kazkokie zmones

Vilniaus apygardos teismas penktadienį į laisvę teismo salėje paleido kazachą Syrymą Shalabayevą (Syrymą Šalabajevą), kurį prokuratūra prašė išduoti Ukrainai ir Kazachstanui.

Teisėja Vitalija Norkūnaitė sakė, kad klausimas dėl ekstradicijos bus sprendžiamas tada, kai Lietuva priims sprendimą dėl prieglobsčio suteikimo šiam užsieniečiui.

„Panaikinti kardomąją priemonę ir paleisti nedelsiant“, – sakė teisėja.

S.Shalabayevui skirtas 50 tūkst. eurų piniginis užstatas, kuris jau sumokėtas į teismo depozitinę sąskaitą. Užsieniečiui taip pat trims mėnesiams skirtas namų areštas, be teisės naktį išeiti iš namų, iš jo paimti dokumentai.

Teisėja V.Norkūnaitė pranešė, kad jeigu užsienietis nesilaikys naujai skirtų kardomųjų priemonių, piniginis užstatas pereis Lietuvos valstybei, o jeigu neatvyks šaukiamas pas prokurorą ar į teismą, gali būti vėl suimtas. Vyras suimtas buvo apie 5 mėnesius.

Nutartis dėl kardomųjų priemonių paskyrimo per tris dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui, kitoje dalyje – tai yra dėl ekstradicijos svarstymo sustabdymo – neskundžiama. Prokuratūra teigia, kad išanalizuos teismo nutartį ir apsispręs dėl skundo.

Byla nagrinėta uždaruose posėdžiuose, nes keliami klausimai, susiję ir su prieglobsčio bylos nagrinėjimu. Pagal Užsieniečių teisinės padėties įstatymą, tokių bylų duomenys yra nevieši.

47RS150108B367

testas vadasdasdasdasdas

(Pasaulio pilietis)

„Aš tikėjausi teisingo teismo ir teismas pateisino mano viltis. Aš važiavau į Lietuvą, buvau tikras, kad sulauksiu teisingumo, ir šis teismas parodė, kad Lietuvoje egzistuoja teisingumas. Norėčiau padėkoti Lietuvos valstybei ir jos teisingumui“, – žurnalistams po posėdžio sakė S.Shalabayevas.

Jis teigė, kad žmogaus teisių gynėjai mano, jog teisingas teismas neegzistuoja nei Ukrainoje, ne Kazachstane, o atsiųsti dokumentai yra suklastoti. Ieškomas bankininkas tvirtino Ukrainoje niekada nebuvęs, o kaltinamas padaręs nusikaltimus, kurių fiziškai negalėjo įvykdyti – Kazachstane nebuvo nuo 2012 metų.

„Kaltinimus, kurie man pateikti, aš įdėmiai perskaičiau. Ten tiesiog dalelės transakcijų, o jas aprašė kaip nusikaltimus. Tai neatrodo kaip nusikaltimas ir neturėtų būti nusikaltimas“, – teigė S.Shalabayevas.

Jis mano esąs persekiojamas vien todėl, kad yra Kazachstano opozicijos atstovo Mukhtaro Ablyazovo (Muchtaro Ablyjazovo) giminaitis.

Kazacho advokatas Laimonas Judickas tvirtino, kad sprendimą dėl kliento politinio prieglobsčio suteikimo Migracijos departamentas turėtų priimti kitų metų pirmoje pusėje.

„Mes tokio teismo sprendimo ir tikėjomės, nes pagrindo jį sulaikyti nėra. Teismas byloje padarė pertrauką iki kompetetingos institucijos sprendimo priėmimo – prieglobsčio klausimo išsprendimo. Tuomet ir paaiškės, ar jam suteiktas prieglobstis ar ne. Tada ir bus atnaujinta byla arba ne. Būtų kurioziška situacija, jeigu migracijos institucija būtų suteikusi jam prieglobstį, o teismas jį būtų išsiuntęs. Teismo sprendimas yra logiškas ir pagrįstas“, – sakė gynėjas.

Užsienietį liepą Vilniuje sulaikė Lietuvos pareigūnai, vyras Interpolo ieškotas daugiau nei dvejus metus.

Prieš maždaug dvejus metus Jungtinės Karalystės teismas S.Shalabayevą nuteisė 18 mėnesių kalėjimo, tačiau jis pasislėpė ir buvo ieškomas.

S.Shalabayevas įtariamas su savo svainiu, buvusiu „BTA Bank“ valdybos pirmininku M.Ablyazovu ir kitais asmenimis iššvaistęs arba pasisavinęs kelių milijardų dolerių vertės turto Kazachstane, Ukrainoje, Rusijoje ir kitose šalyse. Ukraina paskelbė tarptautinę S.Shalabayevo paiešką Interpolo kanalais. Įtariama, kad Ukrainoje šis kazachas pasisavino arba iššvaistė turto už 300 mln. dolerių.

Kazachas Vilniuje sulaikytas Ukrainos ir Interpolo prašymu.