Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dygliuotasis šaltalankis

Dygliuotasis šaltalankis – dygliuotas 1,5–6 m aukščio krūmas arba medis. Kvapūs oranžiniai vaisiai prinoksta rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais ir ant šakelių gali išsilaikyti iki pat pavasario.

Geriausiai vaisius rinkti spalio–gruodžio mėnesiais. Po pirmųjų šalnų uogos tampa saldžiai rūgščios, lengviau atsiskiria nuo šakelių. Šis augalas turi daug polivitaminų ir biologiškai aktyvių medžiagų. Šaltalankio uogose yra daug vitamino C, vitaminų B1, B2, E, karotino, folio rūgšties. Todėl sultys – viena geriausių avitaminozės profilaktikos ir gydymo priemonių.

Nereikia išmesti uogų išspaudų – iš jų galima pasidaryti šaltalankių aliejaus, kuriuo gydomos įvairios odos, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė. Išspaudas reikia išdžiovinti, sumalti, užpilti saulėgrąžų aliejumi (2:3) ir palaikyti tris savaites šiltoje vietoje retkarčiais pamaišant. Prieš vartojant reikia nukošti, laikyti tamsioje vėsioje vietoje, kad neapkarstų, ir ne ilgiau kaip metus. Šaltalankių aliejumi gydomi nudegimai, pūliuojančios žaizdos, tepama suskeldėjusi oda, pažeista burnos ertmės gleivinė. Liaudies medicinoje šaltalankio uogų nuoviras geriamas nuo skrandžio ligų, juo gydomos odos ligos.

Gydymą šaltalankio preparatais turi skirti gydytojas, nes kai kuriems žmonėms jie gali sutrikdyti kepenų ir kasos veiklą. Provizorė biomedicinos mokslų hab. dr. Ona Ragažinskienė priminė, kad jokiais būdais šaltalankių nereikėtų rinkti pakelėse, nes juose kaupiasi sunkieji metalai, taigi vietoj naudingų medžiagų gausite toksinų.

Pasak hab. dr. O.Ragažinskienės, vaistininkai, mokslininkai, vaistinius augalus ir iš jų paruoštą žaliavą bei preparatus vertina pagal veikliuosius junginius. O šaltalankių vaisiai yra vitaminų ir kitų veikliųjų medžiagų arsenalas. Juose yra vitaminų C, B, P, E, PP, folio rūgšties, karotinoidų, sacharidų, organinių rūgščių (citrinų, obuolių, vyno, sviesto), raugų. Labai vertinga vaistinė žaliava yra ir lapai. Juose taip pat gausybė vitaminų, flavonoidų, triterpeninių rūgščių, folio rūgšties. Iš džiovintų šaltalankių lapų galima ruošti arbatą. Atskiras komponentas – vaisių sėklos. Jose gausybė riebalų, vitaminų B1 ir E, beta karoteno. Būtent iš šaltalankių sėklų gaminamas šaltalankių aliejus, kurio galima pasidaryti ir namuose. „Susmulkintas sėklas per du pirštus užpilkite migdolų ar alyvuogių aliejumi. Jei tokio neturite, tinka ir saulėgrąžų ar rapsų aliejus. Tada vis pavartydami, pamaišydami tamsioje vietoje šiltai palaikykite 15 dienų. Paskui perfiltruokite ir galėsite naudoti maistui“, – patarė provizorė.

Nuskynus galima suvalgyti po saujelę uogų kiekvieną dieną. O ištekliai žiemai ruošiami įvairiais būdais: ir džiovinami, ir šaldomi, ir spaudžiamos sultys. Šaltalankių sultis būtina praskiesti vandeniu, įdėti pagal skonį cukraus– tai gaivus vitaminingas gėrimas.

Hab. dr. O.Ragažinskienės teigimu, šaltalankių aliejus gydo uždegimus, žaizdas, opas, malšina skausmą, veikia antimikrobiškai. Šaltalankių preparatai gali būti naudojami ir išoriškai – aukštos kokybės šaltalankių aliejus ypač rekomenduojamas ir stomatologijoje, ir urologijoje, ir ginekologijoje, ir oftalmologijoje, ir liaudies medicinoje.

Augalo lapai gali būti naudojami ir vonioms, jie puikiai tinka perplauti galvai, naudojami kosmetikoje. Mokslinėse publikacijose yra nuorodų, kad tinka naudoti plinkant, odos elastingumui gerinti.

„Šaltalankių preparatai nevartojami esant padidėjusiam arteriniam kraujospūdžiui, ypač pagyvenusiems žmonėms. Taip pat netinka tiems, kurie turi skrandžio problemų, esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui, lėtiniam cholecistitui, kasos uždegimui, viduriuojant. Perdozavus gali kilti nerimas, nemiga, net širdies ritmo sutrikimų“, – perspėja provizorė.

 

Petras Klimas

 

Rekomenduojami video