Topinambų gumbuose yra karoteno, geležies, kalcio, kalio, magnio, cinko

Bulvinės saulėgrąžos, plačiau žinomos kaip topinambai, – astrinių šeimai priklausantys augalai. Jos išsiskiria ne tik karoteno ir mikroelementų gausa, bet ir auginimo ypatybėmis – bulvines saulėgrąžas galima sodinti ir rudenį, o jų derliumi mėgautis ištisus metus.

Tai daugiametis žolinis augalas aukštu stiebu, užaugančiu beveik iki 4 metrų, ir saulėgrąžas primenančiais žiedais. Topinambai žemėje subrandina įvairaus dydžio ir formos stiebagumbius. Viename kere įprastai būna nuo kelių iki kelių dešimčių gumbų.
Jų spalva, priklausomai nuo pasirinktos veislės, gali skirtis. Bulvinių saulėgrąžų skonis šiek tiek primena jaunus, šviežius riešutus. Tiesa, kai kurie topinambų augintojai maistui vartoja ne tik gumbus. Sveikatai ir bendrai organizmo būklei stiprinti galima gerti ir jaunų lapų sultis. Iš pirmo žvilgsnio topinambai savo chemine sudėtimi primena bulves,tačiau yra tam tikrų skirtumų.
Topinambų gumbuose yra karoteno, geležies, kalcio, kalio, magnio, cinko ir kitų sveikatai naudingų mikroelementų, vitaminų B1 ir B2, C. Bulvinėse saulėgrąžose esantis tiaminas labai naudingas nervų ir raumenų sistemų veiklai. Pastebimas teigiamas šių žolinių augalų poveikis medžiagų apykaitos procesams, regėjimui ir cukraus, cholesterolio bei gliukozės kiekio kraujyje optimizavimui. Topinambus patartina vartoti inkstų, šlapimo pūslės akmenų prevencijai.
Kaip bulvės Bulvinės saulėgrąžos – sveikatai naudingas, tačiau auginimui ir priežiūrai neįnoringas augalas. Topinambų augimo ciklai labai panašūs į bulvių. Pagrindinis skirtumas tas, kad topinambų stiebagumbius galima sodinti ne tik pavasarį, bet ir rudenį, jie sėkmingai pakelia 30–40 laipsnių šalčius. Auginimą palengvina ir tai, kad bulvinės saulėgrąžos yra daugiamečiai augalai, toje pačioje vietoje galintys augti dešimtis metų.
Šių daugiamečių žolinių augalų derlius nuimamas keletą kartų per metus: rudenį, kol žemė dar neįšalusi, ir pavasarį, kai žemė jau nebebūna įšalusi. Jei žiema nešalta, o žemės nekausto šaltis, topinambus kasti galima ir žiemą. O tam, kad galėtumėte bulvinių saulėgrąžų derliumi mėgautis ištisus metus, pakaks labai paprastos gudrybės. Daržo plotus, kuriuose auginate šiuos augalus, apdenkite plėvele, kuri saugos dirvožemį nuo šalčio ir įšalo. Tuomet šviežiomis bulvinėmis saulėgrąžomis galėsite mėgautis net ir šaltesniu oru.