių organizacijų derinimo.

Lietuvos žemdirbių skėtinė organizacija ŽŪR įjungė kraštutinį taupymo mechanizmą. Dėl 30 proc. sumažinto finansavimo ŽŪR sutrumpino darbo laiką ir planuoja atleisti dalį darbuotojų. Be to, kebli finansinė padėtis ŽŪR tarybą privertė grįžti prie visuotinio žemdirbių mokesčio projekto.

Didžiulė skylė

„ŽŪR vėl sumažintas finansavimas“, – taip simboliškai su ŽŪR tarybos nariais pasisveikino posėdį pradėjęs ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas. Kiek? Ir daug, ir nedaug. Ypač kai peržiūri ES paramos duomenis šalies žemės ūkiui 2014–2020 m. Bus tokių atvejų, kai vienas ūkininkas ES ir valstybės paramos gaus daugiau, nei iki šiol buvo skiriama ŽŪR per metus.

„ŽŪR finansavimas mažinamas 110 tūkst. eurų. Gal kam nors tai – nedidelė suma, tačiau mums ji svarbi, nes sudaro 30 proc. visos finansavimo sumos“, – patikslino A.Stančikas. Gal Žemės ūkio ministerija nusprendė, kad ŽŪR skiriama per daug pinigėlių? Tačiau ŽŪR pirmininkas tarybos nariams išvardijo finansavimo mažinimo pasekmes.

„Pinigus taupome mažindami oficialų darbo laiką: visiems darbuotojams, taip pat ir vadovams, atlyginimai sumažinti 30 proc. Tačiau tai – ne išeitis. Esame priversti mažinti ir darbuotojų skaičių“, – sakė A.Stančikas.

Išeitis – visuotinis mokestis

Viena bėda – ne bėda. Tarybos nariams ŽŪR pirmininkas priminė ir kai kurių žemdirbių organizacijų bandymus ne padėti spręsti susidariusias problemas, o jas gilinti. Susidarius tokioms aplinkybėms, dar sunkiau rasti būdų kompensuoti prarastas lėšas.

„Galimybių yra nedaug. Viena iš jų – įteisinti visų žemdirbių mokestį pagal žemės ūkio paskirties žemės plotą ir laikomų gyvulių skaičių. Projektas yra, tačiau jo įgyvendinimas, net jei visos organizacijos pritars, užtruks“, – svarstė A.Stančikas.

Pirmininkas pranešė ir apie Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) prezidiumo viešai paskelbtus kategoriškus reikalavimus ŽŪR. Primename, kad išplėstiniame LŪS prezidiumo posėdyje nuspręsta reikalauti, kad iš ŽŪR pirmojo vicepirmininko ir direktoriaus pareigų atsistatydintų Sigitas Dimaitis. Jei vicepirmininkas tokio sprendimo nepriimtų, LŪS prezidiumas pareikalavo, kad ŽŪR vadovybė pati inicijuotų S.Dimaičio atleidimo procedūrą. Priešingu atveju LŪS svarstytų apie alternatyvios ŽŪR organizacijos kūrimą.

„LŪS reikalavimų įvykdyti negalime vien todėl, kad privalome vadovautis ŽŪR statutu, kuriame numatyta, kad tokio pobūdžio sprendimus gali priimti tik ŽŪR suvažiavimas. Kita vertus, apmaudu, kad siekiama sukelti chaosą kaip tik dabar, kai ŽŪR padėtis ir taip yra sudėtinga“, – aiškino A.Stančikas.

Taika iki suvažiavimo

ŽŪR vicepirmininkas Bronius Markauskas pasiūlė karštu charakteriu garsėjantiems tarybos nariams ir į tarybą nepatekusių žemdirbių organizacijų vadovams suvaldyti savo emocijas, atvėsti. „Siūlau paskelbti trijų mėnesių paliaubas. Susilaikykime nuo beprasmiškų diskusijų. Sudarykime darbo grupę, kuri sugebėtų parengti konstruktyvius sprendimus“, – siūlė B.Markauskas.

Darbo grupės pagrindas bus ŽŪR prezidiumo nariai. Per tris mėnesius ši darbo grupė, papildyta kitų žemdirbių organizacijų vadovais, jau šią savaitę susirinks į pirmą posėdį ir per tris mėnesius ieškos sprendimų dėl ŽŪR finansavimo modelio įgyvendinimo ir apskritai dėl savivaldos modelio tobulinimo bei organizacijų tarpusavio santykių derinimo.

„Darbo grupė pasiūlymus turės pateikti ŽŪR tarybai per paskutinį posėdį prieš ŽŪR suvažiavimą, kuris bus šaukiamas šįmet balandį. Taryba ir turės pateikti šį projektą ŽŪR suvažiavimui, kuris yra aukščiausias organizacijos valdymo organas, turintis teisę priimti galutinį sprendimą“, – paaiškino A.Stančikas.

Rekomenduojami video