Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ir seną sodybą galima šildyti moderniai

Nepastoviems orams tapus įprastu reiškiniu, dažnėjant šalčio ar karščio bangoms, žmonės ieško patogaus ir ekonomiško sprendimo žiemą šildant, o vasarą vėsinant namus. Šiandieną viena populiariausių priemonių, neretai ir sodybose pakeičiančių senas krosnis, yra šilumos siurblys oras-oras. Jis gali būti naudojamas kaip pagrindinė arba papildoma šilumos sistema.

Iškart išsprendė dvi problemas

Pastaraisiais metais šildymo kietuoju kuru sistemų populiarumas gyvenamųjų namų statyboje ir renovacijoje stipriai sumažėjo. Žmonės nebenori vargti su kietuoju kuru, todėl vis dažniau dairomasi patogesnių ir pigesnių sprendimų. Vienas iš jų – šilumos siurblys oras-oras. Tokie siurbliai gali būti naudojami praktiškai bet kur: naujos arba senos statybos namuose, sodų nameliuose, garaže ar net dirbtuvėse. Nors iš pažiūros šilumos siurblys atrodo taip pat, kaip oro kondicionierius, jis yra pažangesnis.

Šilumos siurblį prieš dvejus metus įsirengęs Marijus Baleckas liko patenkintas: nauja sistema sutaupė ir laiko, ir pinigų. Iki tol kietu kuru namus šildęs vyriškis atsidūsta prisiminęs eilę darbų: vasarą veži malkas, paskui sandėliuoji, rudenį neši į namus, šluoji šipulius, valai kaminą ir t. t. „Tai nei patogu, nei ekonomiška ar juolab ekologiška. Žiemą tempiu malkas, jas kūrenu, o naktį krosnis nesikūrena, tad ryte atsikelti nemalonu. Dėl to dieną šildėmės malkomis, o naktį – elektriniu „pečiuku“. Vasarą reikalai irgi ne ką geresni. Mano namui tenka labai daug pietinės saulės, stogas stipriai įkaista, atrodo, nėra kuo kvėpuoti. Remonto daryti nesiruošiau, todėl praktiškiausias variantas pasirodė šilumos siurblys“, – išeitį sako atradęs vyriškis.

Siurbliai oras-oras tampa vis populiaresni, nes juos patogiau naudoti ir mažesnės sąnaudos.

Tris kartus efektyviau

Nors šilumos siurblys M.Balecko namuose veikia tik antrus metus, vyras jį vadina jau atsipirkusiu prietaisu. „Atsiperkamumą skaičiuoju ne tik finansine išraiška. Vien tai, kad pats galiu valdyti namuose palaikomą temperatūrą, atsikelti ryte ar grįžti po darbo ir jaustis komfortiškai – geriausia grąža. Be to, elektrinis radiatorius prisuka daug elektros, ilgesnį laiką palikti jį įjungtą atrodė ne visada saugu. Paskutinė žiema buvo labai šalta, bet už šildymą išleidau mažau nei prieš pora metų“, – patenkintas pašnekovas.

Vis daugiau žmonių įvertina tai, kad žiemos nebe tokios šaltos, o būtent oras-oras šilumos siurblių efektyvumas priklauso nuo lauko temperatūros, t. y. kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo pigesnė šiluma gaminama. „Praktiškai visi įrenginiai efektyviai veikia itin žemoje, tarkime, –25 laipsnių temperatūroje. Svarbiausias rodiklis renkantis šilumos siurblį – SCOP. Rekomenduočiau rinktis įrenginį, kurio SCOP – ne mažiau 4. Paprastai sakant, kad elektros ir šilumos sąnaudų santykis nebūtų mažesnis kaip 1:4, kai viena elektros kilovatvalandė verčiama trimis šilumos kilovatvalandėmis. Palyginus jo efektyvumą su paprastu elektriniu radiatoriumi, šilumos siurblys pranašesnis bent tris kartus“, – pabrėžia UAB „Adma“ projektų vadovas Tomas Gumbelevičius.

Teisingai parinkti galingumą

Prieš renkantis naują šildymo sistemą, pasak šildymo ir vėsinimo sistemų eksperto, pirmiausia reikėtų įvertinti, ar ji bus naudojama kaip pagrindinė, ar kaip papildoma šildymo sistema. Taip pat reikėtų apgalvoti, koks bus vėsinimo poreikis užėjus karščiams. „Daug kas kliaujasi kaimynų praktika, draugų patarimais. Bet ar visų namų ir ten gyvenančių žmonių poreikiai vienodi? Rinktis tokią pačią sistemą kaip pažįstamo nereikėtų, nes lūkesčiai ir poreikiai kartais prasilenkia su realybe“, – įsitikinęs T.Gumbelevičius.

Prieš renkantis šildymo siurblį, anot jo, svarbu nuspręsti, jis bus naudojamas šildyti, vėsinti patalpas ar abiems funkcijoms. Tuomet įvertinamas šildomų patalpų plotas, aukštis, pastato šiluminė varža bei šildymo energijos poreikis. Šildymo efektyvumas priklausys ir nuo jo pastatymo vietos, ypač tose patalpose, kurių išplanavimas sudėtingesnis, o įrenginys turi užtikrinti efektyvų oro srautų pasiskirstymą.

Palaiko norimą temperatūrą

Sodybą Zarasų r. turinti Neringa Sutkienė pasakoja, kad prieš ketverius metus keisti šildymo sistemą įkalbėjo dukra, bet dėl montavimo kreipėsi į įmonę. „Darėme remontą ir nors buvo šiek tiek gaila, krosnį palikome tik kaip interjero detalę. Žiemą sodyboje lankausi rečiau. Anksčiau prašydavau draugės iš gretimo kaimo, kad retkarčiais užsuktų ir pečių pakūrentų. Bet kiek gi žmones nuo savų darbų atitraukinėsi? Esu labai taupi, nenorėjau grandiozinių investicijų. Skaičiau daug straipsnių, lyginau kainas ir galiausiai pastatėme inverterinį oro kondicionierių. Kai praėjusią žiemą laikėsi šalčiai, oro kondicionierių įjungdavau minimaliu režimu, todėl atvažiavus į kaimą nereikėdavo šalčio raštų nuo langų gremžti“, – šypteli moteris.

Būtent tokį šilumos siurblį rekomendavo rinktis atvykęs meistras. Kaip jis aiškino, inverterinis oro kondicionierius, priešingai nei kondicionierius su tradicine moduline sistema, pasiekęs nustatytą patalpos temperatūrą neišsijungia. Jis veikia ir toliau, nuolat palaikydamas nustatytą temperatūrą, tačiau mažindamas galią. Tai ne tik padeda sumažinti energijos sąnaudas, bet ir prailgina įrenginio naudojimo trukmę.

„Adma“ projektų vadovas taip pat prideda, kad norint ne tik sutaupyti šildymo išlaidų, prailginti šilumos siurblio oras-oras naudojimo laiką, bet ir sumažinti gedimų tikimybę, geriausia šilumos siurblį įdarbinti 70–80 proc. pajėgumu.

Prie malkomis kūrenamo židinio ar krosnelės malonu pasėdėti, bet nuolat šildyti namus labiau verta šilumos siurbliu oras-oras.

Ne prabanga, o būtinybė

Vasarodama sodyboje, Neringa taip pat norėjo gerai veikiančios vėsinimo sistemos. „Kas gyvena kaime, visi turi tą patį galvos skausmą – atsidarius langą priskrenda uodų, musių. Turėjau tinklelius, bet per porą metų jie vis tiek prayra. Be to, jie sulaiko šviesą. Nelabai draugauju su technologijomis. Norėjau paprastai valdomos vėsinimo sistemos. Dabar kelių mygtukų paspaudimu galiu nustatyti norimą temperatūrą“, – džiaugiasi pašnekovė.

T.Gumbelevičius sako, kad oro kondicionierių paklausa prieš kelerius metus augo kartais, šiuo metu žmonės jais vis dar aktyviai domisi. Jis skaičiuoja, kad per metus Lietuvoje parduodama 6–8 tūkst. buitinių oro kondicionierių, šilumos siurblių. „Manau, kas trečias būstas tokį įrenginį jau turi. Tai seniai ne prabanga, o būtinybė. Klimato kaita rodo, kad orai bus vis labiau nenuspėjami. Jau įsitikinome, kad ir mūsų sąlyginai ramus klimatas susiduria su ilgai besilaikančiomis karščio bangomis. Natūralu, kad žmonės investuoja į kokybišką poilsį namuose.“

Parenkamas per didelis galingumas

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad pastatyti šilumos siurblį nesudėtinga, T.Gumbelevičius pataria montavimo darbus patikėti profesionalui. Netvarkingai įrengta sistema neduos laukiamo rezultato: ji gali veikti neefektyviai, o netinkamai sumontuotiems įrenginiams nebus taikoma garantija. „Jei rekuperatorių nagingas šeimininkas su tinkama konsultacija gali įsirengti pats, oro kondicionieriaus savo jėgomis statytis tikrai nepatarčiau. Labai dažna klaida, susijusi su įrenginio pasirinkimu, – per didelės galios šilumos siurblys. Jis dažnai būna brangesnis, o jo galingumas maksimaliai neišnaudojamas, šilumos siurblys vos keletą dienų ar savaičių per metus dirba pilnu pajėgumu. Tuomet pasipila neigiami atsiliepimai apie visus šio tipo šilumos siurblius. Dėl to visuomet geriausia kreiptis į šilumos siurblių profesionalius pardavėjus, kurie patars, apskaičiuos ir tinkamai sumontuos įrenginį. Šilumos siurblių montavimas turi būti atliekamas laikantis visų gamintojo rekomendacijų ir įrenginio saugumo reikalavimų“, – pabrėžia T.Gumbelevičius.

Nesudėtinga priežiūra

Paklaustas, kokio galingumo šilumos siurblius jis patartų rinktis ne naujos statybos namuose, T.Gumbelevičius sako, kad tokiems būstams skaičiuojamas šilumos poreikis yra apie 100 W/m2. Taigi, 100 m2 ploto namui šilumos siurblio oras-oras galia turėtų būti ne mažesnė kaip 10 kW. Vis dėlto, prie mažos šiluminės varžos šilumos siurblio efektyvumas mažesnis.

Pašnekovas akcentuoja ir ypač nesudėtingą šilumos siurblių priežiūrą. Jeigu įrenginys tinkamai sukomplektuotas, vienintelis darbas prižiūrint šilumos siurblį – kartą per metus išvalyti filtrus. „Tai yra puiki terpė veistis mikroorganizmams, todėl filtrų valymas turėtų būti kasmetinė pareiga“, – įsitikinęs T.Gumbelevičius.

Įrengia vyresnio amžiaus tėvams

Be vėsinimo, oro kondicionieriai, šilumos siurbliai turi ir papildomų funkcijų. Jie gali sausinti, valyti ar jonizuoti orą, veikti tyliai, miego režimu, būti valdomi nuotoliniu būdu ar „išmaniąja akimi“. „Tokios funkcijos skamba patraukliai, tačiau reikia įvertinti, ar jos iš tiesų reikalingos ir bus naudojamos. Nemokėkite už tai, kuo nesinaudosite. Dažniausiai naudojama „išmanioji akis“. Daug kas nemėgsta, kai šiltas ar šaltas oras pučiamas tiesiai į žmogų. „Išmanioji akis“ mato žmogų ir oro srautą nukreipia kita kryptimi. Taip pat ji jaučia, kuri namų pusė vėsesnė, ir tai zonai nukreipia didesnį šilto oro srautą, o vasarą labiausiai įšilusius taškus vėsina“, – rinktis tik tas fukcijas, kurias iš tiesų ruošiatės naudoti, pataria T.Gumbelevičius.

Daugumą šilumos siurblių galima valdyti nuotoliniu būdu, bevielio interneto ryšiu (Wi-Fi). Tuo gana dažnai pasinaudoja vaikai, gyvenantys vyresnių tėvų namuose. „Vyresnio amžiaus žmonėms šildytis savarankiškai kai kada per sunku. Dėl to vaikai ar anūkai per mobiliąją programėlę nustato pageidaujamą kambario temperatūrą ir oro kondicionierius, šilumos siurblys pagal sezoną šildo arba vėsina patalpas. Taip pat emigrantai gana dažnai tokias šildymo sistemas įtaiso tėvams, kad jiems nereikėtų vargti su malkomis“, – pastebi T.Gumbelevičius.

Konsultuoja visoje Lietuvoje

Vienu svarbiausių kriterijų renkantis šilumos siurblį vis dar išlieka kaina. Šilumos siurblio kaina priklauso nuo gamintojo, įrenginio galingumo, klasės, valdymo ir funkcijų ypatumų. „Pasiūla iš tiesų didelė, tad norint neprašauti geriausia tartis su kondicionavimo ekspertu. Artinantis vasarai gauname nemažai užklausų. Mūsų internetinėje svetainėje reikia atsakyti į paprastą klausimyną: kokios kvadratūros ir tūrio patalpos, namas rąstinis ar mūrinis, kokia energetinė klasė ar statybos metai, norima apšildyti vieną patalpą ar visą namą. Taip pat galima prisegti nuotraukas, namo išplanavimą. Viską išanalizavę pateikiame preliminarią sąmatą, susisiekiame su žmogumi ir vėliau pas jį atsiunčiame meistrą. Nesvarbu, būstas Mažeikiuose ar Alytuje, mūsų meistras atvyksta į vietą, išmatuoja ir tiksliau įvertina, koks šildymo būdas labiausiai atitiktų poreikius“, – augančią nemokamų konsultacijų paklausą mato T.Gumbelevičius.


Rekomenduojami video