Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kambariniai augalai grožiui ir sveikatai

Žiemos metu retai vėdiname patalpas, tad išgryninti ir drėkinti orą padeda kambariniai augalai. Jie ne tik puošia mūsų namus  žaluma bei žiedais, bet ir sugeria ore esančias kenksmingas medžiagas. Biologė Teresė Jokšienė teigia, kad gėlių vazonėliai gali stovėti netgi miegamajame, nes dieną jie drėkina ir jonizuoja orą, o naktį, tamsiu paros metu, sunaudoja labai mažai deguonies. Žalia augalų spalva pailsina akis, o maloniai kvepiantys lapai ar žiedai teigiamai veikia savijautą.

Orą valantys augalai

Tarp kambarinių augalų, geriausiai valančių orą, pirmauja nereiklusis chlorofitas. Gausiai vešantys šviesiai žali siaurų lapelių baltomis juostelėmis kuokštai leidžia ilgus šoninius stiebus, žydinčius smulkiais baltais žiedeliais, ant kurių išauga jo vaikučiai. Nuskinti ir pasodinti, jie greitai išleidžia šakneles ir prigyja. Chlorofitas geriausiai valo patalpų orą nuo cigarečių dūmų, degėsių, todėl ypač tinka auginti virtuvėje. Šis augalas naikina ore esantį benzeną, formaldehidą, anglies monoksidą, ksileną, kurie įeina į buityje naudojamų valiklių, dažų, statybinių medžio drožlių plokščių ir buitinės chemijos produktų sudėtį. Be to, chlorofitas pasižymi baktericidiniu poveikiu – jo išskiriami fitoncidai naikina kenksmingus mikroorganizmus ir alergenus.

Mirta, žingenė, anturis, eukaliptas, gebenė, primulė, sansevjera naikina ore esančius kenksmingus mikroorganizmus. O citrinmedis be tik naikina ore esančias bakterijas, bet ir atšviežina nevėdintų kambarių orą. Be šių augalų, orą valančiomis savybėmis pasižymi ir visų rūšių begonijos, krotonai, ciklamenai, kiparisai, difenbahijos, echmėjos.

Dracenos, sansevjeros, palmės, orchidėjos, anturiai, paparčiai gali susidoroti su tokiais nuodais, kancerogenais, kaip amoniakas, benzenas, ksilenas, formaldehidas,

Anturis, šeflera, guzmanija, finikas padeda išvalyti orą nuo tolueno.

Dracena, fikusas, gerbera, gebenė lipikė valo orą nuo chloretileno.

Gebenė nepakeičiamas augalas tiems, kurie laiko namuose gyvūnus – ši gėlė geba naikinti jų vilnos išskiriamus alergenus, taip pat valo orą, mažina formaldehido kiekį.

Maloniai kvepia ir gydo

Mūsų organizmui reikalingi malonūs natūralūs augalų kvapai – jie teigiamai veikia mūsų savijautą: reguliuoja kraujo spaudimą, palengvina kvėpavimą, ramina nervus, teigiamai veikia kitas gyvybines funkcijas. Tad galime susirasti tokių augalų, kurių kvapas mums mielas, kurie mus traukte traukia. Daugumai žmonių patinka jeronimas, kiti mėgsta pelargonijų kvapą. Malonų aromatą skleidžia ir prieskoniniai augalai – lauramedis, levanda.

Grybų sporas naikina agava, eukaliptas, kiparisas, alokazija, lauramedis, pelargonija.

Močiučių augalu vadinamas alijošius ne tik puikiai valo orą – šalina formaldehidą ir benzeną, naikina grybų sporas. Žmonės alijošių jau tūkstančius metų naudoja odos priežiūrai, žaizdų gydymui. Mūsų laikais jis yra vienas pagrindinių kosmetikos priemonių sudedamųjų dalių. Jo storuose lapuose esanti želė –  puikus vaistas nuo sudirgusiai, paraudusiai odai, gydo nudegimus ir smulkias žaizdeles. Tarp bioaktyvių augalo komponentų – vitaminai, mineralai, aminorūgštys, antioksidantai.

Rekomenduojami video