Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alyvų žiedai džiugina ir sveikatina

Paprastosios alyvos (lot. Syringa vulgaris) – alyvmedinių (Oleaceae) šeimos krūmas ar medelis, užaugantis iki 6–7 m., atkeliavęs iš Balkanų pusiasalio. Teigiama, kad Europoje savaime auga tik 2 alyvų rūšys, o Rytų Azijoje – net 26. Alyvos gyvena beveik tiek pat, kiek žmonės – apie 60 metų. Alyvos – labai senas mūsų krašto želdiniuose augalas, jas nuo seno augino dvaruose, iš čia paplito po sodybas. Jos tokios įprastos miestuose ir kaimuose, kartais net miškų gilumose, kur kažkada gyventa žmonių, tebeauga alyvų krūmai, kad net sunku patikėti, jog jos savaime Lietuvoje neauga.

Žinoma apie pusantro tūkstančio paprastosios alyvos veislių ir vis sukuriama naujų, kurių žiedai skiriasi spalva ir dydžiu, žydėjimo laiku, kai kurių jų žiedai yra pilnaviduriai.

Lietuvoje alyvos – pavasario ir gamtos simbolis. Žydinčių alyvų ke­kėje įprasta ieškoti žiedelio su penkiais vainiklapiais, kurie, sakoma, neša laimę, tereikia šį žiedelį suvalgyti ar sudžiovinti. Tačiau Didžio­joje Britanijoje tamsiai violetinė spalva siejama su mirtimi. Gauti dovanų alyvos šakelę jaunai merginai esą nėra geras ženklas.

Stebint alyvų žydėjimą vykdoma kai kurių augalų sėja. Alyvų žieduose kaupiasi daug nektaro, tačiau jis per giliai, kad jį pasiektų bitės.

Liaudies medicinoje

Mūsų senoliai žinojo, kad alyvos yra ne tik labai dekoratyvus,­ bet ir sveikatą stiprinti galintis au­galas. Liaudies medicina alyvų preparatais gydo gripą, ūmias viršutinių kvėpavimo takų ligas, cukrinį diabetą,  uždegimines sąnarių ligas, skatina gausesnį prakaitavimą, o iš inkstų ir šlapimo pūslės šalina smėlį. Jų žievės, pumpurų nuovirų ar ištraukų kompresais, pavilgais patariama gydyti uždegimines odos ligas, pūlines žaizdas ir opas, net rožę.

Liaudies medicinoje naudojami jos pumpurai, žiedai ir lapai. Kaip tei­gia liaudies medicinos specialistai, alyvų pumpurų ir lapų poveikis gydant žaizdas ir opas prilygsta geriausiems vaistams. Šviežius lapus reikia nuplauti, siūloma uždėti ant žaizdos ir palaikyti, kol lapai sudžiūna. Vietoj lapų galima naudoti augalo žievę arba žiedų trauktinės kompresus.

Žieduose ir žievėje yra eterinių aliejaus ir siringino, stiprios dezinfekuojančiosios  medžiagos. Žiedus ir lapus reikia ruošti gegužės mėnesį, geriausia džiovinti džiovykloje, 40–60 laipsnių temperatūroje. Vaistiniais tikslais renkami neperžydėję, sausi žiedynai. Jie paskleidžiami plonu ­sluoksniu ir džiovinami nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje. Išdžiuvę žiedynai susmulkinami, tinka naudoti vienus metus. Geriausia laikyti sandariuose induose.

Tačiau pastebima, kad paprastosios alyvos – truputį nuodingas augalas, jų preparatai į vidų vartotini labai atsargiai, geriausia pasikonsultavus su gydytoju ar išmintingu vaistininku. Todėl norintiems išbandyti alyvų sveikatinamąsias galias pateiksime tik kelis išoriškai naudoti siūlomus liaudies medicinos receptus.

Sveikatinantis poveikis

Į pensiją išėjusi gydytoja pulmonologė Zofija Tikuišienė, susidomėjusi homeopatija ir fitoteraperapija, pasakojo renkanti alyvų žiedus, pumpurus, lapus. Pumpurai esą turi daug galios, valo organizmą, stiprina imunitetą, mažina kraujo spaudimą. Lapai turi stiprių bakteriocidinių savybių – jų dedama į arbatas nuo užsitęsusio kosulio. Liaudies medicinos žinovai pataria ant žaizdų dėti švariai nuplautus alyvų lapelius – taip gydomos ilgai negyjančias žaizdas, pūlingos odos ligos, net rožė. Alyvos žievę ar lapus reikia susmulkinti ir košelę galima dėti ant ligos pažeistų vietų.

Gydytoja homeopatė-fito­terapeutė Z. Tikuišienė patarė pavasarį bent kelis kartus į bet kokią arbatą įsimesti po keletą alyvų žiedelių – bus ir meditacija, ir aromoterapija, turės gydomųjų savybių. Ji labai vertina ir alyvų vantas. Teigiama, kad jos padeda gydyti venų varikozę, šlapimo pūslės uždegimą, yra puiki profilaktinė priemonė nutukusiems, nuo druskų sankaupos sąnariuose.

Gydytoja homeopatė-fitotera­peutė pastebėjo, kad sveikatinimui­si geriausiai tinka „senoviškos“ kuklio­sios nepilnavidurės alyvos. Ji teigė, kad alyvos žiedai dažnai vartojami aromaterapijai, iš žiedų išgaunamas kvapnus aliejus naudojamas parfumerijoje, muilų, kremų gamyboje.

Bioenergetikai teigia, esą jų aromatas padeda priimti išmintingus sprendimus ir nuramina sielą, padeda labiau pasitikėti savo jėgomis ir apsaugo nuo bereikalingo jėgų eik­vojimo, padeda sergantiems depresija ir dažnai besiskundžiantiems prasta nuotaika. Nuo seno alyvos vadinamos magiškais augalais, padedančiais kurti laimę. Alyvos esą  sugeria negatyvią energiją, o žmogaus sielą pripildo džiaugsmo ir harmonijos.

Norintiems išbandyti

Kompresams

Stiklinę alyvų žiedų užpilkite puse litro degtinės, laikykite dvi savaites tamsioje vietoje kartas nuo karto papurtydami. Tada nukoškite, skystį naudokite kompresams daryti. Jie tinka ant žaizdų, sumušimų, reumato pažeistų vietų.

Skausmams malšinti

Smulkintų alyvų pumpurų sumaišykite su kiaulienos taukais (santykiu 1:4 ). Šiuo tepalu tepkite skaudamas vietas.

Nuo nuospaudų

Ūkišku muilu ištrinti alyvų lapą uždėkite ant nuospaudos ir pritvirtinkite pleistru. Taip darykite, kol ­nuospauda išnyks.

Parengė Daiva Červokienė

Rekomenduojami video