zelen.ru nuotr.

Kolorado vabalai – lapgraužių, vienos gausiausių Lietuvoje vabalų šeimų, atstovai, o geriausias būdas kovoti su šiais vabalais – nesodinti toje pačioje dirvoje bulvių keletą metų iš eilės. Taip LRT TELEVIZIJAI kalba gamtininkas, Vaikų neformaliojo švietimo centro gamtos sk. vedėjas Almantas Kulbis. Specialisto teigimu, tai puikiai visiems pažįstamas vabalas, kilęs iš Meksikos, iš ten atkeliavęs į Kolorado valstiją, o iš pastarosios – į Europą. 

Į Europą kolorado vabalai atkeliavo jau 1877-aisiais, į Lietuvą – 1956–1957 metais, o per Europą keliavo į rytinę pusę, sako A. Kulbis.

„Buvo manoma, kad tai – neblogas ginklas, kuris galėtų sunaikinti bulves. (…) Kolorado vabalai susieti su propaganda, priešo įvaizdžiu, nes manoma, kad JAV savo kovoje galėjo panaudoti ir kolorado vabalus“, – supažindina gamtininkas.

Pasak gamtininko, tuometinėje Vokietijos Demokratinėje Respublikoje buvo spausdinami ir mokyklose kabinami plakatai, kuriuose raginama sustabdyti kolorado vabalus – atvykėlius iš Amerikos.

„Tačiau šis vabalas turi tik sąlyginį ryšį su JAV Kolorado valstija, nes yra kilę iš Meksikos (…) Visgi dar Pirmojo pasaulinio karo metais kariai buvo naudojami kovoje su šiais vabalais – jie rinkdavo kolorado vabalų lervas“, – sako gamtininkas A. Kulbis.